Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w Kodeksie Pracy. Zarobki w Polsce będą jawne? Rekrutacja pracowników będzie sprawniejsza? Projekt ustawy trafił do Sejmu.

red.
Zarobki w firmach mają byc jawne
Zarobki w firmach mają byc jawne pixabay.com
Wciąż niewiele firm w Polsce decyduje się na ujawnienie proponowanych zarobków w ogłoszeniu o pracę. Wysokość wynagrodzeń to temat tabu nie tylko podczas procesów rekrutacyjnych. Nie rozmawiają o nich pracownicy, a pracodawcy zobowiązują ich do utrzymania wynagrodzeń w tajemnicy. Jednak wkrótce może się to zmienić.

W Sejmie pojawił się projekt zmieniający Kodeks pracy, który wprowadziłby jawność wynagrodzeń. Zgodnie z proponowanymi zmianami pracodawca musiałby w ofercie pracy zamieścić dokładną kwotę brutto zasadniczego wynagrodzenia (wynagrodzenia podstawowego) lub widełki płacy na danym stanowisku. Jeśli podana kwota podlega negocjacji, taka informacja również powinna się znaleźć w ogłoszeniu.

Zobacz też: ILE ZARABIAJĄ PRACOWNICY ZUS? ZAROBKI W ZAKŁADZIE UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH

Z kolei podając proponowaną minimalną kwotę wynagrodzenia zasadniczego, pracodawca nie mógłby jej ustalić niższej niż minimalne ustawowe wynagrodzenie za pracę.

Będą kary dla pracodawców za nieprzestrzeganie przepisów

Projekt ustawy przewiduje też kary w wysokości od 1000 zł do 30 tys. zł dla pracodawcy, który podpisze umowę o pracę:

  • z wynagrodzeniem mniejszym niż określone w opublikowanym ogłoszeniu o pracę;
  • z pracownikiem, który w ogłoszeniu o pracę nie miał możliwości zapoznać się z prognozowanym zasadniczym wynagrodzeniem.

Cel zmian w Kodeksie pracy

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, w Polsce wynagrodzenia są tematem tabu w przeciwieństwie do wielu krajów Unii Europejskiej. Zobowiązanie pracodawców do ujawniania proponowanych zarobków ma przynieść korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców. Potencjalne korzyści dla pracowników to między innymi:

  • zmniejszenie ryzyka dyskryminacji płacowej;
  • poprawa wydajności procesów rekrutacyjnych, znając widełki wynagrodzenia będą oni mogli odpowiadać tylko na atrakcyjne dla siebie oferty i świadomie wybierać pracę i płacę.
Przeciętne wynagrodzenie w służbach mundurowych w tym roku wzrośnie. Zobacz, ile będzie wynosić średnia pensja dla żołnierzy zawodowych,  policjantów, funkcjonariuszy służby więziennej i straży granicznej, strażacy, osób pracujących w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, wywiadzie i kontrwywiadzie wojskowym oraz w Służbie Ochrony Państwa i Straży Marszałkowskiej. W  których służbach zarabia się najmniej, a gdzie pensje są najwyższe. Zaczynamy od najniższych uposażeń.POLECAMYZarobki w wojsku 2018. Ile zarabia żołnierz zawodowy? Jakie dodatki specjalne mu przysługują?Zobacz też: ILE ZARABIAJĄ PRACOWNICY ZUS? ZAROBKI W ZAKŁADZIE UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCHZobacz też: Ile zarabia się w Lidlu? Pensje pracowników należą do jednych z największych w branży spożywczejZobacz wideo: Parada wojsk polskich i amerykańskich po ulicach Gorzowa. "Największą różnicą jest sposób maszerowania"wideo: TVN24

Lubuska Lista Płac. Zarobki w służbach mundurowych 2019. Ile...

Natomiast pracodawcy dzięki podawaniu kwot w ogłoszeniach będą lepiej postrzegani przez potencjalnych pracowników. Oni również zaoszczędzą czas, ponieważ odpowiadać na ich oferty będą te osoby, dla których zakres płacowy jest odpowiedni i które rzeczywiście będą zainteresowane oferowanymi warunkami pracy.

Zobacz wideo: Czy zarobki powinny być jawne?

wideo: Dzień Dobry TYN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Zmiany w Kodeksie Pracy. Zarobki w Polsce będą jawne? Rekrutacja pracowników będzie sprawniejsza? Projekt ustawy trafił do Sejmu. - Gazeta Lubuska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski