Złota dziesiątka (1)

Redakcja
Dziesięcioro uczniów gimnazjów i szkół podstawowych z terenu gminy Brzesko otrzymało od miejscowych władz stypendia w nagrodę za osiągnięcia w nauce oraz wyniki w sporcie i kulturze za rok szkolny 2002/2003. Stypendia (przyznane po raz pierwszy) wręczył im burmistrz - Jan Musiał. Poniżej prezentujemy sylwetki pięciorga stypendystów. W jednym z najbliższych wydań "Dziennika Polskiego" przedstawimy pozostałą "piątkę" nagrodzonych.

GMINA BRZESKO. Stypendyści

Dziesięcioro uczniów gimnazjów i szkół podstawowych z terenu gminy Brzesko otrzymało od miejscowych władz stypendia w nagrodę za osiągnięcia w nauce oraz wyniki w sporcie i kulturze za rok szkolny 2002/2003. Stypendia (przyznane po raz pierwszy) wręczył im burmistrz - Jan Musiał. Poniżej prezentujemy sylwetki pięciorga stypendystów. W jednym z najbliższych wydań "Dziennika Polskiego" przedstawimy pozostałą "piątkę" nagrodzonych.

   Anna Bawół jest aktualnie uczennicą klasy 2c Publicznego Gimnazjum w Jadownikach. Jej średnia ocen w ubiegłym roku szkolnym to 5,4. Jest laureatką Małopolskiej Olimpiady Humanistycznej na szczeblu wojewódzkim. Z powodzeniem uczestniczyła też w Regionalnym Konkursie "Z bohaterami mitologicznymi za pan brat" - jej praca została oceniona najwyżej przez komisję konkursową. Udanie zaliczyła też udział w konkursie polonistycznym "Podróże kształcą i zmieniają". Startowała też w wielu konkursach międzygimnazjalnych na szczeblu powiatu. Jak mówi o niej wychowawczyni - Agnieszka Dzieńska, jest uczennicą osiągającą stopnie celujące, chętnie włącza się w życie klasy. W zeszłym roku jej klasa (wówczas 1c) została uznana klasą roku. W Publicznym Gimnazjum w Jadownikach od początku istnienia szkoły prowadzony jest konkurs na klasę miesiąca. Klasa, która zbierze najwięcej punktów, otrzymuje na koniec roku tytuł "klasy roku". Ania miała duży wkład pracy w ten grupowy sukces. Mimo odniesionych sukcesów jest "normalną" koleżanką, chętnie współpracuje w grupie.
   Magdalena Wiecha jest "teoretycznie" uczennicą klasy 3a Publicznego Gimnazjum w Jadownikach. Od kilku miesięcy przebywa w Stanach Zjednoczonych, gdzie doskonali umiejętność gry na korcie tenisowym. Magda w pełni zasłużyła na nagrodę w postaci stypendium. W swojej kategorii wiekowej jest czołową tenisistką w kraju, w czym zasługa nie tylko jej talentu, ale i pracy trenerów, którzy prowadzili z nią zajęcia w Okocimskim Klubie Sportowym. W klubie osiągnęła już prawie wszystko, stąd decyzja jej rodziców o wyjeździe za ocean, gdzie opiekują się nią byli tenisiści brzeskiego klubu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Magda wygrała już kilka turniejów za wielką wodą.
   Jest nie tylko znakomitą tenisistką, ale i bardzo dobrą uczennicą. Każde jej świadectwo, od czwartej klasy szkoły podstawowej opatrzone jest czerwonym paskiem. W ubiegłym roku szkolnym uzyskała średnią ocen 5,34. Jolanta Mrówka-Chrzanowska - wychowawczyni Magdy - podkreśla takie jej zalety jak koleżeńskość, otwartość i dobre zachowanie. Koleżanki i koledzy z klasy nigdy nie zauważyli, że mają do czynienia z "gwiazdą". Magda potrafi oddzielić sport od codziennego życia.
   Mateusz Malinowski jeszcze kilka miesięcy temu był uczniem Szkoły Podstawowej w Sterkowcu. Teraz uczęszcza do Publicznego Gimnazjum w Jadownikach (klasa 1e). Mateusz odniósł w zeszłym roku szkolnym kilka znaczących sukcesów. Zwyciężył w wojewódzkim humanistycznym konkursie "Dom, Rodzina, Tradycja, Ojczyzna". Był finalistą II Matematyczno-Przyrodniczego Konkursu "Z liczbami w świat przyrody". Zabłysnął też w Międzypowiatowym Konkursie Przyrodniczym. Odbierał nagrody w konkursach o tematyce religijnej. Ubiegły rok szkolny zakończył ze średnią ocen 5,375. Najbardziej interesują go przedmioty humanistyczne, w czym duża zasługa uczącej go w Sterkowcu języka polskiego Bożeny Martyny. Mile wspomina go także wychowawczyni ze szkoły podstawowej, Dorota Libera. W nowej szkole trafił do klasy, której wychowawczynią jest Maria Mrówka. Trafił znakomicie, bo nowa wychowawczyni to polonistka. W chwilach wolnych od nauki zasiada przed komputerem i w granicach zdrowego rozsądku oddaje się grom. Dużo czyta. Zapytany, kim chciałby być w przyszłości, odpowiada, że jeszcze poważnie się nad tym nie zastanawiał. _- Przede wszystkim chciałbym się jak najwięcej nauczyć, a na życiowe wybory przyjdzie jeszcze czas - _kwituje.
   Agnieszka Zygmunt to tegoroczna absolwentka Publicznego Gimnazjum nr 2 w Brzesku (klasa 3d). Od nowego roku szkolnego uczęszcza do położonego po sąsiedzku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku. W nowej klasie (1ao) przedmiotami wiodącymi są biologia i chemia. Nie ma się co dziwić, że akurat taki profil wybrała - wszak jest laureatką Olimpiady Biologicznej na szczeblu wojewódzkim. Gimnazjum ukończyła ze średnią ocen 5,36. Z biologią i chemią wiąże swoją przyszłość: - _Może zostanę farmaceutką? - _poważnie się zastanawia. Na razie korzysta jednak z praw młodości, w wolnych chwilach słucha muzyki rockowej, dużo pływa (oczywiście w brzeskiej krytej pływalni), namiętnie czyta książki. Teraz postawiła przed sobą nowy cel. Wynikami w nauce chce zapracować na kolejne stypendium, tym razem przyznane przez Prezesa Rady Ministrów.
   W poprzedniej szkole jej wychowawczą był Piotr Jawor, biologii uczyła ją Joanna Biel.
   Katarzyna Kaleta to koleżanka Agnieszki z klasy. Tak było w gimnazjum, tak jest i teraz. I ona była laureatką Olimpiady Biologicznej na szczeblu wojewódzkim. Ponadto dotarła do wojewódzkiego finału Olimpiady Języka Angielskiego. Co ciekawe, w jej poprzedniej szkole języka Szekspira nie nauczano, po prostu Kasia od kilku lat uczy się w jednej z brzeskich szkół językowych. Na tym nie kończą się jej zainteresowania. Od drugiej klasy szkoły podstawowej uczy się grać na pianinie, a jej nauczycielem jest Krzysztof Zalewski. Średnia ocen, jaką uzyskała na końcowym świadectwie, wyniosła 5,28.
    Zofia Sitarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie