Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy laureatów Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Nagrodzone filmy zobaczysz dziś w MOS

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
02.06.2018 krakow 58  krakowski festiwal filmowy konkurs polskifot. anna kaczmarz / dziennik polski / polska press
02.06.2018 krakow 58 krakowski festiwal filmowy konkurs polskifot. anna kaczmarz / dziennik polski / polska press Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Dobiegający końca 58. Krakowski Festiwal Filmowy to dowód, że film dokumentalny jest dziś w świetniej formie.

Osiem dni, 250 filmów, 200 projekcji, cztery konkursy i 12 sekcji pozakonkursowych – tak w skróci prezentowała się zakończona wczoraj 58. edycja Krakowskiego Festiwali Filmowego – jednego z najstarszych i najważniejszych przeglądów w Europie Środkowej.

Laureatem Złotego Rogu (30 tys. zł) dla najlepszego filmu dokumentalnego został "O ojcach i synach" Talala Derkiego. W obrazie tym reżyser odwiedza rodzinę zradykalizowanego członka ISIS, a swoimi bohaterami czyni małych chłopców, których do wstąpienia w szeregi dżihadystów przygotowują ich ukochani ojcowie. - To nagroda za odważne przeniknięcie reżysera do świata ekstremizmu, świata o którym rozmawiamy, ale do którego nie mamy dostępu – mówiła członkini jury, Anna Zamecka. - Opowiedziana wyjątkowym filmowym językiem historia ukazuje dramat dorastania w sytuacji, w której nienawiść, przemoc i śmierć jest codziennością.

Mimo, że Polacy nie zdobyli najważniejszego lauru, ich obecność mocno zaznaczyła się na tegorocznym festiwalu. Nagrodami obsypano „Over the limit” Marty Prus – dokument o którym głośni było jeszcze przed krakowskim festiwalem. Podczas sobotniej gali reżyserka otrzymała Srebrny Róg za filmowy portret Margarity Mamun, jednej z najlepszych rosyjskich gimnastyczek. - Cieszę się tym bardziej, że nie tak łatwo zdobyć nagrodę za dokument, którego tematem nie jest wojna, bieda czy choroba – mówiła laureatka. Prus za swój film otrzymała też Srebrnego Lajkonika ( nagroda dla reżysera najlepszego dokumentu w Konkursie Polskim) i Nagrodę Publiczności. Tym samym reżyserka potwierdziła swoją pozycję jako jednej z najciekawszych dokumentalnych reżyserek młodego pokolenia. Dała się poznać jako uważna i wrażliwa obserwatorka, która umiejętnie i w nowatorski sposób korzysta z dorobku kina gatunkowego. Nie bez przyczyny magazyn „Variety” umieścił ją na liście „10 europejskich talentów, które warto obserwować”.

Obserwować warto też Rafała Łysaka, którego „Miłość bezwarunkową” jury uznało za najlepszy polski film dokumentalny. Łysak, w dokumencie który może budzić skojarzenia z „Takiego pięknego syna urodziłam” Marcina Koszałki, snuje opowieść o relacji reżysera z babcią, która z jednej strony darzy go ogromną miłością, z drugiej nie potrafi zaakceptować jego homoseksualizmu. - Doceniliśmy autora za opowieść o intymnej rzeczywistości ludzi różnych pokoleń, która wymyka się stereotypowym osądom – mówili jurorzy.

Główne nagrody w pozostałych konkursach otrzymali: Stephen Nomura Schible za film „Ryuichi Sakamoto: Coda” (DocFilmMusic) oraz Armelle Mercat i jej: „Popraw włosy, Oliver” (Miedzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych). W tej ostatniej kategorii Srebrnego Smoka otrzymał Michał Hytroś za dokument „Siostry” obrazujący życie mieszkanek najstarszego w Polsce zakonu klauzulowego.

- Dokument staje się dziś najważniejszym gatunkiem filmowym, czy najważniejszą ze sztuk w ogóle. Zagarnia inne gatunki, korzystając z ich dorobku, a jednocześnie wytycza nową drogę, łamiąc ustaloną przed laty formę. To proces, który zaczął się już kilkanaście lat temu od filmów Marcina Koszałki - podsumowuje przewodniczący jury Konkursu Polskiego, Tadeusz Sobolewski. - Młodym, których filmy oglądaliśmy w tej edycji KFF życzyłbym, tylko żeby w ich firmach było więcej, najlepiej niewygodnych pytań.

Nagrodzone filmy można oglądać w niedzielę, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

A oto lista laureatów:

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH

ZŁOTY RÓG dla reżysera najlepszego filmu – Talal Derki za film O ojcach i synach (Katar, Liban, Niemcy, Syria)

SREBRNY RÓG dla reżysera najlepszego średniometrażowego filmu dokumentalnego – Pablo Aparo i Martin Benchimol za film Lęk (Argentyna)

SREBRNY RÓG dla reżysera najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego – Marta Prus za film Over the Limit (Polska, Niemcy, Finlandia)

WYRÓŻNIENIE – Anastasiya Miroshnichenko za film Debiut (Białoruś)

Jury Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) w składzie: Adam Kruk (Polska), Anders Larsson (Szwecja), Massimo Lechi (Włochy) przyznało nagrodę Talalowi Derki za film O ojcach i synach (Katar, Liban, Niemcy, Syria).

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

ZŁOTY SMOK dla reżysera najlepszego filmu – Armelle Mercat za film Popraw włosy, Oliver (Francja)

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego – Michał Hytroś za film Siostry (Polska)

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu animowanego – André Hörmann, Samo (Anna Bergman) za film Obon (Niemcy)

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu fabularnego – Emmanuelle Fleytoux za film Spuśćcie psy (Francja/Belgia)

WYRÓŻNIENIE – ShihChieh Chiu za film Fundamental (Tajwan)

WYRÓŻNIENIE – Jakub Piątek za film Users (Polska)


MIĘDZYNARODOWY KONKURS DocFilmMusic

ZŁOTY HEJNAŁ dla reżysera najlepszego filmu – Stephen Nomura Schible za film Ryuichi Sakamoto: Coda (USA, Japonia)

SPECJALNE WYRÓŻNIENIE – Jukka Kärkkäinen, J-P Passi za film Wojaże punków (Finlandia)

KONKURS POLSKI

ZŁOTY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu ufundowany przez Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich – Rafał Łysak za film Miłość bezwarunkowa (Polska)

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego – Marta Prus za film Over the limit (Polska, Niemcy, Finlandia)

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu animowanego – Marta Pajek za film III (Polska)

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego – Maciej Kawalski za film Atlas (Polska)

WYRÓŻNIENIE dla Michała Hytrosia za film dokumentalny Siostry (Polska), za ukazanie komedii świata za klasztornymi murami.

WYRÓŻNIENIE dla Damiana Kocura za film fabularny 1410 (Polska), za odwagę stawiania pytań naiwnych i śmiechu z wielkich spraw.

Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż – dla Grażyny Gradoń za film Notatki z życia. Edward Żebrowski (reż. Maria Zmarz-Koczanowicz).

Nagroda im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne ufundowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji – Tomasz Knittel za film Universam Grochów (Polska).

Nagroda dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych ufundowana przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych – Anna Kępińska i Maciej Kubicki (Telemark) za film Over the Limit

Nagroda pod patronatem Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia ufundowana przez Coloroffon Film – Adam Suzin za film Over the Limit.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski