Złoto dla Małopolski

Ekipa Lubonia Skomielna Biała i jego wychowanka Monika Żur (czwarta z lewej), którw wyścigu elity wywalczyła brązowy medal Fot. KS Luboń/Andrzej Bajołek
Kolarstwo górskie. Zawodnicy z naszego regionu błyszczeli w mistrzostwach kraju.

W Gielniowie koło Opoczna rozegrane zostały mistrzostwa Polski. W wyścigach (cross-country) z bardzo dobrej strony pokazali się zawodnicy i zawodniczki z naszego regionu, zdobywając sporo medali, w tym złote.

Dwie Małopolanki stanęły na podium wyścigu żeńskiej elity. Najlepsza w ostatnich latach i najbardziej utytułowana polska „góralka” Maja Włoszczowska (Kross Racing Team) dorzuciła do swojej kolekcji kolejne złoto.

Tym razem jednak wcale nie przyszło jej to łatwo. Po pierwszym z siedmiu okrążeń na prowadzeniu była mieszkanka Bukowiny Tatrzańskiej Katarzyna Solus-Miśkowicz (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team). Na drugiej pętli z Włoszczowską jechały wspólnie na prowadzeniu (pozostałe zawodniczki było coraz dalej z tyłu). Faworytka odskoczyła Podhalance, stopniowo powiększając przewagę. Na ostatnim okrążeniu było to pół minuty i do niespodzianki nie doszło. Srebro zdobyła Solus-Miśkowicz (obie wkrótce wystartują w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro), a listę medalistek uzupełnia kolejna z Małopolanek, pochodząca ze Skomielnej Białej Monika Żur (BH SR Suntour KMC).

- To mój trzeci srebrny medal mistrzostw Polski. Zdobyłam go po rocznej przerwie (urlop macierzyński - przyp.), więc jestem bardzo zadowolona. Udało mi się trochę, na początku wyścigu, powalczyć z Mają, strata nie była tak duża jak we wcześniejszych startach - mówi Solus-Miśkowicz. - Mistrzostwa Polski są wprawdzie tak po drodze do igrzysk, ale to dla nas bardzo ważne zawody. Jeśli ktoś miał wątpliwości, czy zasłużyłam na wyjazd do Rio, to teraz już ich nie ma.

Co ważne, medale dla Małopolski zdobywali przedstawiciele kilku innych klubów. Dwa złote krążki wywalczyli kolarze KCP Elzat Bieniasz Bike Team Tarnów: Marceli Bogusławski (kategoria U-23) i Mirosław Bieniasz (masters II). Nowy na kolarskiej mapie Creon Racing Team Kraków już ma duży sukces - mistrzem Polski juniorów został Stanisław Nowak (były zawodnik Iskry Głogoczów), a brąz w gronie orliczek zdobyła Marelna Droździok.

Ponadto najlepsi w kraju w swych kategoriach okazali się myśleniczanin Adrian Rzeszutko (niezrzeszony) w masters I oraz Magdalena Zielińska (Sokół Kęty) w juniorkach, uczestniczka niedawnych mistrzostwa świata w Czechach.

Wybrane wyniki

Mężczyźni. U-23: 1. Marceli Bogusławski, 2. Jakub Zamroźniak (obaj KCP Elzat Bieniasz Bike Team Tarnów), 3. Filip Helta (Superior Wałbrzych), 4. Michał Topór (Elzat Bieniasz Bike Team), 5. Tomasz Bal (Luboń Skomielna Biała), 6. Wiktor Hudyka (Elzat Bieniasz Bike Team).

Juniorzy: 1. Stanisław Nowak (Creon Racing Team Kraków)... 3. Jarosław Żur, 6. Bartosz Dziadkowiec (obaj Luboń Skomielna Biała Head Team).

Masters I: 1. Adrian Rzeszutko (niezrzeszony)... 3. Tomasz Sikora (TKKF Uklejna Myślenice).

Masters II: 1. Mirosław Bieniasz (KCP Elzat Bieniasz Bike Team Tarnów).

Masters III: 1. Krzysztof Gierczak Olimpionik Przemyśl)... 3. Zbigniew Zwoliński (Wilga Golkowice Grupa Instalbud).

Kobiety. Elita: 1. Maja Włoszczowska (Kross Racing Team), 2. Katarzyna Solus-Miśkowicz (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team), 3. Monika Żur (BH SR Suntour KMC).

U-23: 1. Aleksandra Podgórska (KKW Superior Wałbrzych), 2. Rita Malinkiewicz (Goodman Sokół Zator), 3. Marlena Droździok (Creon Bike Team Kraków).

Juniorki: 1. Magdalena Zielińska (Sokół Kęty)... 4. Estera Siarka (GKS Raba Wyżna Podsarnie).