Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w podatku od spadków i darowizn

Piotr Stolarczyk, radca prawny
Twój prawnik radzi. W wyniku kolejnych nowelizacji przepisów dotyczących podatku od spadków i darowizn, z których ostatnia weszła w życie 7 października 2013 roku, zmianie uległy między innymi zasady zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku przez najbliższych członków rodziny.

Obecnie od podatku zwolnione jest nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, dzieci, rodziców, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego lub uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku nabycie zostanie zgłoszone właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Zwolnienie ma miejsce również w razie nabycia przez te osoby środków pieniężnych na podstawie darowizny lub polecenia darczyńcy. Konieczne jest wówczas udokumentowanie otrzymania środków pieniężnych dowodem przekazania na właściwy rachunek nabywcy (rachunek płatniczy, rachunek inny niż płatniczy prowadzony przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową), albo przekazem pocztowym.

W przypadku nabycia środków pieniężnych zwolnienie od podatku jest możliwe, gdy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w ciągu ostatnich 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, wraz z wartością nabytych ostatnio rzeczy i praw majątkowych przekracza kwotę 9.637 złotych. Natomiast nabycie od jednego nabywcy własności rzeczy lub praw majątkowych o wartości niższej niż wymieniona kwota w ramach tzw. I grupy podatkowej (małżonek, dzieci, rodzice, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie) nie jest w ogóle opodatkowane.

Jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy, praw majątkowych lub środków pieniężnych po upływie ww. terminu, wówczas sześciomiesięczny termin na zgłoszenie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego biegnie od dnia uzyskania wiedzy na temat nabycia. W takim wypadku konieczne jest uprawdopodobnienie faktu późniejszego dowiedzenia się o nabyciu określonego składnika majątkowego w drodze dziedziczenia lub na podstawie darowizny.

Obowiązek zgłoszenia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego nie ma miejsca w przypadku, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Obowiązek zgłoszenia nabycia jest niezwykle istotny. Jego niewykonanie powoduje, iż nabycie własności rzeczy, prawa majątkowego lub środków pieniężnych przez jedną ze wskazanych na wstępie tekstu osób podlega opodatkowaniu na zasadach przewidzianych dla wspomnianej powyżej I grupy podatkowej.

ul. Kielecka 1, Kraków

www.kancelariaprawnajr.pl

Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu ukazania się artykułu w godzinach 14–16.30, pod numerem: 12 417 10 64.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski