Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zmiany w refundacji kosztów dowozu dzieci z niepełnosprawnościami do szkół podpisane przez prezydenta. Ceny paliw wpłynęły na nowelę ustawy

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
PAP
PAP
Refundacja kosztów dojazdu do szkół dla dzieci z niepełnosprawnościami na nowych zasadach
Refundacja kosztów dojazdu do szkół dla dzieci z niepełnosprawnościami na nowych zasadach 123rf.com
Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami często z różnych względów sami zapewniają swoim dzieciom transport do szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych. Mogą się wówczas starać o refundacje kosztów dowozu. Niestety obowiązujące do tej pory przepisy nie uwzględniały rosnących i zmieniających się często cen paliw. Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe, która zakłada zmiany w sposobie obliczania kwoty refundacji rodzicom dowozu do placówek oświatowych dzieci z niepełnosprawnościami została podpisana przez prezydenta.

Dowóz do szkół i odbiór dzieci z niepełnosprawnością może być zapewniony przez gminę lub refundowany

Zgodnie z obecnymi przepisami, obowiązkiem gminy jest zapewnienie dzieciom z niepełnosprawnościami bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku przedszkolnego lub szkolnego albo zwrot kosztów przejazdu ucznia i opiekuna na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) a rodzicami lub opiekunami, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice lub opiekunowie.

Jak wylicza się zwrot kosztów przewozu dzieci z niepełnosprawnościami do placówek edukacyjnych?

Rodzicom przysługuje zwrot kosztów przewozu dzieci, młodzieży i uczniów według algorytmu, w którym jedną z decydujących zmiennych jest średnia cena jednostki paliwa w danej gminie, którą określa na każdy rok szkolny rada gminy. Samorządy najczęściej wyliczają ją na podstawie cen w kilku stacjach. Umowy są zawierane raz do roku.

Z indywidualnego dowożenia dzieci z niepełnosprawnościami do szkół korzysta około 5 tysięcy rodzin. Uczniowie mogą w ramach umowy szkoły z samorządem być objęte darmowym dowozem do placówki edukacyjnej oraz opieką w czasie transportu.

Refundacja kosztów dowozu dzieci z niepełnosprawnością do szkół. Jakie zaszły zmiany?

Zgodnie z projektem zwrot kosztów jednorazowego przewozu będzie – tak jak obecnie – następował w wysokości określonej według wzoru z trzema zmiennymi. Wśród zmiennych są:

  • liczba kilometrów przewozu dziecka drogami publicznymi z miejsca zamieszkania do przedszkola lub szkoły,
  • liczba kilometrów przewozu rodzica z tego miejsca do miejsca zamieszkania lub miejsca pracy i z powrotem,
  • stawka za kilometr przejazdu pojazdu.

Stawkę za kilometr przejazdu – również tak jak obecnie – ma określać rada gminy, w drodze uchwały, ale stawka ta nie będzie mogła być niższa niż określona w przepisach wydanych na podstawie ustawy o transporcie drogowym.

Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym minister infrastruktury wydaje rozporządzenie w sprawie zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. W rozporządzeniu określona jest stawka za kilometr przebiegu pojazdu.

W projekcie nowelizacji zapisano też, że strony mają dostosować postanowienia umowy do zmienionych przepisów w terminie 60 dni od wejścia w życie noweli.

To ważna zmiana dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami

Nowe przepisy wprowadzają zmiany w systemie zwrotu kosztów dowozu dzieci, młodzieży i uczniów z niepełnosprawnościami do przedszkoli, szkół i innych placówek oświaty. Ponadto zwiększają maksymalny limit wydatków z budżetu państwa na zakup przez samorządy podręczników i ćwiczeń dla uczniów.

Nowelizacja została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. W projekcie określono, że nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski