18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znalezione oblicza

MAŁGORZATA MROWIEC
Fot. Anna Kaczmarz
Fot. Anna Kaczmarz
ARCHEOLOGIA. 53 zabytki z gliny, brązu, drewna i szkła, z motywem twarzy, liczące od setek do tysięcy lat, złożyły się na wystawę, która przyjechała do Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Eksponaty pochodzą z muzeów i pracowni archeologicznych z różnych stron Polski.

Fot. Anna Kaczmarz

Twarze sprzed tysięcy lat w Muzeum Archeologicznym

Wystawa zrodziła się z zamiłowania jej autora do fotografii. - Chętnie fotografuję: ludzi, przyrodę. To stąd wziął się pomysł, by zaprezentować twarze, ukazywane i uwieczniane już od pradziejów - mówi Tomasz Skorupka z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

"Zapomniane oblicza" (zgodnie z tytułem wystawy) to wizerunki z zabytków, jakie znaleźli archeolodzy na ziemiach polskich. Część powstała tutaj, inne przybywały np. z dalekiego południa, z półwyspu Apenińskiego - jak monety z wizerunkami cesarzy, z okresu wpływów rzymskich. Najstarsze eksponaty są z epoki kamienia, neolitu - to wyobrażenia twarzy związane z przedstawianiem bóstw. Epokę brązu i wczesną epokę żelaza reprezentują np. urny z wyobrażeniem twarzy. Zaś średniowieczne zabytki zawierają nawiązania do chrześcijaństwa, ukazują m.in. oblicza świętych.

Wystawę w Krakowie można zwiedzać do 21 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski