Złoto za trzecie miejsce

Sensacja w bobsejowych mistrzostwach Europy. Złoty medal na torze w Cortinie d'Ampezzo wywalczyła czeska dwójka Ivo Danilevic - Roman Gomola.

Puchar Świata i mistrzostwa Europy bobsleistów

To życiowy sukces Czechów, którzy dotychczas zajmowali miejsca w drugiej i trzeciej dziesiątce zawodów Pucharu Świata. W sobotę zajęli miejsce trzecie, a że przegrali tylko z osadami USA i Kanady - zostali mistrzami Europy.
Organizowanie ME przy okazji zawodów PŚ to w bobslejach wieloletnia praktyka. Tym razem załogi europejskie znalazły się w cieniu reprezentantów Ameryki Północnej, a konkretnie pilota z USA Stevena Holcomba, który zwyciężył i w dwójkach, i w czwórkach. Mistrzem Europy w czwórkach został Niemiec Andre Lange, który zajął w niedzielę 2. pozycję.
Tor w Cortinie uchodzi za niebezpieczny - i także teraz nie obyło się bez scen mrożących krew w żyłach. W dwójkach wywrotkę miał ubiegłoroczny zwycięzca Niemiec Matthias Hoepfner, jadący razem z nim hamulcowy Andreas Porth wypadł z bobsleja. W czwórkach oglądaliśmy wywrotkę zespołu Brytyjczyka Neila Scarisbricka.
Polacy we Włoszech nie startowali. Nasz jedyny pilot Dawid Kupczyk z powodu kontuzji nie trenował przez półtora miesiąca; w minionym tygodniu przypominał sobie na torze w La Plagne, jak kieruje się bobem. (BOCH)

Wyniki

Dwójki (Puchar Świata): 1. Holcomb/Kreitzburg (USA) 1.46,43 (53,18 + 53,25), 2. Lueders/Bissett (Kanada) 1.46,47 (53,17 + 53,30), 3. Danilevic/Gomola (Czechy) 1.46,89 (53,45 + 53,44), 4. I. Rueegg/Grand (Szwajcaria) 1.46,90 (53,47 + 53,43), 5. Lange/Kuske (Niemcy) 1.46,92 (53,24 + 53,68). Mistrzostwa Europy: 1. Danilevic/Gomola, 2. I. Rueegg/Grand, 3. Lange/Kuske.
Klasyfikacja PŚ (po**4 z**8 zawodów): 1. Holcomb 370 pkt, 2. Lange 365, 3. Lueders 330 Czwórki (PŚ): 1. USA (Holcomb, Jovanovic, Mesler, Kreitzburg) 1.45,04 (52,26 + 52,78), 2. Niemcy I (Lange, Roediger, Kuske, Putze) 1.45,25 (52,47 + 52,78), 3. Kanada I (Lueders, Kotyk, Bissett, Brown) 1.45,29 (52,63 + 52,66), 4. Rosja I (Popow, Orecznikow, Trunienkow, Stiepuszkin) 1.45,32 (52,52 + 52,80), 5. Szwajcaria I (I. Rueegg, Handschin, Lamparter, Grand) 1.45,56 (52,59 + 52,97). ME: 1. Niemcy I, 2. Rosja I, 3. Szwajcaria I. Klasyfikacja PŚ:** 1. Popow 360 pkt, 2. Lueders 300, 3. Minins (Łotwa) 285.