Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana środowiska sprzyja uzależnieniom

Rozmawia Sylwia Nowosińska
Andrzej Banaś
Rozmowa kroniki. Adam Chrapisiński, dyrektor Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie, które zajmuje się profilaktyką, wychowaniem w trzeźwości i przeciwdziałaniem alkoholizmowi

- Jak bardzo krakowska młodzież jest zagrożona uzależnieniem od alkoholu i narkotyków? Są powody do obaw?

- Jeśli chodzi o dane, trudno jednoznacznie określić liczbę osób, które mają problem z alkoholem w samym Krakowie. Dysponujemy jedynie statystykami dotyczącymi całego kraju lub Małopolski. Wskazują one na wzrost uzależnień wśród młodzieży gimnazjalnej. Zauważamy także, że wraz ze wzrostem problemu z narkotykami maleje liczba uzależnionych od alkoholu.

- W jakim wieku młodzież jest najbardziej zagrożona kontaktem z używkami?

- Młodzi ludzie zazwyczaj sięgają po alkohol i narkotyki, ponieważ chcą spróbować czegoś nowego i sprawdzić, jak te używki na nich działają. Jeżeli otoczenie pozwoli na to, aby sięgali po nie zbyt często, wtedy może pojawić się problem. Bardzo trudny okres dla młodzieży to przejście ze szkoły podstawowej do gimnazjum, a później z gimnazjum do liceum. Młody człowiek zmienia otoczenie, znajduje się w nowym środowisku rówieśniczym, poznaje nowych kolegów i nauczycieli. Wtedy najłatwiej o uleganie pokusom związanym z alkoholem i narkotykami.

- Jak pomóc dziecku bezpiecznie przejść przez ten okres zmian?

- Najważniejszy jest dobry kontakt z rodzicami, wspólne rozmowy, otwartość na wymianę poglądów. Rodzic powinien pamiętać, aby okazywać miłość i poświęcać mu bardzo dużo czasu. Dziecko nie może czuć się odrzucone i zaniedbane. Zwykle okazuje się, że młodzi ludzie uzależnieni, którzy trafiają do naszego ośrodka, często nie mieli po prostu z kim porozmawiać.

- O problemach uzależnień wśród młodzieży dyskutowali także uczestnicy konferencji szkoleniowej z cyklu Dialogi Profilaktyczne pt. "Uzależnienie, Dojrzewanie, Współwystępowanie", organizowanej przez Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie oraz Klinikę Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Collegium Medicum UJ. Na jakich problemach skupili się prelegenci w czasie obrad?

- Konferencja była ukierunkowana na osoby związane z młodzieżą - nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych. Istotnym elementem dyskusji była wymiana doświadczeń i podejście do problemu ze strony praktycznej.

- W ramach konferencji dyskutowaliście także na temat zaburzeń odżywiania wśród młodzieży. Dlaczego ten problem jest ważny?

- Do zaburzeń odżywiania należą choroby takie jak bulimia i anoreksja, a także rosnący odsetek ludzi otyłych w społeczeństwie. Problemem może być także zajadanie stresu, z którym należy sobie radzić w inny sposób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski