Znaleźli słowo

BAJ
Udostępnij:
W kęckim Domu Kultury odbyło się spotkanie jurorów z laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "Szukam słowa". Młodzi twórcy mogli dowiedzieć się, w jaki sposób oceniane były ich prace i dlaczego zapadły poszczególne werdykty.

   Warunkiem uczestnictwa w Konkursie było przesłanie zestawu trzech wierszy. Przebiegał on w dwóch kategoriach wiekowych: od 16 do 21 lat i powyżej 21. roku życia. Autorzy nie mogli być zrzeszeni w żadnych związkach literackich. Na Konkurs wpłynęły prace uczestników m. in. z: Warszawy, Stalowej Woli, Łodzi, Piły, Zakopanego, Wrocławia, miast powiatu oświęcimskiego i województwa małopolskiego. W pierwszej kategorii nadesłano 33 prace, a w drugiej - 29. - Mieliśmy prawie pełny przekrój wiekowy i zawodowy uczestników. Nie brakowało wśród nich lekarzy, nauczycieli różnych specjalności, bibliotekarzy, inżynierów czy urzędników. Wielu było studentów - mówi Małgorzata Kasolik-Piecha z kęckiego Domu Kultury.
   W jury zasiadali: Irena Droździk - polonistka, redaktor naczelny "Almanachu Kęckiego", prezes Towarszystwa Miłośników Kęt, Barbara Kaczmarczyk - polonistka, poetka oraz Juliusz Wątroba - poeta, satyryk z Bielska-Białej.
   W kategorii I nie przyznano pierwszej nagrody, natomiast dwie równorzędne otrzymały: Małgorzata Wolf z Oświęcimia (godło "Somnabuliczka") i Kamila Grzywa z Kęt (godło "Złota Trąbka"), a trzecie: Małgorzata Kubień z Bulowic ("AR"), Agnieszka Szczur z Brzeszcz ("Czarny Kot") i Beata Kądziołka ze Stalowej Woli ("Pro An"). W kategorii tej były także wyróżnienia dla: Leny Różańskiej z Krakowa ("Bitupuawu"), Kariny Merty z Zasola ("Ina") i Andrzeja Krasa z Andrychowa ("Ekumene").
   W II kategorii zwyciężyła Katarzyna Musiał z Oświęcimia ("Sza"), dwa równorzędne miejsca zdobyły Alina Nowak z Nowej Wsi ("Anioł") i Alicja Zabielna z Warszawy ("Minstrel"), a trzy równorzędne otrzymali: Ela Galoch z Turku ("Dorota"), Anna Piliszewska z Wieliczki ("Midas") i Henryk Liszkiewicz z Piły ("Patryk"). Wyróżniono także: Beatę Kwarciak z Wadowic ("Sarna") za wiersze "Biała kartka" i "Odejdź nadziejo", Piotra Oprzędka ze Stróża ("Dragon") za "Paraliż" i "Alergię" oraz Irenę Kaczmarczyk z Krakowa ("Amanda") za "Komunikat" i "Pałac samotności".
   Tradycją jest, że kęcki Dom Kultury wydaje co dwa lata "Antologię wierszy nagrodzonych". Ukazały się już trzy jej edycje. Oprócz nagrodzonych, dodatkowo zakwalifikowano do druku w tegorocznym Konkursie pojedyncze teksty: "Jak pisać" Stanisława Sikory z Kęt (godło "Ariel") i "Mamo" Jacka Majcherkiewicza z Gorenic ("Modrzew").
   Podczas uroczystego spotkania laureatów z jurorami muzyczną dedykacją dla nich był występ Beaty Tobijasiewicz, której akompaniował Jacek Furtak. Zaprezentowali kilka piosenek poetyckich. Nagrody wręczały dyrektor DK Grażyna Bułka i Irena Droździk. Ta ostatnia w kilku słowach skomentowała wiersze, które przyszły na konkurs. Drugą kategorię oceniała natomiast Barbara Kaczmarczyk. Autorzy prezentowali swoje nagrodzone wiersze. Natomiast ze swoimi najnowszymi satyrami wystąpił jeden z jurorów - Juliusz Wątroba.
(BAJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie