Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Andrzej Szczygieł

Redakcja
W zakopiańskim szpitalu zmarł przedwczoraj Andrzej Szczygieł, wieloletni dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa utraciło długoletniego dyrektora

   Andrzej Szczygieł urodził się w Muszynie w 1941 r., szkołę średnią ukończył w Nowym Sączu. W 1961 r. rozpoczął studia historyczne na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i od tej pory na dobre związał się z Krakowem. Przez wiele lat pracował jako asystent w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym czasie Jego zainteresowania badawcze koncentrowały się wokół problemów okupacji niemieckiej, konspiracji i walki zbrojnej - kilkadziesiąt artykułów poświęcił okupacji i konspiracyjnym oddziałom Armii Krajowej, działającym na Jego rodzinnej Sądecczyźnie.
   Nie chcąc pozostawać na marginesie ówczesnego życia, wierząc, że uczciwość i rzetelność w każdym czasie mogą być przydatne, zaangażował się też w działalność polityczną.
   W 1984 r. rozpoczął pracę w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, którym kierował do ostatnich dni. Poważnie traktując swoje zadania, podjął podyplomowe studia z zakresu muzealnictwa w Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez dwadzieścia lat pracy w muzeum zyskał sobie uznanie i szacunek jako wymagający, ale i życzliwy ludziom, przełożony oraz kolega. Był inicjatorem i kierownikiem wielu działań, które trwale zapisały się w historii naszego miasta. To w czasie dyrekcji Andrzeja Szczygła przygotowano w nowym kształcie stałe wystawy poświęcone: "Dziejom i kulturze Krakowa" w Krzysztoforach, "Dziejom teatru krakowskiego" w Domu pod Krzyżem, "Dziejom krakowskiego Bractwa Kurkowego" w Celestacie. Powszechne uznanie i wysoką ocenę uzyskał też cykl wystawienniczy "Skarby krakowskich klasztorów". Do ostatnich dni Andrzej Szczygieł troszczył się o losy, przygotowywanej z wielkim trudem, ekspozycji "Z dziejów krakowskich wnętrz mieszczańskich" w kamienicy Hippolitów.
   Wśród organizowanych pod Jego kierownictwem ekspozycji były takie, które otrzymały wyróżnienia na dorocznym konkursie "Wydarzenie Muzealne Roku", organizowanym przez Ministerstwo Kultury: m.in. "Do Ciebie Polsko" oraz "Między Hanzą a Lewantem". Szczególnie wiele troski wykazywał o prezentację dorobku współczesnych twórców - służyły temu cykle wystawiennicze w wieży ratuszowej i galerii kamienicy Hippolitów.
   Za swoją pracę i postawę otrzymał odznaczenia państwowe i regionalne, m.in. Złoty Krzyż Zasługi i Złotą Odznakę "Za pracę społeczną dla miasta Krakowa".
   Pogrzeb odbędzie się 4 września o godz. 13 na cmentarzu Rakowickim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski