Zmiany w Kodeksie karnym: W Polsce będą wyroki jak w Stanach...

Zmiany w Kodeksie karnym: W Polsce będą wyroki jak w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze 2 lata temu minister Zbigniew Ziobro był innego zdania

MJ

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Zmiany w Kodeksie karnym. W Polsce będą kary jak w USA. Jeszcze 2 lata temu minister Ziobro był innego zdania.

Zmiany w Kodeksie karnym. W Polsce będą kary jak w USA. Jeszcze 2 lata temu minister Ziobro był innego zdania. ©Marek Szawdyn/Polska press

Zbigniew Ziobro szykuje duże zmiany w Kodeksie karnym. Na wzór USA, w Polsce kary za wszystkie czyny będą wykonywane po kolei, a nie łącznie, co oznacza, że przestępcy usłyszą kary np. 100 lat pozbawienia wolności i wyższe. To część zapowiedzianego w kwietniu tego roku programu reform „Sprawiedliwość i bezpieczeństwo”.
Zmiany w Kodeksie karnym. W Polsce będą kary jak w USA. Jeszcze 2 lata temu minister Ziobro był innego zdania.

Zmiany w Kodeksie karnym. W Polsce będą kary jak w USA. Jeszcze 2 lata temu minister Ziobro był innego zdania. ©Marek Szawdyn/Polska press

Zmiany w Kodeksie KarnymMinisterstwo Sprawiedliwości zapowiada duże zmiany w Kodeksie Karnym. Po ich wprowadzeniu, kary za wszystkie czyny będą wykonywane po kolei. Przykładowo po zmianach sprawca kilku przestępstw będzie mógł być skazany na 61 lat więzienia.

Jak tłumaczy Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro - W projekcie nowelizacji kodeksu karnego, który przygotowałem, chodzi o to, aby sprawiedliwości rzeczywiście stało się zadość. Aby żadne ciężkie przestępstwo nie uchodziło na sucho. Aby zdeprawowani bandyci nie byli premiowani niższym wyrokiem, dlatego że przestępstw dokonują niejako hurtowo. A tak niestety obecnie nie jest.


Według Ziobry - Dziś, kiedy przestępca dokona kilku przestępstw, przykładowo dopuści się gwałtów, kogoś pobije, oszuka, ukradnie samochód, w praktyce odbywa najczęściej jedynie najsurowszą karę, a więc w tym przypadku za gwałty. Kary orzeczone za pozostałe przestępstwa najczęściej nie są wykonywane, a zamiast tego sąd dolicza temu przestępcy do wyroku np. kilka lat więzienia, mimo że każde z przestępstw osobno jest często zagrożone surowszą karą.

Po planowanej reformie ma się to zmienić - kary za wszystkie czyny będą wykonywane po kolei. Ich łączny wymiar będzie mógł zostać zmniejszony, dopiero gdy skazany trafi za kraty. Oczywiście, aby do tego doszło, więzień będzie musiał spełnić ściśle określone warunki.

Dzięki zmianom ma obowiązywać również zasada, zgodnie z którą każdy skazany za co najmniej dwa przestępstwa dopiero po odbyciu przynajmniej połowy kary będzie mógł ubiegać się o warunkowe zwolnienie. W przypadku gdy suma kary wyniesie ponad 50 lat, więzień o szybsze wyjście będzie mógł ubiegać się po minimum 25 latach odbycia kary.

Według danych Ministerstwa, w 2017 roku sądy rejonowe i okręgowe w całej Polsce wydały blisko 45 tysięcy wyroków łącznych.

Zmiany, które zapowiada resort, są jednym z elementów zapowiedzianego przez Zbigniewa Ziobrę w kwietniu tego roku programu reform „Sprawiedliwość i bezpieczeństwo”.

Po co zmiany w Kodeksie Karnym?Resort uzasadniając projekt zmian, wskazuje na konkretne przykłady, ich zdaniem niesprawiedliwych wyroków. Między innymi ten z Sądu Okręgowego w Lublinie. Stanął przed nim gangster, który wymuszał pieniądze, dopuścił się gwałtów, pobić i rozboju z użyciem broni palnej. W przypadku zliczenia kar wymierzonych przez są za każdy z popełnionych czynów, powinien on spędzić za kratami 61 lat. W świetle obowiązującego prawa sąd skazał go na 15 lat. Resort wskazuje więcej podobnych sytuacji.

Jak zaznacza Minister Sprawiedliwości - Sądowe statystyki nie pozostawiają wątpliwości. Wynika z nich, że do najsurowszej kary sądy doliczają średnio około 30 procent sumy pozostałych kar i w tak łagodny sposób traktują notorycznych przestępców i groźnych bandytów. Można więc gwałcić, kraść, masowo dokonywać rozbojów, a i tak ostateczny wyrok będzie najczęściej karą tylko za najpoważniejsze przestępstwo powiększone o te 30 proc. Inne przestępstwa praktycznie uchodzą więc na sucho.

Zdaniem ministerstwa dziś "mamy do czynienia z redukowaniem rzeczywistej odpowiedzialności karnej jeszcze przed przystąpieniem do wykonywania kary". Reforma ma być szansą na czytelne rozdzielenie "fazy orzekania o odpowiedzialności karnej od etapu wykonania kary"

Zmiany mają pozwolić na zmniejszenie ilości spraw rozpoznawanych przez sądy o ponad 40 tysięcy rocznie. Co będzie efektem braku spraw o wydanie wyroku łącznego.

Nagła zmiana poglądów ministra ZiobryProjekt zmian może niektórych zdziwić, ponieważ jeszcze 2 lata temu minister Ziobro był innego zdania na temat zaszczepienia podobnego jak w USA łączenia kar. W wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" powiedział:
- Tak daleko jak w USA nie idziemy, bo tego nie ma nigdzie w Europie. Nie chciałbym być też zakrzyczany jako zwolennik skrajnych rozwiązań, które eliminują możliwość resocjalizacji. W USA za przestępstwa gospodarcze popełniane wielokrotnie czy rozboje i gwałty można trafić do więzienia na kilkaset lat. Nam chodzi o zdrowy rozsądek. 29 czy 30 lat więzienia to realne zaostrzenie kary, z drugiej strony tydzień więzienia spełni rolę szokową dla drobnych przestępców i może sprawić, że nie wrócą na złą drogę.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZieńKomentarze (28)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Znając

życie (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Teoretycznie pomysł dobry i rozsądny. Jednak wystarczy, że nadgorliwa nie tam gdzie trzeba policja kogoś aresztuje, prokurator będzie się chciał wykazać i nawymyśla 15 paragrafów z sufitu, a...rozwiń całość

Teoretycznie pomysł dobry i rozsądny. Jednak wystarczy, że nadgorliwa nie tam gdzie trzeba policja kogoś aresztuje, prokurator będzie się chciał wykazać i nawymyśla 15 paragrafów z sufitu, a roztargniony sędzia przybije wyrok 300 lat za złe parkowanie....czy też puszczenie psa ze smyczy.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dobra zmiana

antek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

teraz za namalowanie na lokalu posła PiS, byłego członka PZPR, napisu PZPR, będzie groziły nie 2 lata więzienia za propagowanie totalitaryzmu, ale 4+, bo były dwa napisy. A plus za zabrudzenie...rozwiń całość

teraz za namalowanie na lokalu posła PiS, byłego członka PZPR, napisu PZPR, będzie groziły nie 2 lata więzienia za propagowanie totalitaryzmu, ale 4+, bo były dwa napisy. A plus za zabrudzenie fasady, ujawnienie danych osobowych i zdradzenie Tajemnicy Państwowej. Ten plus może nawet sięgnąć 10 lat.
Coś jak w stanie wojennym.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A będzie też tak "bezpiecznie" jak w USA?

posener (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

Co ludziom po tym, że ktoś zostanie zapuszkowany na 80 lat, jak najpierw rozwalił 80 osób?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
obiecanki cacanki, a głupiemu....

małpa w czerwonym (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

stoi. W 2016 r. ogłaszał wszem i wobec ustawę antylichwiarską, która miała bronić ludzi, znajdujących się w trudnym położeniu finansowym. I co - wyszło jak zawsze - pogadał sobie we wszystkich...rozwiń całość

stoi. W 2016 r. ogłaszał wszem i wobec ustawę antylichwiarską, która miała bronić ludzi, znajdujących się w trudnym położeniu finansowym. I co - wyszło jak zawsze - pogadał sobie we wszystkich telewizjach, telewidzowie piali z zachwytów, a ustawę wcięło. Obietnice są sposobem na jego zaistnienie, zwłaszcza po wczorajszym komentarzu do wyroku luksemburskiego sądu. Nawet czytać ze zrozumieniem go nie nauczyli? Poznaniacy potrafią to robić po ukończeniu trzech klas podstawówki, a wielu z nich jeszcze wcześniej.zwiń


Zdjęcie autora komentarza
o co tu chodzi?

31 węzłowy Burke

Zgłoś naruszenie treści

Z tym luxemburskim sądem.31


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wczoraj wydano decyzję

małpa w czerwonym (gość)

Zgłoś naruszenie treści

w sprawie ekstradycji bandziora z Irlandii. Nakazano, jeżeli sądy innych krajów mają jakiekolwiek wątpliwości, badać, czy w Polsce ścigany na podstawie ena ma zapewnione prawo do niezawisłego sądu...rozwiń całość

w sprawie ekstradycji bandziora z Irlandii. Nakazano, jeżeli sądy innych krajów mają jakiekolwiek wątpliwości, badać, czy w Polsce ścigany na podstawie ena ma zapewnione prawo do niezawisłego sądu i czy w naszym kraju zagrożona jest praworządność. Pan minister stwierdził, że to stanowisko jest zgodne ze stanowiskiem polskiego rządu, który godzi się więc na procedury p-ko Polsce w toczących się postępowaniach. Wyśmiano tę wypowiedź i to nie tylko w tvn i w polsacie.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Sędzia Tuleja

Pyra (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

da odpór! Będzie dawał skierowanie do sanatorium recydywistom!!!!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
I rentę dożywotnią

Kaczmaryszek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

w aneksie do wyroku!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
no to

lilo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

opozycja polityczna zostanie zamknięta do końca świata. Wybory będą niepotrzebne.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Motłoch wniebowzięty

a320m (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

Motłoch uwielbia zamordyzm. Nie na darmo w przeszłości wielką popularnością cieszyły się publiczne egzekucje.
W USA popełnia się o wiele więcej ciężkich przestępstw w przeliczeniu na liczbę...rozwiń całość

Motłoch uwielbia zamordyzm. Nie na darmo w przeszłości wielką popularnością cieszyły się publiczne egzekucje.
W USA popełnia się o wiele więcej ciężkich przestępstw w przeliczeniu na liczbę mieszkańców niż w Polsce. Czyli surowe kary nie odstraszają wystarczająco.

Dla normalnego obywatela ważniejsze powinno być to, żeby nie zostać ofiarą przestępstwa niż to ile lat za kratami spędzi bandzior.

Byłym niedawno w USA. Wieczorem obserwowałem miasto z okna hotelu. Około 100 tysięcy mieszkańców. Wyszłoby się na spacer ale nie ma żadnego pieszego bo niebezpiecznie chodzić po ulicach.
Jakoś mało mnie to pocieszyło, że gdyby mnie zabił jakiś amerykański ziomal to siedziałby 100 lat

Więc po co ta zmiana. A po to, żeby za 20 artykułów krytykujących Rydzyka w Wyborczej dostać po miesiącu paki, czyli przekiblować pod cela prawie dwa lata.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Średniowiecze i Ciemnogròd.

Ewa.30.Oleśnica (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

Bardzo Dobrze. Wreszcie ta Banda będzie karana.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dobre !

z.k.barczewo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

To tusk i te żule z pe ło przeniosą się na stale w pasiaki . Za VAT , za Amber Gold , za Smoleńsk ... Czekamy !


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To nie

ruszy mafii ani aferzystów (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

Nie raczej Tusk i inni się wybronią , stać ich. A jak nie oni to ich niemieccy i ruscy sojusznicy.
Obawiam się, że zaostrzone prawo rykoszetem trafi znowu w zwykłych i biednych obywateli. Gdy z...rozwiń całość

Nie raczej Tusk i inni się wybronią , stać ich. A jak nie oni to ich niemieccy i ruscy sojusznicy.
Obawiam się, że zaostrzone prawo rykoszetem trafi znowu w zwykłych i biednych obywateli. Gdy z kradzieży bułki lub przejście na czerwonym z roztargnienia prokurator zrobi 5 paragrafów, które skończą się dożywotnim wyrokiem. Dlatego jestem przeciw,, jakkolwiek Ziobro ma dobry pomysł lecz nasz kraj nie jest na poziomie USA, nie obowiązuje u nas praktycznie domniemanie niewinności a system sądowy przypomina raczej Jakąś Wenezuelę niż Stany Zjednoczone.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czy podatki

też będą (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8

takie jak w USA? 2% a nie 23 %. Może wtedy ludzie w Polsce przestaną kraść. I niech zniosą podatek od pracy, takiego w Stanach nie ma.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Bez przesady. Który stan ma 2%?

() (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

NY ma 12,7%

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo