Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znaczek z zamkiem - pocztowy ambasador

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Prof. Jan Ostrowski, Anna Zych i Łukasz Smółka prezentują znaczek
Prof. Jan Ostrowski, Anna Zych i Łukasz Smółka prezentują znaczek Barbara Ciryt
Na znaczku z serii „Europa” znalazł się wizerunek zamku w Pieskowej Skale. Poczta Polska miała do wyboru kilka obiektów, które mogłyby promować naszą historię i zabytki. Zdecydowała, że pokaże Pieskową Skałę. Znaczek został wprowadzony do obiegu 5 maja.

Jego prezentacja - w obecności przedstawicieli parlamentu, władz województwa, powiatu, gmin, a także pocztowców i filatelistów - odbyła się w murach warowni w dolinie Prądnika.

Projektantem nowego znaczka jest Karol Tabaka. Ma on wartość 5 złotych, a ukazał się w nakładzie 225 tysięcy sztuk. Seria „Europa” jest wydawana przez publicznych operatorów pocztowych od 1956 r., Polska uczestniczy w tym przedsięwzięciu od 1991 r.

Autorka: Barbara Ciryt

- Co roku europejscy publiczni operatorzy pocztowi prezentują na znaczkach jeden temat związany np. z przyrodą, kulturą, historią. Obecnie tematem przewodnim serii są zamki - wyjaśnia Anna Zych, dyrektorka Biura Filatelistyki Poczty Polskiej. - Wybierając obiekt do zaprezentowania na znaczku mieliśmy listę ośmiu zamków. Mogliśmy wybrać Wawel, ale uznaliśmy, że jest pokazywany przy różnych okazjach i bardzo znany. A chcieliśmy pokazać zabytek, który trzeba promować w Europie i poprzez to zapraszać turystów do odwiedzenia Pieskowej Skały oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zamek ten na pewno będzie doskonałym ambasadorem polskiej historii, kultury i architektury - mówi.

Wybór motywu chwali prof. Jan Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, którego oddziałem jest muzeum w Pieskowej Skale. - Cieszę się, bo zamek ten jest diamentem wśród zabytków województwa małopolskiego i całego kraju. Pokazanie go na znaczku jest przypieczętowaniem ważnego, ukończonego w ubiegłym roku etapu renowacji obiektu - zaznacza prof. Ostrowski.

Ukazanie perły doliny Prądnika to także radość dla kustosza tego miejsca, Olgierda Mikołajskiego. Podczas prezentacji opowiadał o zabytku, zachęcał do jego odwiedzenia. - Zamek jest jednym z nielicznych zabytków architektury renesansowej tak pięknie zachowanych. Otoczony lasami Ojcowskiego Parku Narodowego wznosi się na cyplu skalnym, górującym nad malowniczą doliną Prądnika - mówi kustosz.

Prezentacja w Pieskowej Skale była okazją do spotkania filatelistów. - Zamek ten trzeci raz pojawia się na znaczku pocztowym - zauważa Jerzy Duda, prezes Ogólnopolskiego Klubu Filatelistów „Cracoviana”. Pokazał również poprzednie znaczki z tym motywem. Pierwszy pochodzi z 1923 r. i przedstawia Maczugę Herkulesa, a zamek widać tylko w tle. Drugi znaczek z Pieskową Skałą pojawił się w obiegu w 1971 r. Wówczas zabytek został zaprezentowany od dołu. Teraz po 46 latach znów zamek trafił na znaczek wydany przez Pocztę Polską.

Zamek w Pieskowej Skale polecił wybudować Kazimierz Wielki, jako strażnicę traktu handlowego z Krakowa na Śląsk. Później stał się prywatny, często zmieniał właścicieli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski