Zmienili oblicze Ziemi

Redakcja
Udostępnij:
Uczestnicy zjazdu wystosowali apel w "Posłaniu do ludzi pracy" o respektowanie we wszystkich krajach praw człowieka, praw pracowniczych i związkowych.

W 20. rocznicę Porozumień Sierpniowych telegram Jana Pawła II do "Solidarności"

 Jan Paweł II przesłał wczoraj do uczestników odbywającego się w Gdańsku XII Krajowego Nadzwyczajnego Zjazdu NSZZ "Solidarność" telegram, w którym czytamy m.in.: - Niech Bóg da siłę, by osobiste ambicje zawsze ustępowały miejsca dobru wspólnemu, aby "Solidarność" nadal była stróżem sprawiedliwości społecznej i środowiskiem bratniej miłości.
 Poza posłaniem zjazd przekazał podziękowania bezimiennym bohaterom "Solidarności", przyjaciołom z zagranicy oraz papieżowi Janowi Pawłowi II.
 Przewodniczący "Solidarności" Marian Krzaklewski przedstawił zarys Społecznego Programu Solidarności i zaapelował do sił posierpniowych o jego realizację.
 Jego poprzednik Lech Wałęsa wezwał z kolei ludzi pierwszej "Solidarności", by nie stali z boku, ale jeszcze raz podjęli próbę realizacji ideałów Sierpnia 1980.
 W "Posłaniu do ludzi pracy" delegaci napisali m.in., że choć kraje Europy Środkowowschodniej odzyskały wolność i skończył się podział Europy, "nie znikły jednak wszystkie podziały, a powstały nowe - ekonomiczne i społeczne, których źródłem jest brak solidarności". "Powiększa się przepaść między bogatymi i biednymi, wiele milionów ludzi pozostaje bez pracy, bez dachu nad głową, żyje w głodzie i bez dostępu do podstawowych zdobyczy cywilizacji" - głosi posłanie.

Podziękowania

 Delegaci podziękowali też bezimiennym bohaterom "Solidarności". "Jest naszą powinnością wyrazić wdzięczność i cześć dla tysięcy bezimiennych bohaterów `Solidarności`. Ich ofiarności zawdzięczamy odzyskanie wolności. Oni przyczynili się do wielkich przemian, które zmieniły nasz kraj i pokazały drogę do własnej wolności innym narodom" - napisano w podziękowaniu.
 W dokumencie znalazły się podziękowania dla kolporterów i drukarzy, osób, które użyczały swych mieszkań na konspiracyjne spotkania, wspierających materialnie prześladowanych działaczy "Solidarności", uczestników manifestacji i strajków.
 W innym dokumencie delegaci podziękowali przyjaciołom z zagranicy, "bez których moralnego i materialnego wsparcia bardzo trudno byłoby przetrwać czas stanu wojennego".

Dar Jana Pawła II

 Podziękowali też papieżowi Janowi Pawłowi II. "Ludzie `Solidarności` mają świadomość, że dar, jaki otrzymaliśmy od Stworzyciela świata przez powołanie Cię na Stolicę Piotrową, pozwolił wskrzesić w nas nadzieję na godniejsze życie. Twoje niezapomniane słowa w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski: `Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, Tej Ziemi` były siewem, który zaowocował m.in. narodzinami naszego związku" - napisali.
 Wcześniej abp. Tadeusz Gocłowski odczytał list papieża do zjazdu. "Niech Bóg da siłę, by osobiste ambicje zawsze ustępowały miejsca dobru wspólnemu, aby `Solidarność` nadal była stróżem sprawiedliwości społecznej i środowiskiem bratniej miłości" - pisał Jan Paweł II.

"Solidarność" dziś

 Marian Krzaklewski w swym wystąpieniu zaapelował o realizację Programu Społecznej Solidarności. - Program nie jest podsumowaniem naszych wspólnych sukcesów, ale swoistym rachunkiem sumienia i sprowadza się do dwóch pojęć. Są nimi: równość szans i pomoc najsłabszym - powiedział.
 Krzaklewski odpowiadał też na pytanie, czym jest "Solidarność" dzisiaj. - "Solidarność" dzisiaj to idea, zadanie, sposób na życie, to związek zawodowy, który broni interesów polskich pracowników, który broni miejsc pracy, który przygotowuje i realizuje regionalne kontrakty, wspomagające mieszkańców obszarów objętych bezrobociem. To związek wciąż stojący na straży wolności, prawdy i sprawiedliwości, ale nie zapominający o słowach papieża Polaka: nie ma solidarności bez miłości - mówił Krzaklewski.

Nikt nie liczył na profity

 - 20 lat temu nikt z nas nie liczył na polityczne lub finansowe profity. Pewniejsze od zaszczytów były represje. Ale przecież to nikogo z nas nie zniechęcało, nie odbierało nam energii ani entuzjazmu - mówił z kolei do działaczy pierwszej "Solidarności" Lech Wałęsa. Jeszcze raz podkreślił, że nikt nie może sobie rościć praw autorskich do Sierpnia.
 - Ugrupowania wywodzące się z Sierpnia ’80 powinny zachować decydujący wpływ na życie publiczne - mówił natomiast premier Jerzy Buzek. - Nie wolno dopuścić do powtórzenia się czterolecia 1993-1997 - podkreślał premier, wzbudzając aplauz zebranych.
 Również były premier Tadeusz Mazowiecki zaapelował o jedność wokół wartości Sierpnia. - Niech to, co zostało w nas z wartości Sierpnia, nie dzieli nas w sporach potępieńczych - mówił były premier.
 Na zjeździe występował też Edmond Maire, były szef francuskiej centrali związkowej, która jako pierwsza udzieliła pomocy rodzącej się "Solidarności" oraz brytyjski historyk Norman Davies, który odczytał posłanie przyjęte we wtorek przez uczestników międzynarodowej konferencji: "Idea `Solidarności` jako czynnik kształtujący politykę w XXI wieku".
 W zjeździe uczestniczyło około 2000 osób, z czego większość stanowili zaproszeni goście (delegatów było 346). Było kilkudziesięciu gości zagranicznych - przedstawicieli central związkowych z ponad 30 krajów, przedstawiciele Międzynarodowej Organizacji Pracy.

(PAP)

Gryps z Warszawy

Ekologia polityczna

 Spoza drzew nie widać lasu. Prawdziwość tego twierdzenia można przetestować z okazji sierpniowej rocznicy. Czy ktoś, patrząc na kilka grubych, usychających dębów i kępki kosodrzewiny udającej masztowe świerki w ogóle jeszcze pamięta, po co, w jakiej sprawie rósł młodnik "Solidarności"? I co wtedy robił gajowy z ekipą drwali? Zaniedbaliśmy ekologię. W polityce bardziej niż w przyrodzie.

MACIEJ RADWAN RYBIŃSKI

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie