Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złota Rozeta dla kolędników z Trzebuni i srebrna dla grupy z Rudnika

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. Danuta Oskwarek/Trzebunia w obiektywie
Kolędnikom z Trzebuni udało się powtórzyć sukces sprzed roku i w Ogólnopolskim Konkursie Grup Kolędniczych, jaki odbył się w ramach 47. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej, zajęli pierwsze miejsce zdobywając Złotą Rozetę Góralską. W sobotę ogłoszono wyniki, a w niedzielę odbiorą nagrodę.

Konkurencja była duża, bo zaprezentowało się 49 grup kolędniczych z województw: małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego i śląskiego.

Skład grupy z Trzebuni to: Grzegorz Ostafin, Andrzej Oskwarek, Szymon Ostafin, Krzysztof Bednarz, Piotr Oskwarek, Wojciech Swachta, jacek Szczepaniak, Marek Hodurek, Józef Oskwarek i Mateusz Oskwarek.

Zadowoleni moga być też kolędnicy z Rudnika (gm. Sułkowice), czyli Grupa z Dorotą bowiem zajęła drugie miejsce i zdobyła Srebrną Rozetę. Skład tej grupy to: : Stanisław Judasz (Król/Kat), Adam Woźnica (Król), Adam Judasz (Anioł), Franciszek Judasz (Św. Dorota), Rafał Judasz (Strażnik/ Kat), Andrzej Judasz (Strażnik), Damian Bargieł (Strażnik), Waldemar Wolski (Diabeł).

Trzeci zespół z powiatu myślenickiego, czyli grupa Pasterze z Kornatki otrzymał wyróżnienie.

Właśnie te trzy dorosłe grupy otrzymały nominacje do udziału w Przeglądzie w Bukowinie, a stało się to podczas Powiatowego Przeglądu Grup Kolędniczych w Dobczycach.

Spośród grup dziecięcych trzy otrzymały nominacje do udziału w 22 Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe kolędowanie” w Podegrodziu. Jedna - Dziecięca Grupa Kolędnicza z Turoniem z Trzebuni zajęła tam drugie miejsce, zaś Kolędnicy z Gwiazdą, grupa działająca przy Zespole Regionalnym Cyrniawa w Krzeczowie przywiozła z Podegrodzia wyróżnienie.

Sukcesy młodych i dorosłych kolędników z Trzebuni to ich zasługa

Trzy pytania do Andrzeja Oskwarka, który jest kierownikiem dorosłej grupy kolędniczej z Trzebuni

- Od kiedy działa grupa?
- W obecnym składzie kolędujemy od 2015 roku, natomiast większość z nas kolęduje od dziecka.

-Czy tradycja kolędnicza jest ciągle żywa?
W okresie Świąt Bożego Narodzenia a w szczególności w Świętego Szczepana, chodzi po domach wiele grup kolędniczych zwłaszcza dziecięcych, ale najbardziej tradycyjną i autentyczną formę kolędowania prezentuje dorosła grupa kolędnicza z Turoniem i z kapelą Trzebuńskie Kliszczaki.

-Na czym takie tradycyjnej kolędowanie polega i czy odbywa się tylko na przeglądach czy także we wsi?
- Chodzimy głosząc radosną nowinę o narodzeniu Chrystusa. Śpiewamy pastorałki i kolędy, składamy życzenia gospodarzom i domownikom, życzymy szczęścia, obsypując ich owsem, co ma zapewnić dobrobyt. Podczas kolędowania z Turoniem ważnym elementem jest śmierć Turonia i jego „cucenie”, wskrzeszanie do życia co symbolizuje odradzenie się ziemi po zimie. Turoń symbolizuje również płodność i dostatek. Na przeglądach kolędniczych prezentujemy formę sceniczną, bardziej dopracowaną, również ze względu na kryteria oceniających, niemniej jednak wszystko to jest oparte na formie autentycznej , czyli na tym jak kolędujemy rok rocznie po domach.

***

Dziecięcą grupę kolędniczą z Trzebuni prowadzą zaś Danuta Oskwarek i Józef Oskwarek.
Oto co mówi o niej pani Danuta: Grupa kolędnicza powstała w 2017 roku z inicjatywy mojej i Józefa Oskwarka. W grupie jest ośmiu chłopców w wieku od 8 do 11 lat, którzy należą również do zespołu regionalnego Trzebunianie. To kolędowanie chłopców póki co jest sceniczne, ale takie przeglądy jak w Dobczycach czy Podegrodziu to doskonały początek na to aby zaszczepić w dzieciach tę piękną tradycję. Jury oceniający to etnografowie, językoznawcy, etnomuzykolodzy, więc trzeba też odpowiednio się przygotować. Stroje, rekwizyty, gwara, wybór kolęd i pastorałek, to wszystko ma znaczenia, i jakąś swoją symbolikę jak np. słoma, obwiązywanie się kolędników słomianymi powrósłami, czy sama postać turoń. Zależy nam również na tym by chłopcy podczas kolędowania mówili gwarą, co nie jest takie oczywiste, bo w domach rzadko się jej już używa. Myślę że zaczynając w ten sposób kolędowanie jeśli chodzi o dzieci, tzn. właśnie scenicznie, na przeglądach, przejdzie to w przyszłości w chodzenie po domach…Kto raz zacznie ten już co roku będzie myślał żeby znów iść, bo jest to piękna tradycja, która wnosi dużo radości zarówno u odwiedzających jak i u samych kolędników.
Dziecięca Grupa Kolędnicza ma już na swoim koncie podwójną nominację na ogólnopolski przegląd w Podegrodziu „Pastuszkowe Kolędowanie”. Pierwsze miejsce na ubiegłorocznym „Pastuszkowym Kolędowaniu” i drugie w 2019 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski