Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znak miłości

JA
i wdzięczności

Znak miłości

Znak miłości

i wdzięczności

Kolejny album autorstwa

księdza Franciszka Bobeła

   Pięknie wydana, rzec można nawet, że to edytorska perełka. Dobry papier, duża, wyraźna czcionka, wiele wspaniałych, kolorowych zdjęć - tak wygląda najnowsza książka, a w zasadzie album, napisany przez księdza Franciszka Bobeła, proboszcza parafii Świętego Jana Chrzciciela w Lubniu.
   To nie pierwsze dzieło księdza Bobeła. W ubiegłym roku na rynku pojawił się album traktujący o kościółku w rodzinnych Harbutowicach, który został wyremontowany staraniem autora książki. Teraz czytelnicy otrzymują do rąk dzieło o kościele lubieńskim, którym ksiądz Bobeł kieruje nieprzerwanie od 1981 roku.
   _- Album ukazujący piękno lubieńskiej świątyni dedykuję jako znak miłości i wdzięczności wszystkim parafianom Lubnia, Smugawy i Zarębek, wśród których sprawuję duszpasterstwo od ponad 20 lat. Ofiaruję go również wszystkim tym, z którymi na zawsze połączyło mnie kapłaństwo Chrystusowe przyjęte w 1963 roku w katedrze na Wawelu - _czytamy w motcie do albumu.
   Dalej znajduje się słowo wstępne, w którym ks. Bobeł stara się wytłumaczyć motywację napisania albumu, a potem część pierwsza: "Parafia Lubień i jej kościoły". W tej części książki autor pisze między innymi o samej parafii Lubień, położeniu i wyglądzie kościoła pw. Świętego Jana Chrzciciela, drobiazgowo opisuje wnętrze świątyni oraz wspomina to wszystko, co wydarzyło się podczas pełnienia przez niego funkcji proboszcza w latach 1981-2002. Jest także rozdział poświęcony historii kościołów lubieńskich. Dzieje te zamykają część pierwszą dzieła.
   Trudno nie wspomnieć o poezji księdza Bobeła, którą autor książki przeplata tekst. Trudno także pominąć wiele bardzo ładnych fotografii autorstwa: księdza Romana Bogacza, Tadeusza Boruty, Piotra Polka oraz Piotra Pielacha, ukazujących z najdrobniejszymi detalami wnętrze kościoła. Obiektywem aparatu fotograficznego uwieczniono m.in. freski Tadeusza Boruty, rzeźby, tabernakulum, ambonę, wreszcie ołtarz główny i ołtarze boczne, organy i chrzcielnicę.
   Część druga albumu: "Wieś Lubień i jej historia" to dzieło dwóch nauczycielek pracujących w Szkole Podstawowej numer 1 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lubniu: Elżbiety Łabuz i Anny Rapacz. Czytelnik dowiaduje się z niej o początkach wsi założonej przez Kazimierza Wielkiego przywilejem lokacyjnym z 16 kwietnia 1360 roku oraz o całej jej historii aż do czasów współczesnych. W tej części albumu umieszczono także historie: Zespołu Szkół Rolniczych im. Bohaterów Monte Cassino oraz wspomnianej już Szkoły Podstawowej numer 1.
   Ksiądz Franciszek Bobeł zapowiada już następne publikacje. W postaci albumu ma ukazać się pozycja opisująca kaplicę Wniebowstąpienia Pańskiego w Smugawie oraz tom poezji pt. "Refleksje proboszcza". (JA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski