Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w 20 ustawach. Korzystniejsze dla inwestorów

(JM)
Pozwolenia na budowę czy zgłoszenia nie wymaga np. budowa przydomowych basenów i oczek wodnych
Pozwolenia na budowę czy zgłoszenia nie wymaga np. budowa przydomowych basenów i oczek wodnych Fot. e-ogrodek.pl
Wprowadzając nowe rozwiązania prawne legislator dążył do uproszczenia procedur administracyjnych.

Od 1 stycznia obowiązuje ustawa z 16 grudnia 2016 roku o zmianie niektórych ustaw, której celem jest poprawa otoczenia prawnego przedsiębiorców. Ustawa wprowadza ułatwienia i uproszczenia m.in. dla inwestorów budowlanych.

Korzystniejsze rozwiązania

Nowelizacja wprowadza w 20 ustawach zmiany, które mają uprościć wykonywanie działalności gospodarczej. Jedną ze zmienionych ustaw jest prawo budowlane. Zmiany redukują niektóre obowiązki administracyjne, doprecyzowują zagadnienia wywołujące wątpliwości interpretacyjne oraz wprowadzają zapisy wspierające rozwój i usprawnienie procesu inwestycyjnego.

Ustawa wprowadza zwolnienie niektórych robót budowlanych z pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Dotyczy ono m.in. budowy obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej: - parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 mkw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, oraz suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 mkw.

Dotychczas prace takie wymagały zgłoszenia, po nowelizacji nie będzie wymagane ani pozwolenie na budowę, ani zgłoszenie. Ponadto ustawowe zwolnienie dotyczy budowy wiat o powierzchni zabudowy do 35 mkw. (łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw. powierzchni działki). Wcześniej budowa takich wiat wymagała pozwolenia na budowę, natomiast po nowelizacji wymaga jedynie zgłoszenia.

Zwolnienie dotyczy też budowy zjazdów z dróg krajowych oraz zatok parkingowych na tych drogach, gdzie również wymagane jest tylko zgłoszenie. Bardzo korzystne rozwiązanie przyjęto także w przypadku budowy zjazdów z dróg powiatowych i gminnych oraz zatok parkingowych na tych drogach, które wymagały zgłoszenia, a po nowelizacji nie wymagają ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia.

Podobnie jest w przypadku budowy przepustów o średnicy do 100 cm, a także budowy przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 50 mkw. i opasek brzegowych oraz innych sztucznych (powierzchniowych lub liniowych) umocnień brzegów rzek i potoków górskich oraz brzegu morskiego, brzegu morskich wód wewnętrznych, niestanowiących konstrukcji oporowych.

Od 1 stycznia 2017 r. również instalacje klimatyzacyjne nie wymagają ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. W wyniku nowelizacji zgłoszenie będzie wymagane jedynie w zakresie przebudowy przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi to do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania tych obiektów.

Nowelizacja przyjmuje, że zgłoszenia będą wymagały takie remonty, które dotyczą obiektów budowlanych innych niż budynki, których budowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę oraz przegród zewnętrznych albo elementów konstrukcyjnych budynków, których budowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Jednocześnie ustawa przyjmuje dopuszczenie budowy bez pozwolenia na budowę silosów na materiały sypkie (mieszanki paszowe, otręby itp.) do 7 m wysokości (wcześniej 4,5 m).

Nowe terminy dla zgłoszenia sprzeciwu

Prawodawca wprowadził także skrócenie terminu na wniesienie sprzeciwu do zgłoszeń budowy z 30 do 21 dni. Ma to zapewnić przyspieszenie rozpoczęcia procesu inwestycyjnego w zakresie inwestycji na podstawie zgłoszenia.

Ponadto ustawa wprowadza przepis umożliwiający wydawanie z urzędu zaświadczeń o niewnoszeniu sprzeciwu do zgłoszenia przed upływem terminu, co ma zapewnić możliwość wcześniejszego rozpoczęcia inwestycji przy formalnym zabezpieczeniu inwestora. Analogiczne zmiany są przewidziane w procedurze rozpoczęcia użytkowania obiektu budowlanego oraz zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego.

Ustawa doprecyzowała zapisy dotyczące istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę.

Zgodnie z przyjętymi zmianami, nie jest istotnym odstąpieniem od projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę zmiana wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego niebędącego obiektem liniowym, jeżeli odstąpienie nie przekracza 2 proc. wymiarów określonych w projekcie budowlanym i spełnia równocześnie inne warunki (m.in. nie zwiększa zakresu obszaru oddziaływania obiektu, nie mieści się w zakresie wskazanych w ustawie odstępstw oraz nie narusza przepisów techniczno-budowlanych).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski