Znaczenie dialogu pomiędzy naukowcami a światem biznesu. „Ważne jest patrzenie w przyszłość poprzez jej tworzenie”

Materiał informacyjny Banku Gospodarstwa Krajowego
Jak przenieść pomysły naukowców do świata nauki? „Najważniejszy jest dialog” – tłumaczy prof. Ryszard Naskręcki. Postuluje też stworzenie ogólnopolskiej sieci badawczej, na wzór niemieckiej lub francuskiej.

Jak przekuć innowacyjne pomysły w rozwiązania?

W czasie Kongresu 3W w Warszawie rozmawiano o tym, jak przenieść innowacyjne pomysły naukowców do świata biznesu. Istnieje potrzeba stworzenia ogólnopolskiej platformy. Jednym z rozwiązań jest sieć ICI powołana przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Jeżeli natomiast chodzi o transfer technologii, konieczne są trzy podmioty: środowisko naukowe, biznes oraz administracja.

- W Polsce panuje nie do końca sprawiedliwe przekonanie. Otóż naukowcy nie wierzą, że z biznesu może przyjść zapotrzebowanie na duże naukowe wyzwania. Z kolei biznes nie wierzy, że środowisko naukowe jest zdolne do rozwiązania ich problemu. Takie kongresy jak ten, to możliwość wzajemnego poznania się, wypracowania płaszczyzn dialogu i patrzenia w przyszłość poprzez jej tworzenie — mówi prof. dr hab. Ryszard Naskręcki z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a także dyrektor Centrum Ecotech Complex.

Jak dodaje, środowisko naukowe w Polsce ma skomplikowaną strukturę. To utrudnia transfer technologii do świata biznesu. Profesor tłumaczy, że kraje bardziej rozwinięte, jak Niemcy i Francja, stworzyły sieci badawcze zrzeszające poszczególne uczelnie i instytuty. Dzięki temu mają skuteczne narzędzia do porozumiewania się z interesariuszami.

- Postrzegam inicjatywę 3W jako platformę porozumienia, a docelowo sieć badawczą, która będzie w stanie podejmować duże i ważne wyzwania. Nie tylko dla poszczególnych firm, ale także dla narodowej gospodarki – dodaje prof. Naskręcki.

Jak przebiegała trzecia edycja Kongresu 3W?

W dniach 27-28 listopada w Warszawie odbyła się trzecia edycja Kongresu 3W. Wydarzenie ma na celu promocję idei, wypracowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Zgodnie z nią w ramach transformacji energetycznej i modernizacji gospodarki powinniśmy skupić się na 3W: wodzie, wodorze i nowych technologiach związanych z węglem.

Przez dwa dni prowadzono spotkania, debaty i warsztaty. Ich głównym celem było umożliwienie dialogu pomiędzy światem nauki, administracji i biznesu.

Zdaniem organizatorów Kongresu 3W konieczna jest współpraca i tworzenie interdyscyplinarnych zespołów. Dzięki temu można najpierw wypracować innowacyjne rozwiązania – czym zajmuje się świat nauki – a następnie wdrożyć je do polskich przedsiębiorstw, osiągając tym samym przewagę technologiczną.

Hubem, który ma umożliwić transfer technologii jest Interdyscyplinarne Centrum Innowacji powołane w oparciu o ideę 3W przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Znaczenie dialogu pomiędzy naukowcami a światem biznesu. „Ważne jest patrzenie w przyszłość poprzez jej tworzenie” - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski