Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu do likwidacji? Komisja Europejska przedstawiła wyniki konsultacji ANKIETA, GŁOSOWANIE

Redakcja
Pixabay
Zmiana czasu 2018 po raz ostatni? Od dłuższego czasu dyskutowany jest temat likwidacji zmiany czasu wiosną i jesienią. Obecnie tematem zajmuje się Komisja Europejska, która udostępniła ankietę, gdzie każdy może wyrazić swoje zdanie na ten temat. Głosować można było do 16 sierpnia 2018 roku. I właśnie mamy wyniki ankiety, które są zaskakujące. Czy to oznacza, że nie będziemy już przestawiać zegarków wiosną i jesienią? Czekając na efekt konsultacji zapytaliśmy użytkowników Facebooka jakie jest ich zdanie na ten temat.

Zmiana czasu, czy to już koniec?

W tym roku przestawiliśmy zegarki na czas letni z godziny 2.00 na 3.00 w nocy 25 marca. Czas zimowy wróci 28 października, kiedy to przestawimy zegarki z godziny 3.00 na 2.00 w nocy.

SPRAWDŹ WYNIKI ANKIETY W SPRAWIE ZMIANY CZASU

Zmiany czasu wprowadzono, po to aby lepiej wykorzystać światło dzienne w aktywności człowieka. Na stronie Komisji Europejskiej czytamy: Większość państw członkowskich UE ma długą tradycję uzgodnień dotyczących czasu letniego, z których większość sięga czasów pierwszej i drugiej wojny światowej lub kryzysu naftowego lat 70. W tym czasie głównym celem ustaleń dotyczących czasu letniego była oszczędność energii. Do tego doszły jednak też inne motywy, takie jak bezpieczeństwo ruchu drogowego, więcej możliwości spędzania czasu wolnego przy świetle dziennym wieczorami lub po prostu dostosowanie praktyk krajowych do praktyk stosowanych przez sąsiadów lub głównych partnerów handlowych. Okazuje się jednak, że zmiany czasu mogą powodować też problemy. Człowiek potrzebuje kilku dni, by dostosować swój biologiczny zegar do tej zmiany. Może to powodować większą liczbę wypadków drogowych.

Zmiany czasu powodują problemy

Zmiana czasu komplikuje również sytuację w transporcie kolejowym i lotniczym. Zmiany organizacyjne i logistyczne sporo kosztują. Stąd od kilku lat dyskusja na temat likwidacji zmian czasu. Swego czasu Polskie Stronnictwo Ludowe stworzyło projekt zakładający likwidację zmiany czasu w Polsce. Został on poparty przez wszystkie kluby parlamentarne, ale został on negatywnie zaopiniowany przez rząd. Głównie z powodu sprzeczności z przepisami UE.

Jesteś za czy przeciw zmianie czasu?

Teraz to Komisja Europejska zajmuje się tematem. Od 4 lipca do 16 sierpnia trwały konsultacje, w których zdanie na ten temat mógł wyrazić każdy mieszkaniec wspólnoty. Link do ankiety w języku polskim

Główne obszary, w których zmiana czasu lub jej likwidacja ma znaczenie wg Komisji Europejskiej to:

  • rynek wewnętrzny, gdzie nieskoordynowane zmiany czasu między państwami członkowskimi byłyby ze szkodą dla z powodu wyższych kosztów dla handlu, niedogodności w transporcie, komunikacji i podróży, a także niższą wydajność na rynku wewnętrznym towarów i usług,
  • energia, gdzie wniosek jest jeden. Dziś oszczędność energii elektrycznej dzięki zmianie czasu jest marginalna,
  • zdrowie, wpływ na rytm biologiczny człowieka może być większy niż początkowo przypuszczano,
  • bezpieczeństwo drogowe, niedostateczna ilość snu w okresie wiosennym może zwiększać ryzyko wypadków. Jednocześnie uważa się, że wydłużenie czasu dostępności światła dziennego w lecie ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego,
  • rolnictwo, z powodu stosowania nowego sprzętu, sztucznego oświetlenia i zautomatyzowanych technologii wcześniejsze obawy związane z zakłóceniem rytmu biologicznego zwierząt i zmianą harmonogramów udoju przez zmianę czasu w dużym stopniu już nie istnieją. Dodatkowa godzina światła dziennego w okresie letnim może być również zaletą, jako że umożliwia wydłużenie godzin pracy na wolnym powietrzu, takich jak praca w polu czy zbiory.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski