Zmarł profesor Lech Kalinowski

Zmarł profesor Lech Kalinowski

AN

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

(INF. WŁ.) Wczoraj rano zmarł w Krakowie Lech Kalinowski, historyk sztuki, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności, wybitny mediewista. Miał 84 lata. Niemal do końca był aktywny twórczo i intelektualnie, z ciekawością uczonego obejmującą wszystkie zjawiska tego warte.
   Studia na Uniwersytecie Jagiellońskim podjął w 1945 roku, w pierwszym studenckim roczniku po wojennej przerwie. Studiował m.in. u prof. Wojsława Mole, wychowawcy znaczących osobowości z kręgu humanistyki, a zwłaszcza historii sztuki. W 1964 roku został profesorem na swojej macierzystej uczelni.
   Głównym przedmiotem zainteresowań badawczych Profesora była sztuka średniowiecza, zajmował się również okresem renesansu.
Jako pierwszy wprowadził pojęcie sztuki wczesnopiastowskiej. Na Jego rozprawach poświęconych treściom ideowym sztuki przedromańskiej i romańskiej w Polsce wychowały się kolejne roczniki historyków sztuki. Najważniejsze prace prof. Kalinowskiego zostały zebrane w tomie "Spekulum artis. Treści ideowe dzieła sztuki średniowiecza i renesansu" wydanym przez PWN w 1989 roku. Był autorem rozpraw metodologicznych m.in. o metodzie ikonologicznej Erwina Panofsky'ego oraz pracy o teorii dziejów sztuki Maksa Dvoraka i szkoły wiedeńskiej.
   Był profesorem, który pozostanie w pamięci swoich wychowanków, zarówno kolejnych roczników studentów historii sztuki UJ, jak i słuchaczy amerykańskich szkół wyższych - The Institute for Advancet Study w Princeton i Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore, gdzie prowadził wykłady. Uczył skrupulatności, która jest powinnością badacza bez względu na skalę prowadzonych działań, precyzji, jakiej wymaga złożona materia sztuki, odwagi w stawianiu pytań i szukaniu odpowiedzi.
   Ciekawość uczonego sprawiała, że zapuszczał się w obszary sztuki dalekie od głównego nurtu zainteresowań, ze sztuką współczesną i jej eksperymentami włącznie.
   Profesor Lech Kalinowski był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, członkiem Komitetu Nauk o Sztuce PAN, któremu w latach 1988-91 przewodniczył, członkiem korespondentem British Academy, profesorem honorowym ASP, laureatem wielu nagród, m.in. nagrody Herdera.
   W ostatnich latach prof. Kalinowski czynnie uczestniczył w pracach wielu gremiów, od Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa po Radę Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu. Swoją wiedzą i erudycją dzielił się hojnie, wspierając m.in. działalność Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Erudycyjny tekst do katalogu niedawnej wystawy grafiki od XV do XIX wieku z kolekcji PAU, eksponowanej w galerii MCK, okazał się ostatnią publikacją Profesora. (AN)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo