Złoto dla Podhala

ART
Z 5 medalami - w tym 3 złotymi - wrócili z mistrzostw Europy w slalomie juniorów i młodzieżowców polscy "górale". W Banja Luce tytuły wywalczyli zawodnicy wywodzący się z Podhala.

KAJAKARSTWO GÓRSKIE. Świetne wyniki zawodników z Krościenka i Szczawnicy

Najlepiej z naszej ekipy juniorów spisali się bracia Andrzej i Filip Brzezińscy. Wychowankowie Sokolicy Krościenko, obecnie w AZS AWF Kraków, odnieśli kolejny sukces w karierze (przed rokiem byli mistrzami świata), sięgając po złoto w C-2. Wygrali kwalifikacje, półfinał, a w finale zdeklasowali przeciwników, kolejną osadę (Yves Prigent i Loic Kervalla z Francji) wyprzedzili aż o 5,16 sekundy, mimo że mieli o 2 pkt karne (czyli sekundy doliczane do czasu przejazdu) więcej od nich.

Na 5. pozycji zmagania ukończyli broniący tytułu mistrzów kontynentu sprzed roku Michał Wiercioch i Grzegorz Majerczak (Pieniny Szczawnica). Mogą czuć niedosyt, bowiem trzecim wynikiem w półfinale pokazali, że stać ich na walkę o miejsce na podium. Kolejny złoty medal juniorskie osady C-2 dorzuciły w zmaganiach drużyn, a z Podhalanami płynęli Michał Wlazło i Adrian Madzio (LKK Drzewica).

Wśród młodzieżowców (do 23 lat) jedyny krążek dla Polski zdobył Mateusz Polaczyk. Pochodzący ze Szczawnicy zawodnik (obecnie w KKK Kraków) był jednym z głównych faworytów slalomu w K-1 i nie zawiódł. W kwalifikacjach był drugi, w półfinale najlepszy, podobnie jak w finale, w którym wyprzedził o 1,87 Francuza Benjamina Renię. Wysoko uplasowali się pozostali Polacy: szósty był Michał Pasiut (Start Nowy Sącz), a siódmy Rafał Polaczyk (Pieniny Szczawnica). Blisko medalu Polacy byli także w przejeździe drużynowym. Mieli najlepszy czas, ale aż 8 pkt karnych sprawiło, że zajęli dopiero czwartą lokatę (4,41 za złotymi Czechami).

Blisko medalu byłą inna wywodząca się z naszego regionu osada - Patryk Chlebek i Dariusz Brzeziński (AZS AWF). W półfinale C-2 uzyskali 3. wynik, rozbudzając apetyty. W finale jednak zajęli siódme miejsce. Na 19. pozycji (dwie ominięte bramki w półfinale) zmagania ukończyli byli zawodnicy Pienin Szczawnica, Marcin i Karol Kasprzakowie (KKK).

Listę polskich medalistów uzupełnia juniorska srebrna drużyna K-1 i brązowy medalista w C-1 Igor Sztuba (AZS AWF Kraków).