Zmarł Przemysław Gwoździowski

Zmarł Przemysław Gwoździowski

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

gwoztif.jpg
gwoztif.jpg
   W Krakowie 23 września zmarł na serce Przemysław Gwoździowski - saksofonista tenorowy i barytonowy. Urodził się w Wieliczce 15 stycznia 1936 r. w muzycznej rodzinie. Ojciec był organistą. Interesował się muzyką jazzową, ale studiował w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego (obecnie AWF) w Krakowie.
   Na początku lat 60.
ubiegłego wieku został zaangażowany do organizowanego na Wybrzeżu - przez Franciszka Walickiego - zespołu Czerwono-Czarni. Był, w pierwszym okresie działalności, kierownikiem muzycznym zespołu, zrezygnował, protestując przeciw zmianom programowym. W 1962 r. rozpoczął współpracę z kabaretem Wagabunda. Potem przeszedł do grupy kierowanej przez Jacka Fedorowicza "Popierajmy się". W latach 70. grał z Asocjacją Hagaw, a następnie - przez długie lata - na statkach wycieczkowych. Po powrocie do Krakowa założył, wykonującą klasykę jazzu, grupę Axis, w której grali m.in. Wojciech Groborz, Jarek Śmietana, Jan Pilch, Marian Pawlik.
   Pod koniec lat 80. grał ponownie na statkach. Po kolejnym powrocie założył big-band Krak, do którego zaangażował młodych krakowskich muzyków.
   Jego zasługi szczególnie w kształtowaniu polskiego rock and rolla są nie do przecenienia. Przez wiele lat był aktywnym uczestnikiem życia muzycznego Krakowa.
GRZEGORZ TUSIEWICZ

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo