Znaczki, medal, poczta samochodowa

Redakcja
Udostępnij:

   Z okazji wizyty papieża Jana Pawła II, dyrekcja Okręgu Poczty w Krakowie przygotowała wczoraj dwie niespodzianki: "Pocztę Samochodową" i wystawę filatelistyczną.
   Kwadrans przed południem sprzed Bazyliki oo. Franciszkanów odjechał samochód marki Willys Knajp (rocznik 1927) wiozący 3000 przesyłek zwykłych i 250 poleconych ostemplowanych w Urzędzie Pocztowym Kraków 1 datownikiem okolicznościowym "Poczty Samochodowej" oraz pieczątką o treści: "Przewieziono na trasie Kraków - Kalwaria Zebrzydowska - Wadowice". - O pasażerów i korespondencję nie ma obaw. Będziemy jechać z szybkością około 25 mil na godzinę. Samochód w całości wyposażony jest w oryginalne części. Nie ma w nim stacyjki - zapalany jest nożnie. Posiada 3 biegi i taśmowy hamulec. Ma wysokie zawieszenie. Można powiedzieć, że jest w sam raz na nasze drogi - płynie po dziurach - powiedział tuż przed odjazdem kierowca Piotr Bania, któremu w podróży towarzyszył pocztylion i dama w stroju z epoki. Po dotarciu do urzędu docelowego w Wadowicach przesyłki zostały dodatkowo ostemplowane datownikiem okolicznościowym UP Wadowice 1, a następnie przesłane do adresatów.
   Drugim akcentem wczorajszych uroczystości było otwarcie w krużgankach klasztoru oo. Franciszkanów Krajowej Wystawy Filatelistycznej "Z Ojcem Świętym na ziemi krakowskiej". Przecięcia wstęgi dokonali: ks. biskup Jan Szkodoń, gwardian oo. franciszkanów ojciec Marek Augustyn, dyr. generalny Poczty Polskiej Leszek Kwiatek oraz dyrektor Okręgu Poczty w Krakowie Krzysztof Noworyta, którzy otrzymali pamiątkowe medale, wykonane przez prof. Bronisława Chromego. Dzieło krakowskiego artysty przedstawia sylwetkę Jana Pawła II stojącego w geście powitania z podniesionymi do góry rękami w prześwicie symbolizującym Bramę Floriańską, a także fragment witrażu zdobiącego Bazylikę oo. Franciszkanów.
   Eksponowane na wystawie walory filatelistyczne podzielono na 20 odrębnych kolekcji. Dominujący temat to dotychczasowe pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Uwagę zwraca kolekcja przygotowana przez wrocławskie Muzeum Poczty i Telekomunikacji, która zawiera pierwowzory graficzne papieskich znaczków oraz akcepty z podpisami ministrów łączności (od pierwszej wizyty papieża do chwili obecnej poczta wydała poświęcone mu: serie 15 znaczków pocztowych, 4 bloczki, 9 kartek pocztowych ze znaczkami opłaty, 30 kartek pocztowych beznominałowych, 15 tzw. całostek, 2 koperty okolicznościowe). Przy niektórych znaczkach z portretem papieża odczytać można było uwagi ministra, np.: "Wydobyć strukturę włosów, dodać niebieski" (znaczek z 1983 r.). - Znaczki zbieram od dziecka, a wystawiam od 20 lat. Bardzo interesuje mnie tematyka religijna. Szczególnie ważny jest dla mnie arkusz znaczków z 1991 r., przedstawiających Ojca Świętego, który przysłał mi zaprzyjaźniony misjonarz z Zambii. Jest to jedyny taki arkusz w Polsce - powiedział Wojciech Krzysztof Jankowski z Ciechocinka, który wystawił kolekcję "Od Piusa XII do Jana Pawła II", poświęconą historii papiestwa. Kolekcję tematycznie związaną z Miłosierdziem Bożym przygotował Stanisław Pająk z Andrychowa. Zwiedzający wystawę mogą zaopatrzyć się np. w walory filatelistczne przedstawiające papieża, przygotowane przez Pocztę Polską na tegoroczną pielgrzymkę (znaczki za 1,10 i 1,80 zł, kartka pocztowa - 1,20 zł, bloczek - 3,20 zł). - Kupiłem kilka kopert pierwszego dnia obiegu, bloczek, 7 kartek, 2 kartki ze stemplami: "Wystawa Filatelisyczna" i "Poczta Samochodowa". Znaczki zbierałem od 1949 r. Kilka lat temu przestałem - z powodu niskiej renty. Ale jak przyjeżdża papież - to co innego. Takie bezcenne pamiątki należy mieć - stwierdził Tadeusz Kawaler.
   Wystawę filatelistyczną w krużgankach klasztoru oo. Franciszkanów przy pl. Wszystkich Świętych 5 można oglądać do 21 sierpnia, codziennie w godz. 9 - 18. Dziś o godz. 12 w kopalni "Janina" w Libiążu zorganizowana będzie "Poczta Szybowa". Przesyłki zwiezione będą na poziom 300 m do szybu "Janinka", a po wywiezieniu ostemplowane okolicznościowym datownikiem i nalepką. (TYM)
Zdjęcia: Anna Kaczmarz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie