MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w Kodeksie pracy coraz bliżej. Czego najbardziej obawiają się firmy? Co czeka pracowników?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Praca zdalna oraz hybrydowa jest i będzie codziennością w większości firm. Możemy być pewni, że jej popularność w najbliższych latach nie będzie spadać.
Praca zdalna oraz hybrydowa jest i będzie codziennością w większości firm. Możemy być pewni, że jej popularność w najbliższych latach nie będzie spadać. 123RF
Już w pierwszym tygodniu kwietnia 2023 roku zaczną obowiązywać nowe regulacje Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą pracy zdalnej i hybrydowej. Ten model zatrudnienia wprowadziła na stałe zdecydowana większość firm. W dalszym ciągu jednym z największych wyzwań związanych z pracą poza siedzibą organizacji jest bezpieczeństwo danych. Czy zmiany prawne wpłyną na jego poprawę? – Samo zapewnienie firmowego sprzętu nie zagwarantuje jednak znacznej poprawy bezpieczeństwa – podkreśla ekspert.

Spis treści

Cyberbezpieczeństwo priorytetem dla firm podczas pracy zdalnej

Praca zdalna stanowi wyzwanie nie tylko z punktu widzenia kultury organizacyjnej firmy. W sytuacji, gdy ludzie wykonują swoje obowiązki spoza biura, używając do tego prywatnego sprzętu, pojawiają się nowe problemy. W modelu pracy stacjonarnej, niemalże każda firma zatrudniała dedykowany zespół IT, którego zadaniem było dbanie o zabezpieczenia sieci korporacyjnej. Praca z domu generuje nowe ryzyka i niebezpieczeństwa czyhające na zatrudnione osoby, które w większości nie mają specjalistycznej wiedzy w zakresie cyberbezpieczeństwa.

– Zmiany w Kodeksie Pracy, które niebawem zaczną obowiązywać, nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia każdej osobie zatrudnionej w trybie hybrydowym lub zdalnym niezbędnych do wykonywania pracy narzędzi technicznych. Oddzielając w ten sposób sferę zawodową od prywatnej, zmniejszamy ryzyko, że osoby pracujące w naszej firmie staną się ofiarami np. phishingu i dojdzie do wycieku zarówno prywatnych, jak i firmowych danych – mówi Grzegorz Borowiec, Capgemini Polsk.

Jednocześnie ekspert podkreśla, że „samo zapewnienie firmowego sprzętu nie zagwarantuje jednak znacznej poprawy bezpieczeństwa". Jak zauważa, dodatkowo potrzeba wdrożyć procesy zapewniające m.in. szyfrowanie dysków twardych i pamięci przenośnych na wypadek fizycznej utraty np. kradzieży lub zgubienia.

Firmy muszą stawiać na edukację pracowników

Eksperci podkreślają ponadto, że bardzo ważnym zagadnieniem w dalszym ciągu jest edukacja pracowników. Osoby zajmujące się na co dzień zadaniami z dziedzin niezwiązanych bezpośrednio z cyberbezpieczeństwem, powinny posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat zagrożeń i sposobów ochrony.

– Wiedza z zakresu cyberbezpieczeństwa to w obecnych czasach podstawa – komentuje Michał Mikucki, Capgemini Polska. Jakie są najważniejsze zasady? Ekspert wymienia m.in. ustawianie i regularne zmiany silnych i unikalnych haseł wszędzie, także w domowych sieciach Wi-Fi, nieużywanie sieci publicznych, blokowanie komputerów i przede wszystkim nieprzesyłanie firmowych dokumentów na prywatne maile lub za pomocą komunikatorów.

Dodatkowym aspektem całkowitego odejścia od sztywnego modelu pracy biurowej w przeważającej liczbie firm, jest większe zainteresowanie technologią chmury, która poza tym, że w oczywisty sposób ułatwia pracę zdalną, znacząco wpływa również na poprawę bezpieczeństwa danych.

Musimy się nauczyć funkcjonować w nowych modelach pracy

Praca zdalna oraz hybrydowa jest i będzie codziennością w większości firm. Możemy być pewni, że jej popularność w najbliższych latach nie będzie spadać. W obecnych czasach, kiedy pozyskiwanie talentów stanowi wyzwanie, a konkurencja pomiędzy pracodawcami jest silna, coraz większym priorytetem staje się utrzymanie osób pracujących na dłużej - jak pokazują badania naukowców z Uniwersytetu Stanforda, w firmach, które wprowadziły na stałe model pracy hybrydowej, rotacja pracowników spadła aż o 1/3.

Aby jednak ten model pracy był bezpieczny zarówno dla firm, jak i dla ich klientów, konieczne jest utrzymywanie najwyższych możliwych standardów cyberbezpieczeństwa. Zdaniem ekspertów, nowe regulacje prawne z pewnością wesprą takie działania, jednak nie zastąpią profesjonalnego przygotowania po stronie pracodawców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w Kodeksie pracy coraz bliżej. Czego najbardziej obawiają się firmy? Co czeka pracowników? - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski