Złoty prestiż

RYM
Udostępnij:
Zwykłe karty płatnicze spowszedniały. Złote, nie mówiąc o platynowych, wciąż wyróżniają, będąc wyznacznikiem ponadprzeciętnego statusu finansowego ich posiadacza. Niestety, prestiż kosztuje, i to niemało. Czy w tym przypadku towar jest wart swojej ceny? To zupełnie inna sprawa...

Karty płatnicze dla wybranych

   Pierwszą w Polsce kartę Visa Gold wydano przed nieco ponad 5 laty. Dziś karty tego typu znajdują się w portfelach około 110 tys. osób (istnieje także odmiana przeznaczona dla instytucji: Visa Gold Business). Co ciekawe, ich liczba wzrasta szybciej niż liczba kart standardowych. W ubiegłym roku zwiększyła się o prawie jedną trzecią. Oznacza to, że jakby wbrew powszechnemu przekonaniu o ubożeniu społeczeństwa, 14 banków emitentów sprzedało karty typu Visa Premium ponad 26 tys. nowych klientów. Nie dziwi natomiast informacja, że posiadacze takich kart, ludzie z pewnością zamożni, posługują się nimi znacznie częściej niż właściciele zwykłych "plastików". Wyższa jest również średnia wysokość transakcji; w przypadku Visy Premium (Gold i Platinum) wynosi równowartość 108 dolarów, podczas gdy dla Visy Classic 50 USD, a Visy Electron - 54 USD.
   Organizacja Visa International gwarantuje, że każdej ponadstandardowej karcie, obojętnie przez kogo wydanej, towarzyszy ponadstandardowy zestaw usług. Podstawowe przywileje posiadacza złotej Visy to tzw. pogotowie karty zastępczej (wydawanej ekspresowo po ewentualnej utracie właściwej), możliwość awaryjnej wypłaty gotówki w przypadkach losowych, pomoc medyczna i prawna, ale przede wszystkim wysoki, ustalony na równowartość co najmniej 5 tys. dolarów, miesięczny limit transakcji dokonywanych tą kartą oraz 200 USD dziennego limitu wypłaty gotówki.
   Jeszcze wyższy miesięczny limit wydatków - równowartość minimum 10 tys. dolarów - zapewnia elitarna Visa Platinum. Pierwszą platynową Visę wydał na początku 2000 r. bank Pekao SA. Obecnie takimi kartami, emitowanymi w Polsce jak dotychczas przez 6 banków, może się pochwalić ponad 700 osób.
   Do największych emitentów złotych kart płatniczych w naszym kraju należą, według informacji organizacji Visa: Citibank, czyli zajmująca się bankowością detaliczną część Banku Handlowego w Warszawie SA, wspomniany już bank Pekao SA, a także, wydawałoby się mający nie najbogatszą klientelę - państwowy PKO BP SA.
   Aby otrzymać złotą kartę płatniczą w Pekao SA, trzeba najpierw uzyskać status klienta VIP w tym banku, czyli wykazać się wpływami na rachunek w wysokości co najmniej 5 000 zł miesięcznie. Kartę Visa Platinum może dostać (a raczej wykupić) osoba, posiadająca Eurokonto Prestiż, na które wpływa co miesiąc minimum 12 500 zł.
   Pekao SA, oprócz złotej Visy Concerto, ma w swojej ofercie również złotą Eurokartę, wydawaną w systemie Eurocard/MasterCard. Obie są kartami typu charge, co oznacza, że realizowane przy ich użyciu transakcje - zakupy i wypłata gotówki - rozliczane są z odroczonym terminem płatności; jednorazowo, piątego dnia każdego miesiąca.
   Limit wydatków jest ustalany dla każdego klienta indywidualnie i łącznie dla wszystkich wydanych mu złotych kart _charge. _Nie może być on niższy niż 15 000 zł oraz wyższy niż 40 000 zł. Spłata zadłużenia następuje automatycznie, z pieniędzy zgromadzonych na Eurokoncie (taką nazwę nosi rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w Pekao SA).
   Właściciel złotej karty płatniczej Pekao SA oraz maksimum dwie towarzyszące mu osoby korzystają z ochrony w postaci ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i nagłego zachorowania w czasie podróży zagranicznej, nie trwającej dłużej niż 60 dni. Polisa, oprócz świadczeń w przypadku śmierci lub trwałego inwalidztwa (całkowitego lub częściowego) ubezpieczonego w wyniku wypadku, gwarantuje pokrycie kosztów leczenia powypadkowego i nagłego zachorowania, a także wszechstronną pomoc w podróży. Nie tylko w razie nieszczęśliwego wypadku, ale również utraty bagażu, opóźnienia lotu itp.
   Do złotej karty może być dołączony tzw. pakiet klubowy. Obejmuje on "Program VIP", umożliwiający posiadaczowi karty i towarzyszącym mu osobom wstęp (niestety, za dodatkową opłatą) do specjalnych pomieszczeń gościnnych na lotniskach (zwanych potocznie "biznesklubami") oraz członkostwo w Executive Club International, które zapewnia m.in. rabaty w hotelach i biurach wynajmu samochodów.
   Ile to wszystko kosztuje? Roczna opłata za złotą kartę z pakietem klubowym wynosi 250 zł, a bez niego 120 zł. Trzeba również płacić prowizje: 1 proc. od transakcji bezgotówkowych, 5 proc. od wypłat gotówkowych dokonanych w jednostce Pekao SA (nie mniej niż 15 zł), 3 proc. od pozostałych wypłat gotówkowych (nie mniej niż 4 zł).
   Opłata za zabezpieczenie transakcji dokonanych złotą kartą wynosi 6 zł miesięcznie.
   Platynowa Visa Pekao SA ma charakter karty kredytowej. Jej posiadacz otrzymuje co miesiąc zestawienie, w którym wyszczególnione są wszystkie wydatki, wpłaty, wysokość naliczonych odsetek oraz prowizje i opłaty wynikające z tytułu użytkowania karty. W każdym miesiącu klient powinien spłacić co najmniej 5 proc. powstałego zadłużenia, co umożliwia korzystanie z pozostałego limitu kredytowego. Niestety, oprocentowanie kredytu jest wysokie i wynosi (stan na 10 lipca br., według informacji Pekao SA) aż 33 proc. w skali rocznej.
   Za samo wydanie Visy Platinum trzeba zapłacić rocznie 700 zł. Wypłata gotówki w bankomatach obciążona jest 3-proc. prowizją (nie mniej niż 7 zł). Transakcje bezgotówkowe - bez prowizji.
   Zakres usług i przywilejów związanych ze złotymi lub platynowymi kartami płatniczymi jest w poszczególnych bankach bardzo podobny. Różnice dotyczą najczęściej warunków przyznania takiej karty oraz wysokości opłat i prowizji.
   Kartę PKO Visa Gold może otrzymać ten, kto ma w tym banku ROR o nazwie Złote Konto. Posiadaczami Złotego Konta mogą być z kolei osoby, które spełniają przynajmniej jeden z wymienionych warunków: posiadają na rachunkach oszczędnościowych, prowadzonych w PKO BP przez okres minimum 3 miesięcy, kwotę nie mniejszą niż 100 000 zł, mają średnie miesięczne wpływy na Superkonto nie mniejsze niż 6 tys. zł (przez ostatnie 3 miesiące), udokumentują możliwość wnoszenia na Złote Konto systematycznych wpłat w wysokości minimum 6 tys. zł, względnie "w ocenie PKO BP SA posiadają wysoki prestiż społeczno-zawodowy w środowisku lokalnym".
   Za wydanie przez PKO BP karty Visa Gold trzeba zapłacić rocznie 250 zł. Prowizje: za wypłatę gotówki - 3 proc. wartości transakcji, za transakcje bezgotówkowe - 1 proc.
   Visa Gold w Kredyt Banku wydawana jest klientom, posiadającym w tym banku rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy Ekstrakonto - VIP (miesięczne wpływy od 3001 zł do 10 000 zł) lub Ekstrakonto - Elita (od 10 000 zł w górę). Jej wydanie lub wznowienie kosztuje 250 zł rocznie plus 4 zł miesięcznie. Prowizje: wypłata gotówki - 2 proc. wartości, transakcje bezgotówkowe - w kraju bez prowizji, za granicą - 1 proc. kwoty transakcji. Bardzo kosztowne jest wydanie karty zastępczej za granicą (250 USD) oraz awaryjna wypłata gotówki poza granicami kraju (175 USD).
   650 zł rocznie kosztuje w Kredyt Banku karta Visa Platinum, wydawana najbogatszym klientom, przede wszystkim tym obsługiwanym w systemie Private Banking.
   W Citibanku roczna opłata za użytkowanie złotej karty Visa Gold wynosi 290 zł (jest również kilka innych opłat, np. za "Pakiet Bezpieczeństwa" - 6,5 zł miesięcznie), a aby taką kartę otrzymać, trzeba wykazać się miesięcznymi dochodami w wysokości co najmniej 7500 zł (brutto). Obowiązuje ponadto limit wieku. W przypadku karty głównej - 25 lat, dodatkowej (koszt 95 zł rocznie) - 18.
   Visa Gold jest kartą kredytową. Aby z niej korzystać, wystarczy spłacić 5 proc. sumy uwidocznionej na nadesłanym wyciągu. I w tym przypadku zniechęcać może bardzo wysokie oprocentowanie zadłużenia, którego saldo nie zostało spłacone przed upływem terminu płatności - 41,88 proc. rocznie. Prowizja za wypłatę gotówki wynosi 3 proc. pobranej kwoty (nie mniej niż 7 zł), nie ma jej natomiast przy transakcjach bezgotówkowych. (RYM)

Zakupy z „dark store” coraz popularniejsze

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie