Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w urlopach od 2022 roku. W życie wejdzie m.in. urlop z powodu "siły wyższej". Na czym będzie polegać i co jeszcze się zmieni?

Natalia Urzędowska
Natalia Urzędowska
Zmiany urlopów mają nastąpić już w sierpniu 2022 roku
Zmiany urlopów mają nastąpić już w sierpniu 2022 roku Fot. Przemyslaw Swiderski
Rząd zapowiada zmiany w urlopach dla rodziców od 2022 roku. Pojawi się między innymi "urlop z powodu siły wyższej". Będzie on wynikiem uchwalonej w 2019 roku dyrektywy Parlamentu Europejskiego o nazwie "work-life balance", której celem jest zapewnienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Pojawi się także 5-dniowy urlop opiekuńczy.

Zmiany w urlopach 2022. Rząd pracuje nad zmianami po ogłoszeniu dyrektywy Parlamentu Europejskiego

W 2019 roku Parlament Europejski uchwalił dyrektywę " work-life balance", zgodnie z którą do sierpnia 2022 wszystkie państwa członkowskie Unii mają obowiązek wdrożenia nowych przepisów dot. urlopów rodzicielskich. Ich celem jest m.in. zachęcenie do równego podziału obowiązków opiekuńczych oraz zapewnienie równości na rynku pracy między kobietami a mężczyznami.

Dodatkowo zmiany mają dać rodzicom możliwość skrócenia godzin pracy, wprowadzenia elastycznego czasu pracy, jak również skorzystania z "urlopu z powodu siły wyższej".

"Urlop z powodu siły wyższej". Na czym będzie polegać?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej już od jakiegoś czasu pracuje nad możliwymi rozwiązaniami w sprawie zmian w urlopach w 2022 roku. Jak mówi art. 7 dyrektywy:

pracownik będzie miał prawo do czasu wolnego od pracy z powodu działania siły wyższej.

O co chodzi? Otóż tajemnicza "siła wyższa" oznacza m.in. sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, podczas których obecność pracownika jest niezbędna.

Nie tylko "siła wyższa". Nowe rodzaje urlopów już w przyszłym roku

Kolejną zmianą zapisaną w dyrektywie będzie wprowadzanie urlopu opiekuńczego, który zastąpi dotychczasową "opiekę nad dzieckiem".

Co ważne, urlop ma wstępnie trwać aż 5 dni i zostać rozszerzony na wszystkich krewnych, którzy zamieszkują w tym samym gospodarstwie. Oznaczałoby to wydłużenie urlopu aż o 3 dni (obecnie w Polsce trwa on maksymalnie 2 dni w ciągu całego roku).Dokładna liczba dni może jednak ulec zmianie, ponieważ ma o niej zadecydować dane państwo członkowskie Unii Europejskiej.

Wprowadzona ma zostać także możliwość przejścia na pracę zdalną. Będzie ona możliwa wśród rodziców i opiekunów dzieci do lat ośmiu. Warto podkreślić, że w takim przypadku ma im przysługiwać ochrona przed rozwiązaniem stosunku pracy oraz dyskryminacją.

Zmiany w urlopach powinny zostać wdrożone do sierpnia 2022 roku. Będą one obejmować wszystkich pracowników posiadających umowę o pracę bądź pozostających w innym stosunku pracy określonym przez prawo.

Projekt i propozycje fundacji Share the Care ws. zmian urlopowych

Jak czytamy na stronie fundacji - impulsem do powstania Fundacji Share The Care była przyjęta w 2019 roku dyrektywa unijna work-life balance, która zakłada, że każdy kraj członkowski musi wdrożyć nietransferowalne, 2-miesięczne urlopy rodzicielskie dla mężczyzn. Misją Fundacji jest przygotowanie społeczeństwa na zmiany w obszarze dzielenia się opieką nad dzieckiem między kobietą i mężczyzną. Bo naszym zdaniem właśnie podział urlopów rodzicielskich to pierwszy krok do partnerstwa w związku i równowagi w życiu.

Oto rekomendacje zmian zaproponowane przez fundację:

  • Możliwość korzystania z prawa do 4 miesięcy urlopu rodzicielskiego dla ojców niezależnie od praw matki
  • Dodanie do aktualnie obowiązującego urlopu rodzicielskiego (32 tygodnie) dodatkowych 8 tygodni tylko dla ojców
  • Uniemożliwienie przeniesienia 2 miesięcy urlopu rodzicielskiego na drugiego rodzica poprzez odpowiednie zapisy prawne
  • Zwiększenie opieki nad dzieckiem do 5 dni, a także rozszerzenie listy osób, nad którymi sprawowana może być opieka. Takimi osobami miałyby się stać seniorzy, krewni, zamieszkujący razem z pracownikiem.
  • Uproszczenie przepisów i nazewnictwa urlopów po urodzeniu dziecka, ujednolicenie wysokości zasiłku do 80% wynagrodzenia w czasie trwania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego

Informacje o tym, czy zaproponowane zmiany wejdą w życie i znajdą się w Kodeksie Pracy, pojawią się najprawdopodobniej w przyszłym roku.

.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski