Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Znaki szczególne", biografia ukazująca kulisy najważniejszych relacji Wisławy Szymborskiej

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
- Tajemnica Szymborskiej polegała na tym, że umiała przerabiać traumę cierpienie, trudne momenty w swoim życiu na twórczość. Umiała przechodzić przez rzeczy trudne zwycięsko. To, co sama o sobie powiedziała: moje znaki szczególne to zachwyt i rozpacz - mówi autorka biografii
- Tajemnica Szymborskiej polegała na tym, że umiała przerabiać traumę cierpienie, trudne momenty w swoim życiu na twórczość. Umiała przechodzić przez rzeczy trudne zwycięsko. To, co sama o sobie powiedziała: moje znaki szczególne to zachwyt i rozpacz - mówi autorka biografii Jan Hubrich / Polska presse
Obszerna biografia Wisławy Szymborskiej „Szymborska. Znaki szczególne. Biografia wewnętrzna” to książka, na którą od dawna czekali nie tylko miłośnicy twórczości krakowskiej poetki. Nowa, oparta głównie na korespondencji noblistki, opowieść o życiu Szymborskiej właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Jaka była Szymborska? „Interesowało mnie nie tyle życie zewnętrzne, co psychika poetki, jej przeżycia wewnętrzne. To rejony, do których dostępu broniła bardzo stanowczo, powtarzając: „to po mojej śmierci”, co skutecznie peszyło rozmówców” - czytamy we wstępie do biografii Wisławy Szymborskiej, która ukazała się 23 listopada nakładem wydawnictwa Znak.

Prace nad książką trwały pięć lat, a w początkowym zamyśle autorki książka o Szymborskiej miała być powieścią o jej młodzieńczych latach. Głównym materiałem, na bazie, którego powstała „biografia wewnętrzna” Szymborskiej była jej korespondencja.

- Materiału na temat życia Wisławy Szymborskiej jest bardzo dużo i jest to materiał niezwykle interesujący. Obecnie znajduje się w całości w depozycie Biblioteki Jagiellońskiej - mówiła na wirtualnym spotkaniu premierowym w Instytucie Reportażu Joanna Gromek-Illg, autorka biografii noblistki.

Wśród zgromadzonych rękopisów znajduje się, m.in. pokaźna korespondencja Szymborskiej. O tym, jak ważne w życiu poetki było pisanie listów, świadczy wykaz osób, z którymi wymieniała korespondencję - 45 stron nazwisk. W biografii Joanny Gromek-Illg szczególne miejsce zajmują listy, które Szymborska wymieniała z literatami i swoimi życiowymi partnerami Adamem Włodkiem i Kornelem Filipowiczem, ale także relacje ze Sławomirem Mrożkiem, Zbigniewem Herbertem, Stanisławem Lemem, Maciejem Słomczyńskim czy Janem Pawłem Gawlikiem.

To właśnie na relacje kładzie największy akcent Joanna Gromek-Illg snując opowieść nie tylko o noblistce, ale także krakowskim życiu literackim drugiej połowy XX wieku, Domu Literatów przy Krupniczej, w którym toczyło się życie towarzyskie z udziałem czołowych postaci ówczesnego życia kulturalnego.

- Żeby pisać uczciwie biografię, trzeba sobie wyobrazić, że jest się tym kimś. Odpowiedzieć sobie na pytanie, co ja bym zrobiła i to pytanie okazało się dla mnie niezwykle trudne szczególnie wtedy, kiedy pisałam o latach pięćdziesiątych i o stalinizmie. Spodziewałam się, że tak właśnie będzie - mówi autorka. - Napisałam siedem wersji tego rozdziału. Bardzo trudno było mi zrozumieć, jak to się stało, że osoba tak bystra, inteligentna, zdystansowana do siebie popadła w tę koszmarną ideologię. Mniej więcej wyobrażam sobie jak to się mogło stać i mam nadzieję, że w książce też udało mi się to opisać - dodaje.

Joanna Gromek-Illg kreśli obraz rodziny Wisławy Szymborskiej, małżeństwa, związku z Kornelem Filipowiczem i relacji, które poetka tworzyła przez całe życie, a także okoliczności otrzymania Nobla. Znajdziemy tu fakty znane już z biografii „Pamiątkowe rupiecie" Anny Bikont i Joanny Szczęsnej, która powstała jeszcze za życia noblistki, ale też światło skierowane zostaje na zupełnie nowe, nieopisane wcześniej obszary życia Szymborskiej.

- Widziałam, że jest to osoba, która ma wewnętrzną tajemnicę. Chciałam sobie odpowiedzieć na pytanie, jak jest zbudowana ta tajemnica - mówi autorka biografii. - Tajemnica Szymborskiej polegała na tym, że umiała przerabiać traumę, cierpienie, trudne momenty w swoim życiu na twórczość. Umiała przechodzić przez rzeczy trudne zwycięsko. To, co sama o sobie powiedziała: moje znaki szczególne to zachwyt i rozpacz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: "Znaki szczególne", biografia ukazująca kulisy najważniejszych relacji Wisławy Szymborskiej - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski