Zmiany w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska. Prezesem...

Zmiany w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska. Prezesem będzie szef sejmikowego klubu PiS

Zdjęcie autora materiału
Grzegorz Skowron

, zbigniew.bartus.polskapress.pl

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Zmiany w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska. Prezesem będzie szef sejmikowego klubu PiS
1/3
przejdź do galerii
Witold Kozłowski, sekretarz powiatu nowosądeckiego, radny małopolskiego sejmiku, szef klubu PiS w sejmiku zostanie prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Rada nadzorcza zdecydowała o odwołaniu dotychczasowej prezes Małgorzaty Mrugały i powołaniu na jej miejsce Witold Kozłowskiego. Do zmiany dojdzie najpóźniej 9 lipca.
Na takie zmiany zanosiło się już od wielu miesięcy. Rok temu koalicja rządowa wprowadziła zmiany w ustawie o ochronie środowiska, dzięki którym wojewoda powoływał 4 z 5 członków rad nadzorczych wojewódzkich funduszy.

Wcześniej większość członków rady powoływał marszałek województwa, po zmianach zostało mu tylko jedno miejsce. Takie zmiany skutkowały tym, że rządząca w Małopolsce koalicja PO-PSL straciła kontrolę nad funduszem, a przejął ją rząd, czyli PiS

Już w ubiegłym roku pojawiały się sygnały, że kierująca WFOŚiGW w Krakowie Małgorzata Mrugała zostanie odwołana, ale wtedy do tego nie doszło, odwołano jedynie dotychczasowych wiceprezesów, a w ich miejsce do zarządu powołano Anna Biederman-Zarębę. I to ona była wskazywana jako murowana kandydatka na następczynię Małgorzaty Mrugały. Pojawiały się także spekulacje, że jej miejsce zajmie Witold Śmiałek, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. walki ze smogiem. Nieoczekiwanie został nim Witold Kozłowski, szef klubu PiS w małopolskim sejmiku.

Jego powołanie jest o tyle zaskakujące, że Kozłowski jest sekretarzem powiatu nowosądeckiego od początku jego istnienia, a więc przez 20 lat. Jak się dowiedzieliśmy zrezygnuje z tego stanowiska dla posady w WFOŚiGW w Krakowie. Musi także zrezygnować z mandatu radnego sejmiku, bo nie można go łączyć ze stanowiskiem kierowniczym w WFOŚiGW.

- Moja współpraca z rządem PiS oraz przedstawicielami tej partii w Małopolsce wydawała się dobra i miałam nadzieję na jej kontynuację, ale zdecydowano inaczej i muszę się z tym pogodzić – powiedziała nam Małgorzata Mrugała. Przed moim następcą stoi wielkie wyzwanie. Uruchomiliśmy w ostatnich latach wiele bardzo ważnych inicjatyw, w tym programów poprawy jakości powietrza - likwidacji niskiej emisji i oraz termomodernizacji (JAWOR). Ich przyszłość wciąż nie jest jasna, część zostanie zapewne wygaszona. Największym wyzwaniem będzie realizacja rządowego programu Czyste Powietrze, który - zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego - ma być programem masowym, powszechnym, a więc może się spotkać z wielkim zainteresowaniem zawłaszcza w naszym regionie. Szczegóły programu nie są jednak na razie znane, więc trudno powiedzieć, jak on technicznie będzie wyglądał – dodała odwołana prezes WFOŚiGW, która od dziś jest na trzymiesięcznym wypowiedzeniu, ale tylko ze stanowiska prezesa. Nie mozna jej zwolnić, bo jest już w okresie ochronnym przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Nowy prezes musi jej przedstawić propozycję pracy "adekwatną do jej wykształcenia i doświadczenia".

Formalnie Małgorzata Mrugała nadal jest prezesem WFOŚiGW w Krakowie. Decyzję rady nadzorczej musi jeszcze zaakceptować Zarząd Województwa Małopolskiego. Jak łatwo się domyślić - nie wyrazi zgody. Ale nie ma to znaczenia, bo wtedy sprawa wróci na posiedzenie Rady Nadzorczej i to ona podejmie ostateczną decyzję. Najpóźniej 9 lipca tego roku

ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Poważny program

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze (8)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
PISoland

oburzony (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Nauczyciel został prezesem WFOŚiGW. Coraz lepiej. Obietnice Morawieckiego muszą zostać spełnione. Najlepiej z unijnej kasy, wykonane rękami zaufanego.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wie dlaczego musiała odejść.

Andrzej (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Tak dobrze pracowała, że przez 8 lat WFOŚiGW ponosił setki tysięcy złotych kosztów stróżowania majątku firmy ORKA w Rachwałowicach a pani Prezes nie potrafiła kazać prowadzić sprawy w sądzie by...rozwiń całość

Tak dobrze pracowała, że przez 8 lat WFOŚiGW ponosił setki tysięcy złotych kosztów stróżowania majątku firmy ORKA w Rachwałowicach a pani Prezes nie potrafiła kazać prowadzić sprawy w sądzie by odzyskać pieniądze. Nieudacznik. Rozdawać pieniądze każdy głupi potrafi tyko trudno jest byc gospodarzem tych pieniędzy. Dobrze że ją wywalono. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
PiS kładzie Polskę na muł

goral (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

kiepski sekretarz
to teraz kiepski prezes
PiS =PZPR w akcji pozostawienia po sobie ruiny

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Absurd

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

zaraz zacznie się wyciaganie kasy z funduszu na jakies "wiece ekologiczne" majace na celu tylko i wyłącznie wsparcie kampanni wyborczych "wybranych"

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Gry polityczne

Dorota (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

Odwołano najlepszego prezesa WFOŚ w Polsce. Jeszcze niedawno stawiano ją za przykład innym prezesom. Gry polityczne ciąg dalszy


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Najgorszy

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

Była najgorszym prezesem w historii małopolskiego WFOSiGW

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Łajdacy

Łajdacy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Jak popychadło zajmie się tematem to będziecie serek jeść i na biało sr... aby środowisko nie zatruwać. Gratuluję wyboru i poparcia.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
BRAWO

małpolak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

To naprawdę jest Dobra Zmiana. Ciekawe co PiS znajdzie?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo