Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmieniają się zasady funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Karolina Misztal
Prawo. W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Nowe regulacje mają na celu przede wszystkim dostosowanie przepisów o spółdzielniach do wydanych w ubiegłych latach wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

W nowelizacji określono warunki finansowe nabywania własności lokali przez najemców dawnych mieszkań zakładowych, przejętych nieodpłatnie przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Pojawiły się też zasady zwrotu wkładu mieszkaniowego w sytuacji wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, zasady uzyskania członkostwa w spółdzielniach mieszkaniowych, a także powstania członkostwa w spółdzielni nabywcy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, a także spadkobiercy, zapisobiorcy i licytanta. Określono również uprawnienia byłego członka spółdzielni mieszkaniowej, któremu przysługuje odrębna własność lokalu, do odpowiedniej części funduszu remontowego.

Ale nowe regulacje zmienia także inne zasady funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych. Członkowie spółdzielni będą mieli możliwość uczestniczenia w obradach walnego zgromadzenia poprzez pełnomocnika, ale jeden pełnomocnik może reprezentować tylko jednego członka. Zmieniono sposób liczenia głosów podczas obrad walnego zgromadzenia - uchwała będzie podjęta, jeżeli opowie się za nią wymagana w ustawie lub statucie ogólna liczba członków biorących udział w głosowaniu nad tą uchwałą.

Właścicielom lokali w powstającej z mocy prawa wspólnocie mieszkaniowej umożliwiono podjęcie decyzji o sposobie zarządu nieruchomością wspólną (wyboru - spółdzielnia czy wspólnota). Uregulowano kwestię uczestniczenia właścicieli lokali po powstaniu wspólnoty w wydatkach na eksploatację i utrzymanie nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, przeznaczonych do wspólnego korzystania.

Wyłączono spod egzekucji opłaty za media np. za energię elektryczną, woda, gaz wnoszone przez osoby zamieszkujące w zasobach spółdzielni mieszkaniowej. Obecnie opłaty te podlegają egzekucji, co skutkuje powstaniem zaległości płatniczych wobec dostawców mediów.

Nowe regulacje uwzględniają też włączenie spółdzielni w realizację Narodowego Programu Mieszkaniowego poprzez inwestycje w mieszkania lokatorskie.

Mówimy po krakosku - odcinek 12. Zróbże, idźże, weźże

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski