Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złoto średniowiecza

DMA
FOT. MUZEUM ŻUP KRAKOWSKICH
FOT. MUZEUM ŻUP KRAKOWSKICH
Wyścigi nosiczy, zjazd u liny, ale także warzenie soli przez "rz" i lepienie garnków oraz "Swary o skład oświęcimski" - to jedynie wierzchołek solnych atrakcji, które czekają na tych, którzy jutro przybędą na dziedziniec wielickiego zamku, by radować się z IX już "Święta soli".

FOT. MUZEUM ŻUP KRAKOWSKICH

WIELICZKA. To już IX "Święto Soli"

W uroczystościach weźmie udział również... Oświęcim. - Miasto to już w 1291 r. otrzymało od Mieszka, księcia cieszyńskiego przywilej na skład soli wielickiej wywożonej na Śląsk - przypomina prof. Antoni Jodłowski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, który huczne niedzielne uroczystości rozpocznie.

Niezwykłymi umiejętnościami pochwalą się - rzemieślnicy wykonujący bardzo rzadkie już zawody - bednarze, powroźnicy, kowale, nosicze (kto dziś wie czym się zajmowali?). - Goście dowiedzą się także, co łączy proces dawnego warzenia soli z warzeniem piwa oraz jak niegdyś produkowano papier czerpany, którego znaczną ilość zużywała żupna administracja - mówi Małgorzata Bogucka z wielickiego Muzeum Żup Krakowskich. Na dziedzińcu stoiska rozłożą dawni i obecni producenci soli w Polsce, a także sprzedawcy wyrobów rzemieślniczych. Nie zabraknie również pysznej strawy.

Najmłodsi będą mogli sprawdzić hart ducha wybierając zjazd u liny, siłę i sokole oko - strzelając z łuku, dowiedzą się także jak wyrabia się masę solną i do czego ona służy. Dla artystycznych dusz przygotowano konkursy teatralne i układanie przysłów. Oczywiście nie zabraknie także gier zręcznościowych przy... Solniczce-Gigancie.

- Zapraszamy także na nasze stałe ekspozycje, koncerty, inscenizacje, Kino Solne, mini-wystawę "Sól ze sklepów świata" - dodaje Małgorzata Bogucka. Na wielickim zamku będzie można także nauczyć się prawidłowego... oddychania, a podczas spotkania z Janem Szuro, dowiemy się, czy afrykańska sól może oczarować człowieka. Kto chce poznać miejsca, w których w Wieliczce wydobywano niegdyś sól na powierzchnię, będzie mógł ruszyć śladem dawnych szybów.

O wrażenia, nie tylko muzyczne, zatroszczą się: Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli "Wieliczka", uczniowie Szkoły Muzycznej I Stopnia w Wieliczce, Orkiestra z Zespołu Szkół Salezjańskich w Oświęcimiu, Zespół Pieśni i Tańca "Hajduki", Grupa Wokalna "Wariant M", Grupa Tańca Nowoczesnego "Contra" i Oświęcimski Klub Karate. Na zakończenie dnia zaśpiewa Jaga Wrońska z Loch Camelot. Początek "Święta Soli" jutro o godz. 9.30. zakończenie rodzinnego festynu - o godz. 18.

(DMA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski