Fot. Anna Kaczmarz
Honory dla profesora Andrzeja Szczeklika
- Uniwersytet wsparty na dwóch filarach: nauczaniu i badaniach naukowych, nazywamy uniwersytetem badawczym. I takim właśnie jest i ma być w przyszłości Uniwersytet Jagielloński - mówił podczas uroczystego posiedzenia senatu uczelni rektor prof. Karol Musioł. Według niego trzecim filarem powinno być przekazywanie wiedzy i naukowych pomysłów do gospodarki.
Wczorajsze spotkanie było okazją do przypomnienia osiągnięć i zaprezentowania nowych wyzwań dla uczelni. - W drodze do europejskich standardów polskie uczelnie mają wiele do nadrobienia w dziedzinie rozbudowy infrastruktury. Uniwersytet Jagielloński również - mówił prof. Karol Musioł. - Dlatego budujemy Kampus 600-lecia Odnowienia UJ i staramy się o fundusze europejskie na nowoczesne wyposażenie nowych budynków.
W ubiegłym roku powstały siedziby Wydziału Matematyki i Informatyki oraz Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej. Ruszyła już budowa Instytutu Zoologii. W tym roku planowana jest budowa Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.
- W historii uniwersytetu możemy wyróżnić okresy lepsze i gorsze. Dzisiaj mamy nową, wspaniałą szansę na szybki rozwój - podkreślał rektor.
Podczas uroczystości tytuł doktora honoris causa odebrał prof. Andrzej Szczeklik, jeden z najwybitniejszych naukowców światowych, lekarz pulmonolog, kierownik II Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych UJ, a jednocześnie eseista i pisarz.
Swoje najwyższe wyróżnienie UJ przyznał mu m.in. za "opracowanie teorii powstania i rozwoju tzw. astmy aspirynowej", "pierwsze podanie prostacykliny człowiekowi, opisanie jej działania i wprowadzenie do terapii", a także za "opracowanie nowego modelu i metody badania trombinogenezy we krwi i wykazanie przy jej użyciu swoistych zaburzeń krzepnięcia krwi w chorobach z kręgu miażdżycy tętnic".
Zainteresowania badawcze prof. Szczeklika skupiają się wokół chorób serca rozwijających się na podłożu miażdżycy i chorób płuc o podłożu immunologicznym. Za swoje ociągnięcia otrzymał wiele nagród krajowych i zagranicznych m.in. PAN, KBN, czasopisma "Lancet" i Royal College for Physicians w Londynie.
Po wygraniu w 1991 roku konkursu międzynarodowego na badania naukowe ogłoszonego przez Komisję Nauki Wspólnoty Europejskiej, uzyskane środki przeznaczył na gruntowny remont i rozbudowę budynku szpitalnego zajmowanego przez II Katedrę Chorób Wewnętrznych, stwarzając w nim jeden z najnowocześniejszych ośrodków interny w naszym kraju.
(KLIM)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?