Zmarł profesor Franciszek Sławski

Zmarł profesor Franciszek Sławski

ML

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Urodził się w 1916 r. w Kopyczyńcach koło Tarnopola, do Krakowa przybył w 1934 r. Trzy lata później wyjechał na stypendium naukowe do Bułgarii. W czasie okupacji prowadził zajęcia ze studentami w Tajnym Uniwersytecie, uzyskując jednocześnie tytuł doktora. W pracy badawczej skoncentrował się na języku bułgarskim i prasłowiańskim oraz na postaciach twórców pierwszego literackiego języka słowiańskiego - Cyryla i Metodego.
 W Krakowie zmarł profesor Franciszek Sławski, wybitny językoznawca, slawista, wieloletni pracownik Instytutu Filologii Słowiańskiej UJ.
 Był autorem licznych prac naukowych i podręczników (m.in. "Gramatyki języka bułgarskiego" i "Zarysu dialektologii południowosłowiańskiej"), współredagował wiele słowników języka bułgarskiego i polskiego (m.in. "Słownik etymologiczny języka polskiego"). Aktywnie działał w Polskiej Akademii Umiejętności, Polskiej Akademii Nauk oraz Austriackiej i Bułgarskiej Akademii Nauk.
 Jeszcze w październiku ub. roku był w pełni sił, mówiąc reporterowi "Dziennika Akademickiego" o planach opracowania małego słownika języka prasłowiańskiego (reprodukowane powyżej zdjęcie pochodzi z tego okresu).
 (ML)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo