Zmieniamy życie na sportowo

Materiał informacyjny kampanii ,,Sport Bez Barier"
Nasze społeczeństwo zbyt dużo czasu spędza w domach i innych zamkniętych pomieszczeniach, za mało zaś jesteśmy aktywni fizycznie mimo tego, że mamy coraz więcej możliwości uprawiania sportu. Dotyczy to zwłaszcza osób z niepełnosprawnościami i najwyższy czas, aby to się zmieniło.

W polskim społeczeństwie w ciągu ostatnich kilku dekad znacznie poprawiło się nastawienie do osób z niepełnosprawnościami. Akceptacja, tolerancja, zrywanie ze stereotypami są dość powszechnymi postawami wśród Polaków, co oczywiście pozytywnie wpływa na postawę samych OzN, którzy są bardziej aktywni społecznie, częściej studiują, podejmują pracę, są konsumentami kultury, działają w organizacjach i stowarzyszeniach społecznych, zakładają też własne.

Sferą, gdzie aktywność OzN jest jeszcze na niezadowalającym poziomie to sport, kultura fizyczna. Duża grupa dzieci z niepełnosprawnościami jest zwalniana z lekcji wychowania fizycznego, nie mają też kontaktu ze sportem poza szkołą. Starsi z kolei są co najwyżej kibicami, ale też nie uprawiają żądnej dyscypliny, nawet sporadycznie.

Tymczasem sport to taka sama sfera aktywności człowieka jak każda inna i w niej mogą się spełniać także osoby z niepełnosprawnościami. Nie można mówić, że nie ma obiektów sportowych dostosowanych do potrzeb OzN. Oczywiście, nie każdy stadion czy hala ma takie dostosowania, ale istnieje już wiele miejsc – zwłaszcza w dużych miastach – gdzie osoby z niepełnosprawnościami mogą uprawiać paralekką atletykę, amp futbol, parasiatkówkę, paratenis czy parapływanie. Jest także coraz większa podaż sprzętu sportowego przeznaczonego dla OzN.

Dlaczego mimo relatywnie dobrych warunków do uprawiania sportu przez OzN wielu z nich z tego rezygnuje? Są to głównie powody natury psychicznej, OzN są pełne obaw przed podejmowaniem aktywności fizycznej. Chce to zmienić Fundacja Neuron+, która po raz drugi przeprowadza kampanię społeczną „Sport bez Barier”. Sport daje osobom z niepełnosprawnościami niezależność, swobodę, poczucie bycia panem samego siebie.

Stawiajmy na sport!

Warto więc, aby osoby z niepełnosprawnościami, które z rezerwą patrzą na sport i rekreację fizyczną zmienili o 180 stopni swoje nastawienie. Ideałem byłoby, gdyby rok 2024 potraktowali jako nowe otwarcie i czas ich sportowej inicjacji, czyli zobowiązanie się do rozpoczęcia uprawiania sportu może być tym najważniejszym noworocznym postanowieniem. Dużo – w przypadku dzieci – zależy od postawy rodziców, gdyż to oni powinni zainteresować sportem swoje pociechy, wybrać dla nich dyscyplinę i zaprowadzić na pierwsze treningi. Nie chodzi tu więc tylko o podpisanie zgody na udział dziecka w zajęciach sportowych, ale o aktywne towarzyszenie mu i wspieranie w rozwijaniu sportowej aktywności.

Ogólnopolska kampania „Sport bez Barier” – edycja 2023, realizowana jest przy wsparciu: Fundacji ARP, Fundacji BGK, Fundacji PFR, Fundacji PGNiG oraz Totalizatora Sportowego.

Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Sport bez Barier”- edycja 2023.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Zmieniamy życie na sportowo - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski