Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znaleźli ślady po łowcach

GM
Badacze po raz pierwszy publicznie zaprezentowali przedmioty, odkryte na terenach w Świnnej Porębie, które - jak wszytko dobrze pójdzie - znajdą się na dnie wielkiego zbiornika wodnego. Na razie prace będą kontynuowane.

ŚWINNA PORĘBA, WADOWICE. Archeolodzy opowiadali o życiu ludzi przed tysiącami lat

Badania archeologiczne związane z budową zbiornika wodnego w Świnnej Porębie trwają od 2004 roku. Archeolodzy rozpoznali 12 stanowisk archeologicznych w obrębie których odkryto pozostałości osadnictwa sięgające 12-10 tys. lat p.n.e.

Kilka dni temu w Wadowicach badacze - Anna Kraszewska i Marcin Paternoga - po raz pierwszy publicznie zaprezentowali część z odkrytych przedmiotów. Okazją było spotkanie w ramach "Akademii po Godzinach" w Wadowickim Centrum Kultury.

Jak się okazuje, w czasie trwających od 2004 roku prac wykopaliskowych znaleziono ok. 25 tys. różnych przedmiotów z epoki paleolitu, mezolitu i neolitu. To groty strzał, ceramika, elementy narzędzi tkackich, wazy popielnicowe. Wszystko to niezbite dowody na obecność ludzi na tych terenach przed tysiącami lat.

Najstarsze ślady pobytu grup ludzkich odkryto podczas badań północno-zachodniej części masywu góry Upalenisko, na stanowiskach w Mucharzu. Znaleziono tam kilkaset krzemieni, z których ówcześni ludzie wykonywali niezbędne przedmioty (grociki, drapacze, rylce, przekłówcze, narzędzia retuszowane), wykorzystywane we wszystkich codziennych zajęciach.

Podczas spotkania badacze z pasją opowiadali, jak ówcześni ludzie-łowcy żyli na terenach, gdzie obecnie budowana jest wielka zapora wodna. Prowadząc koczowniczy tryb życia posługiwali się krzemiennymi grotami i ostrzami na polowaniu, przy obróbce skór, cięciu i ćwiartowaniu mięsa. Polowali na renifery, wytwarzali narzędzia ze skał, mieszkali w pierwotnych jurtach.

- Podczas prac czasami udawało nam się znaleźć pochodzące już z późniejszych okresów przedmioty rzymskie. Przykładem są choćby monety - mówił Marcin Paternoga.

Badacze planują zebrać wszystkie swoje znaleziska i umieścić je na stałej wystawie. Być może w Wadowicach, ale w grę wchodzi także utworzenie w przyszłości muzeum czy też wystawy w sąsiedztwie zapory. O ile w końcu uda się zakończyć jej budowę...

Badania archeologiczne w rejonie budowanej zapory kontynuowane będą także w tym roku.

(GM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski