Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana frontu?

Redakcja
"New York Times" należał do przeciwników rozszerzenia Sojuszu

Korespondencja "Dziennika" z Nowego Jorku

"New York Times" należał do przeciwników rozszerzenia Sojuszu

Korespondencja "Dziennika" z Nowego Jorku

Kiedy Polska, Węgry i Czechy wstąpią formalnie do NATO, oznaczać to będzie powrót tych krajów, a nie tylko ich sił zbrojnych, do centrum cywilizacji europejskiej. Tak rozpoczyna wczorajszą korespondencję (na pierwszej stronie) z Warszawy dziennik "New York Times", który do niedawna należał do czołowych przeciwników ekspansji zachodniego sojuszu.
Jakkolwiek "NYT" wspomina o trudnościach, na jakie niewątpliwie napotkają nowi członkowie w procesie integracji z Paktem Północnoatlantyckim, a zalicza do nich m.in. konieczność podniesienia wydatków na obronność przy równoczesnych kłopotach gospodarczych, czy naukę języka angielskiego przez kadrę oficerską, przyznaje, że pomogą oni ochraniać, a nawet promować demokratyczne pryncypia.
Nowojorski dziennik cytuje ministra spraw zagranicznych Polski Bronisława Geremka porównującego przystąpienie do NATO z przyjęciem przez Polskę chrześcijaństwa. Przytacza także wypowiedź prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, którego zdaniem jest to najważniejsza chwila w historii kraju.
Według "New York Times", w nowo przyjętych krajach ostatnio spadło wsparcie społeczne dla członkostwa w NATO. W Polsce i na Węgrzech opowiadało się za sojuszem 80 proc. ludności, podczas gdy teraz popiera go 60 proc. W Czechach zaś nastąpił spadek z 55 proc. do 50. Amerykański opiniotwórczy dziennik wiąże to z poznaniem realiów Sojuszu, w tym także perspektywą ewentualnych interwencji wojskowych na Bałkanach. Jednocześnie korespondent gazety "Steven Erlanger" podkreśla entuzjazm władz nowo przyjętych krajów oraz zapewnia o ich zgodzie na podniesienie wydatków na zbrojenia.
"New York Times" przypomina także dotychczasowy udział Polski w międzynarodowych misjach pokojowych czy wysokie umiejętności polskich oddziałów antyterrorystycznych (ochraniają amerykańskiego dyplomatę Williama Walkera stojącego na czele zagranicznych obserwatorów w Kosowie). Przypomina amerykańskiemu czytelnikowi o zasługach węgierskich oddziałów inżynieryjnych przy budowie mostów w Bośni czy wysokim poziomie wyszkolenia czeskich wojsk chemicznych.
W opinii "New York Times", chociaż początkowo nowi członkowie w niewielkim tylko stopniu wzmocnią militarną siłę NATO, w następnych latach ich wkład stanie się znaczący. Wspierać będą także wysiłki Waszyngtonu w formułowaniu nowej misji Sojuszu.
ELŻBIETA RINGER

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski