MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana na stanowisku proboszcza Bazyliki Mariackiej. Powołano nowego administratora

Piotr Tymczak
Bazylika Mariacka w Krakowie
Bazylika Mariacka w Krakowie Anna Kaczmarz
Ksiądz Stanisław Czernik został administratorem parafii mariackiej – poinformował portal LoveKraków.pl. To następstwo wcześniejszej decyzji metropolity krakowskiego abp Marka Jędraszewskiego, który odwołał ks. Dariusza Rasia z funkcji proboszcza Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie.

Ks. Stanisław Czernik pochodzi z Poronina. Święcenia kapłańskie przyjął 2 czerwca 2007 roku z rąk kard. Stanisława Dziwisza. Jest dyrektorem Katolickiego Centrum Edukacyjnego Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Pełni rolę wizytatora katechetycznego, a także jest przewodniczącym Rady ds. ekonomicznych Archidiecezji Krakowskiej. Współpracuje z edycją małopolską Tygodnika Katolickiego Niedziela. Dotychczas jako administrator zamieszkiwał przy parafii św. Floriana przy ul. Warszawskiej w Krakowie.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odwołał ks. Dariusza Rasia z funkcji proboszcza Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, m. in. z powodu raportu, który powstał po przeprowadzonej kontroli w parafii mariackiej.

Duchownemu zarzucono m.in nierzetelnie prowadzoną dokumentację – brak inwentaryzacji posiadanych dóbr czy protokołów z liczenia gotówki. Ks. Raś miał także, wbrew kościelnym przepisom, nie poprosić o opinię archidiecezjalnego konserwatora zabytków przy okazji dokonywanych renowacji, czy przyjmować darowizny bez zgody kurii. Komisja, która została powołana do przeprowadzenia kontroli, zwróciła także uwagę na formę zatrudnienia w parafii i wynagradzania np. strażaków, którzy odgrywają Hejnał Mariacki, czy „ustawianie” konkursu na organistę w Bazylice Mariackiej.

Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (zmarł w styczniu 2024 roku) w mediach społecznościowych opublikował list metropolity krakowskiego do proboszcza Bazyliki Mariackiej, w którym metropolita wzywał go "po ojcowsku" do rezygnacji.

Opublikowane pismo, podpisane przez abp Marka Jędraszewskiego skierowane było do przewielebnego ks. prałata Dariusza Rasia.
W końcowym fragmencie pisma była mowa o odwołaniu ks. Dariusza Rasia: "Po konsultacji z członkami Zespołu Proboszczów Konsulatorów Archidiecezji Krakowskiej, wzywam Księdza po ojcowsku do złożenia rezygnacji z urzędu proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Krakowie. Pisemną odpowiedź zawierającą decyzję w tej sprawie polecam przekazać na mój adres w ciągu piętnastu dni od chwili otrzymania powyższego pisma. Pragnę również dodać, że złożona rezygnacja zostanie potraktowana jako wzięcie słusznej odpowiedzialności za popełnione uchybienia i jako taka będzie mogła być podstawą powierzenia w przyszłości innych urzędów kościelnych".

Dlaczego ks. Michał Olszewski został aresztowany? - rozmowa z adwokatem

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zmiana na stanowisku proboszcza Bazyliki Mariackiej. Powołano nowego administratora - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski