Złoto straciło blask. Przestało być bezpieczną lokatą...

Złoto straciło blask. Przestało być bezpieczną lokatą kapitału, nie jest też dobrą inwestycją

Marian Cholewiński

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Finanse. W niepewnych czasach inwestorzy szukają bezpiecznej przystani dla swoich pieniędzy. Jeszcze kilka lat temu niekwestionowaną, bezpieczną lokatą kapitału była inwestycja w złoto. Jednak ostatnie trzy lata były dla notowań tego kruszcu najgorsze od ponad 30 lat.
Złoto straciło blask. Przestało być bezpieczną lokatą kapitału, nie jest też dobrą inwestycją

©Fot. Archiwum

Trudno powiedzieć, aby złoto było obecnie spokojną i bezpieczną przystanią dla kapitału inwestorów. Duże wzrosty i spadki są raczej zachętą dla inwestorów spekulacyjnych, krótkoterminowych. Szanujący się inwestor długoterminowy nie może bowiem akceptować tak dużej, jak w ostatnich latach, zmienności ceny tego szlachetnego kruszcu.

We wrześniu 2011 r. cena złota na światowych rynkach osiągnęła historyczny szczyt na poziomie 1860 USD za uncję jubilerską (31,1 grama próby 999,9). Ten historyczny szczyt będzie musiał długo czekać na pokonanie, ponieważ później cena zaczęła spadać, osiągając w czerwcu 2013 r. klasyczny dołek na poziomie 1190 USD. Od tego czasu oscyluje w przedziale między 1200 a 1400 USD, bez wyraźnej, wyklarowanej tendencji do wzrostu lub spadku.

Kurs złota jest podatny na światowe zawirowania polityczne, gospodarcze i finansowe. Czynnikiem, który bardzo mocno wpływa na cenę tego kruszcu jest sytuacja na Bliskim Wschodzie. - Ponieważ Iran został odcięty od globalnego systemu finansowego, to za sprzedawane surowce energetyczne przyjmował zapłatę w złocie. Według danych agencji Bloomberg, w ubiegłym roku irański import złota z Turcji wyraźnie wzrósł, co podniosło cenę - tak zmienność ceny kruszcu tłumaczy Krzysztof Kolany, główny analityk portalu Bankier.pl.

Obecną cenę złota "podtrzymuje" także nadal niepewna sytuacja w Syrii.

Z drugiej strony, niski poziom cen zachęcił do zakupu biżuterii. Zauważalny jest utrzymujący się, wysoki popyt na złoto jako inwestycja kapitału w Azji. - Wygląda więc na to, że rynek na obecnym etapie nie pozwoli, by cena złota utrzymała się na poziomie znacznie poniżej 1300 dolarów za uncję. Jednak czym innym jest powstrzymywanie tempa spadków, a czym innym danie impulsu do powrotu hossy - wyjaśnia Maciej Bitner, Główny Ekonomista Wealth Solutions.

Chcąc zostać inwestorem kupującym złoto, warto pamiętać, że o cenach tego kruszcu decyduje po prostu rynek. W ostatnich czasach ten nie jest niestety przewidywalny. Można jego zachowanie prognozować na podstawie bieżącej sytuacji i przewidywań odnośnie przyszłości. Jednak może się to po prostu nie spełnić, gdyż zaistnieją jakieś nowe, dodatkowe okoliczności. I taki jest właśnie charakter inwestycji na rynku kapitałowym.

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
cieżkie czasy

Mirek (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Patrząc na ostatnie wydarzenia poważnie zastanawiam się nad ulokowaniem pieniedzy w złoto na czarną godzinę... Przeglądałem ofertę złota-uncja.pl i kilku innych sklepów (nie pamiętam już nazw, ta...rozwiń całość

Patrząc na ostatnie wydarzenia poważnie zastanawiam się nad ulokowaniem pieniedzy w złoto na czarną godzinę... Przeglądałem ofertę złota-uncja.pl i kilku innych sklepów (nie pamiętam już nazw, ta jedna utkwiła mi w pamięci) i wydaje mi się, że byłbym wstanie zakupić jakąś mała sztabkę, bądź monety. Czy taki pomysł jest na miejscu, biorąc pod uwagę dzisiejsze czasy?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
złoto

jak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

inne surowce ma tylko wartość techniczno-chemiczną reszta to pieprzenie

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
lepsze zloto

poki co (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

niz papierowy druk wirtualny

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo