Zmarł profesor Marcin Czerwiński

Zmarł profesor Marcin Czerwiński

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

Urodził się w 1924 roku. Był jednym z wybitniejszych polskich uczonych i publicystów nauki. Uczeń, a następnie asystent Stanisława Ossowskiego. Przez wiele lat pracował w Instytucie Filozofii i Socjologii, a następnie w Instytucie Sztuki PAN. Jest autorem 20 książek, poświęconych refleksjom nad Polską, jej najnowszą historią oraz losami i przekształceniami społeczeństwa polskiego. Jego najbardziej znane dzieła to: "Lekcja włoska" (1964), "Przemiany obyczaju" (1969), "Magia, mit i fikcja" (1973), "Życie po miejsku" (1974), "Okiem przechodnia" (1977), "Przyczynki do antropologii współczesności" (1988), "Sztuka w pejzażu kultury" (1997).

 (PAP)

 W sobotę w Warszawie zmarł Marcin Czerwiński, wybitny antropolog i socjolog kultury, profesor Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
 Interesował się przede wszystkim teorią i socjologią kultury, kulturotwórczą rolą sztuki i kształtowaniem stylów życia. Jego ostatnia książka pt. "Pytając o cywilizację" (1999) jest swoistym testamentem naukowym autora. Czerwiński skoncentrował się w niej na trzech - najważniejszych według niego - problemach: roli sacrum w życiu współczesnym, organizacji spraw społecznych, kulturze wyższej na tle kultury masowej.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo