Złoto po dwóch dogrywkach

STM
Jak informowaliśmy już krótko na naszych łamach, wspaniały sukces odnieśli w ostatnich dniach młodzi piłkarze ręczni tarnowskiej Unii. Podczas rozgrywanego w Kwidzyniu finału Mistrzostw Polski juniorów, podopieczni Stanisława Kubali wywalczyli bowiem złoty medal.

Finał MP w piłce ręcznej juniorów

Do finałowego turnieju tarnowianie przystąpili z zaliczonym zwycięstwem 29-27 nad Warmią Olsztyn, odniesionym podczas półfinału w Olsztynie. Swój udział w decydujących o podziale medali pojedynkach, szczypiorniści Unii rozpoczęli od spotkania z Wybrzeżem Gdańsk. Po pierwszych wyrównanych minutach, w 14 min tarnowianie prowadzili już 7-4. Cztery minuty później było co prawda 7-7, pierwsza połowa zakończyła się jednak trzybramkową wygraną Unii. Jeszcze w 34 min "jaskółki" prowadziły 15-12, pięć minut później na tablicy pojawił się jednak wynik 17-15 dla gdańszczan. W 55 min Wybrzeże prowadziło już 23-19, wygrywając ostatecznie całe spotkanie 26-23 (11-14). Unia: Maciej Biel, Tomasz Szczyrek - Michał Kubisztal 12, Sławomir Kuroś 6, Dominik Surowiec 2, Grzegorz Tokarski 2, Jacek Żak 1, Szczepan Greczyński, Maciej Kubisztal, Paweł Sajdak, Paweł Syrek. Ponieważ w drugim spotkaniu tej grupy, Pogoń Zabrze przegrała z Warmią Olsztyn 15-26 (7-11), o końcowej klasyfikacji decydować miały ostatnie pojedynki grupowe (w półfinale Pogoń wygrała z Wybrzeżem 24-23).
W pierwszym z nich Wybrzeże zremisowało 20-20 (10-9) z Warmią i jasne stało się, że zwycięzca pojedynku Unii z Pogonią stanie do walki o złoty medal. Spotkanie to rozpoczęło się zdecydowanie po myśli zabrzan, którzy w 6 min prowadzili już 3-0. Trzy minuty później było 3-3 i remisowy rezultat (7-7) pojawił się na tablicy jeszcze w 18 min. W 25 min Pogoń wygrywała jednak 12-7, a do szatni oba zespoły zeszły przy stanie 13-10 dla zabrzan. Jeszcze w 39 min rywale Unii prowadzili 16-13, w 45 min na tablicy pojawił się jednak wynik 17-16 dla tarnowian. Od tej pory na parkiecie trwała niezwykle wyrównana walka i jeszcze w 56 min Unia prowadziła tylko 22-21. Dwie bramki zdobyte przez Michała Kubisztala oraz dwa trafienia Dominika Surowca spowodowały jednak, że na minutę przed końcem spotkania notowano wynik 26-21 dla Unii, która ostatecznie wygrała ten mecz 27-23 (10-13). Unia: Maciej Biel, Tomasz Szczyrek - Michał Kubisztal 9, Szczepan Greczyński 5, Sławomir Kuroś 4, Maciej Kubisztal 3, Dominik Surowiec 3, Grzegorz Tokarski 2, Jacek Żak 1, Łukasz Mucha, Paweł Syrek.
Prawdziwe emocje czekały jednak kibiców dopiero w finale, w którym rywalem szczypiornistów Unii był zespół Metalplastu Oborniki Wielkopolskie. Pierwsza połowa spotkania przebiegała pod znakiem wyrównanej gry, cały czas jednak na prowadzeniu byli tarnowianie - wygrali oni tę odsłonę 15-13 - bądź też na tablicy pojawiał się wynik remisowy. Podobny przebieg miała także druga część pojedynku. Po kwadransie gry 19-18 prowadziła Unia, 6 minut później było jednak 22-19 dla Metalplastu. Jeszcze w 55 min zespół z Obornik prowadził 26-23. Po bramkach Dominika Surowca i Szczepana Greczyńskiego 2 minuty później było już jednak tylko 26-25. Dodatkowo minutę później przed szansą na doprowadzenie do remisu stanął Michał Kubisztal, który nie wykorzystał jednak rzutu karnego. Chwilę później najskuteczniejszy zawodnik Unii zrehabilitował się, doprowadzając do stanu 26-26. W ostatnich minutach rywale zdobyli bramkę z rzutu karnego, a identycznych okazji ze strony Unii nie wykorzystali Dominik Surowiec i Sławomir Kuroś. Na szczęście dla tarnowian, w ostatniej minucie celnym rzutem popisał się Dominik Surowiec i spotkanie zakończyło się w regulaminowym czasie wynikiem 27-27. Początek pierwszej dogrywki należał do tarnowian (29-27 w 63 min), ale w 66 min 30-29 prowadził Metalplast. Ostatecznie pierwsze 10 minut dodatkowego czasu nie przyniosło rozstrzygnięcia, kończąc się wynikiem 31-31. Druga dogrywka była strzeleckim popisem Michała Kubisztala, który zdobył w niej 5 bramek. Ponieważ w dziele zdobywania bramek dzielnie sekundował mu Paweł Syrek (2 trafienia), tę część meczu tarnowianie wygrali 8-3, aby w całym spotkaniu triumfować 39-34. W decydującym o mistrzowskim tytule spotkaniu zespół Unii wystąpił w składzie: Maciej Biel, Tomasz Szczyrek - Michał Kubisztal 14, Szczepan Greczyński 7, Sławomir Kuroś 5, Grzegorz Tokarski 4, Jacek Żak 3, Paweł Syrek 2, Jakub Bednarz, Maciej Kubisztal, Paweł Sajdak.
Ostateczna kolejność finału: 1. Unia Tarnów, 2. Metalplast Oborniki Wlkp., 3. MMTS Kwidzyn, 4. Warmia Olsztyn, 5. Wybrzeże Gdańsk, 6. Sparta Zabrze, 7. Pogoń Zabrze, 8. Iskra Kielce. "Królem" strzelców finałowego turnieju został tarnowianin Michał Kubisztal, który w 3 meczach zdobył aż 35 bramek. (STM)