Zmarł profesor Józef Radwan

Zmarł profesor Józef Radwan

AMS

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Prof. Józef Radwan, były wieloletni II dyrygent Filharmonii Krakowskiej, były dyrektor Filharmonii Rzeszowskiej i Filharmonii Szczecińskiej, wieloletni pedagog krakowskiej Akademii Muzycznej, zmarł w nocy z czwartku na piątek. Miał niespełna 72 lata.
Był dobry, pogodny, radosny i wyjątkowo utalentowany. Nie interesowała go kariera za wszelką cenę, a jedynie służba muzyce i kompozytorom. Uprawianie zawodu dyrygenta sprawiało mu ogromną satysfakcję. Słynął z doskonałych interpretacji dzieł klasycznych, zwłaszcza oratoryjnych, co nie przeszkadzało mu prowadzić licznych prawykonań utworów współczesnych. Dla swoich uczniów był niekwestionowanym autorytetem.
Ukończył studia w 1962 w krakowskiej PWSM w klasie organów prof.
Józefa Chwedczuka, zaś 4 lata później w poznańskiej PWSM w klasie dyrygentury prof. Zbigniewa Chwedczuka. Edukację kontynuował jako asystent Kiryła Kondraszyna w Filharmonii Moskiewskiej i Ilji Mussina w konserwatorium leningradzkim. Dyrygentura była dla niego najważniejsza. Mówił: "Zawsze fascynował mnie zespół ludzi. Tylko jako dyrygent mogłem prowadzić zespoły - poznając je zarazem pod względem muzycznym i psychologicznym. Dziś już wiem, że istoty ludzkiej nie da się rozgryźć. A fenomen funkcjonowania zespołu będę zgłębiał do końca życia. Ciekawostką w zawodzie dyrygenta jest to, że dyrygent cały utwór może zrealizować przy pomocy rąk, a więc przy pomocy sugestii".
Dyrygował większością polskich orkiestr filharmonicznych w kraju i za granicą. Wychował kilka pokoleń dyrygentów, w tym Jana Rybarskiego, dyrygenta Chóru Mariańskiego czy Macieja Tworka, dyrygenta Capelli Cracoviensis. Za swą pracę został Odznaczony m.in. Złotą Odznaką "Za Pracę Społeczną dla Miasta Krakowa", Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz nagrodą Ministra Kultury i Sztuki. (AMS)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo