Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złota Konopacka

Redakcja
UCZESTNICY: 3014 osób z 46 państw. Dyscyplin: 14, konkurencji 109.

Sprintem przez igrzyska - AMSTERDAM 1928 r.

 IX Igrzyska Olimpijskie, Amsterdam, 17 maja - 2 sierpnia 1928 r.
 EKSPANSJA LEKKOATLETEK. Po absencji w dwóch ostatnich igrzyskach MKOl przygarnął do swego grona Niemcy, które od razu wykazały, iż są drugą potęgą sportu światowego. Pierwsi ciągle byli Amerykanie. Do Amsterdamu nie przybył z powodu choroby twórca igrzysk baron Pierre de Coubertin.
 Amsterdam przyniósł kilka nowości. Na nowym stadionie zapłonął znicz olimpijski. Defiladę sportowców otworzyła ekipa Grecji. I to się odtąd przyjęło. Tak jak konkurencje lekkoatletyczne dla pań. Baron de Coubertin sprzeciwiał się dopuszczeniu kobiet na główny stadion, w Amsterdamie jednak "słaba płeć" była górą. Ale też działacze MKOl, widząc jak wyczerpane są biegaczki na mecie 800 m, zabronili rozgrywania tej konkurencji. 800 m kobiet wróciło do programu dopiero w 1960 r.
 PIERWSZY TRIUMF POLSKI. Dzięki dopuszczeniu pań na stadion Polska doczekała się pierwszego złotego medalu. Zdobyła go w finale rzutu dyskiem Halina Konopacka. Urodziła się w 1900 r. w Rawie Mazowieckiej, reprezentowała barwy AZS Warszawa. W konkursie olimpijskim pobiła rekord świata 39,62 m. Uprawiała też piłkę ręczną, działała w organizacji sportowej. Ceniono ją za talent i urodę. Była osobą energiczną, w porywie gniewu potrafiła rzucić talerzem z jajecznicą o ścianę. Tak było w dniu olimpijskiego startu, gdy jajecznicza została przez kucharza znacznie przesolona... Wyszła za mąż za ministra skarbu Ignacego Matuszewskiego. Od II wojny światowej mieszkała w USA, gdzie zmarła w 1989 r.
 REZERWOWY HUBAL. Z Amsterdamu ze srebrem wrócili nasi jeźdźcy: Michał Antoniewicz, Kazimierz Gzowski i Kazimierz Szosland za drużynowy konkurs skoków przez przeszkody. Rezerwowym składu był Henryk Dobrzański, później legendarny Hubal, pierwszy partyzant II wojny światowej.
 Michał Antoniewicz wywalczył jeszcze brąz w konkursie ujeżdżania konia wierzchowego, taki sam medal osada wioślarska: Franciszek Bronikowski, Edmund Jankowski, Leon Burkholc, Bernard Ormanowski i sternik Bronisław Dwerek, także szabliści drużynowo: Tadeusz Friedrich, Aleksander Małecki, Adam Papee, Kazimierz Laskowski, Władysław Segda i Jerzy Zabielski.
 Z innych wydarzeń: Kanadyjczyk Percy Wiliams wygrał 100 i 200 m. Trwała dominacja biegaczy fińskich, na 5 km wygrał sławny Nurmi, a na 10 km jego roda Ritola.
 BOHATER IGRZYSK: Percy Wiliams - kanadyjska błyskawica sprintów.
(jot)
 
KLASYFIKACJA INDYWIDUALNA:
1. Georges Miez (Szwajcaria)
gimnastyka 3 1 -
2. Lucien Gaudin (Francja)
szermierka 2 2 1
3. Hermann Haenggi (Szwajcaria) gimnastyka 2 1 1
4. Eugen Mack (Szwajcaria)
gimnastyka 2 - 1
5. Raymond Barbuti (UASA)
lekkoatletyka 2 - -
Peter Desjardins (USA)
skoki do wody 2 - -
KLASYFIKACJA MEDALOWA:
1. USA 22 18 16
2. Niemcy 10 7 14
3. Finlandia 8 8 9
4. Szwecja 7 6 12
5. Włochy 7 5 7
6. Szwajcaria 7 4 4
Polska na 21 m. 1 1 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski