MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana klimatu także na wyższych studiach

Paweł Stachnik
Edukacja. Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego uruchomi od najbliższego roku akademickiego nowatorską, jedyną w Polsce, a zapewne także w Europie Środkowej, specjalizację pod nazwą biohistoria.

Jej studenci będą poznawać relacje między człowiekiem a środowiskiem oraz wpływ przyrody na ludzi w ciągu wieków. To odpowiedź na rosnące zainteresowanie zmianami klimatu.

W USA, Japonii i Europie Zachodniej naukowcy, w tym historycy, od dawna badają wpływ, jaki klimat wywiera na ludzi i na przyrodę. Dlatego pomysł stworzenia w ramach studiów historycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim nowej specjalizacji nazwanej biohistorią, czyli historią środowiskową pojawił się także u nas.

Pomysłodawcą jest kierownik Zakładu Antropologii Historycznej Instytutu Historii prof. Andrzej Chwalba. Decyzja została zatwierdzona przez radę wydziału i radę instytutu, a biohistoria będzie pierwszą taką specjalnością na polskich uczelniach.

_– Program studiów korzysta z dorobku kilku innych dyscyplin naukowych, np. geografii i archeologii. Znajdą się w nim m.in. takie zagadnienia, jak historia klimatu, historia osadnictwa, historia koegzystencji człowieka z naturą, klęski żywiołowe, choroby i zanieczyszczenia. Dojdą do tego zajęcia praktyczne, np. z prowadzenia projektów w ramach rozmaitych organizacji pozarządowych _– wyjaśnia dr Rafał Szmytka z Zakładu Antropologii Historycznej Instytutu Historii UJ, koordynator nowej specjalności.

Wykłady poprowadzą historycy, archeolodzy, geografowie, prawnicy.

_– Liczymy na to, że w ciągu najbliższych lat sprawy związane z ochroną środowiska będą coraz ważniejsze. Już teraz w instytucjach samorządowych są stanowiska związane z ochroną i kształtowaniem środowiska. Dochodzą do __tego liczne organizacje pozarządowe _– mówi dr Szmytka.

Specjalność biohistoryczna ruszy od października 2015 r. Będzie ją można studiować w ramach trzyletnich studiów licencjackich. Rekrutacja zacznie się w czerwcu, a limit miejsc będzie wynosił 25 osób.

Twórcy chcą na razie przetestować pomysł na jednej grupie, a gdy się przyjmie – zwiększyć liczbę miejsc. Przypomnijmy, że sześć lat temu Instytut Historii UJ z powodzeniem uruchomił istniejącą do dziś specjalność pod nazwą antropologia historyczna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski