Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu. Dłuższy sen i podróż nocnym pociągiem

(GEG)
Archiwum
Zmiana czasu. W nocy z soboty na niedzielę wracamy do czasu zimowego. O godz. 3.00 zegary trzeba przestawić na godz. 2.00.

Noc więc będzie dłuższa o jedną godzinę. Dla większości to możliwość dłuższego wylegiwania się w łóżku. Ale podróżujący nocnymi pociągami spędzą w nich 60 minut więcej niż wynikałoby to z rozkładu jazdy. Składy, po zmianie czasu, zatrzymają się na najbliższej stacji na godzinny postój.

O godzinę dłużej spędzą w firmie pracujący na nocną zmianę. Ale za dodatkowy czas należy się im wynagrodzenie jak za nadgodziny.

Zmianę czasu wiele banków wykorzystuje do wykonania prac modernizacyjnych systemów komputerowych. Przerwy w dostępie do bankowości internetowej mogą potrwać kilka godzin, a nawet dłużej. Niektóre banki ostrzegają o kłopotach możliwych w realizacji płatności kartami.

Przestawienie zegarów dwa razy do roku ma na celu efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Ale to chodzi bardziej o czas letni, dzięki któremu jasno jest do późnego wieczora i krócej świecą się lampy. Ale coraz więcej pojawia się argumentów, że to, co zaoszczędzimy na żarówkach, zużyjemy na energię do pracujących dłużej klimatyzatorów.

W zimie przestawienie zegarów to w rzeczywistości powrót do naturalnego czasu. Wstający rano będą się budzić, gdy jest już jasno (przynajmniej przez najbliższe dni), za to ciemno zrobi się już wczesnym popołudniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski