Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znani i cenieni

BK
Laureatami dorocznej nagrody, przyznawanej przez Zarząd Powiatu Oświęcimskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, zostali: Stanisław Grabowski, Henryk Lehnert i Zespół Folklorystyczny "Dolina Soły". Każdy z lauretów otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 3 tys. zł brutto.

Nagrody dla twórców w powiecie oświęcimskim

   Ceremonia, podczas której uhonorowano głównych laureatów i osoby wyróżnione, odbyła się w Oświęcimskim Centrum Kultury. Nagrody wręczył starosta oświęcimski Józef Kała, który pogratulował wszystkim dotychczasowych osiągnięć i życzył dalszych sukcesów. Podkreślił, że tegoroczni laureaci są znani i cenieni daleko poza powiatem oświęcimskim, ich sukcesy często mają wymiar międzynarodowy. - W ten sposób przyczyniają się do promocji powiatu oświęcimskiego - zaznaczył starosta.
   Stanisław Grabowski od blisko pół wieku związany jest z kulturą w powiecie oświęcimskim. Jest kierownikiem artystycznym szeregu zespołów i chórów, które odnosiły sukcesy w przeglądach i festiwalach w kraju oraz poza granicami. Jednym z nich są "Polanie", którzy zaprezentowali się podczas ceremonii rozdania nagród w OCK. Laureat wyznał, że jego marzeniem jest, aby kierowany przez niego zespół wystąpił przed Ojcem Świętym.
   Henryk Lehnert to z kolei najbardziej znany polski filmowiec-amator. W 2000 roku został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako zdobywca największej liczby nagród za nakręcone przez siebie filmy. Trzy z nich mieli okazję zobaczyć uczestnicy uroczystości w OCK.
   Zespół Folklorystyczny "Dolina Soły" powstał w 1998 roku, ale także znany jest już nie tylko publiczności w powiecie oświęcimskim. Ma za sobą m. in. występy w Austrii.
   Obok nagród pieniężnych, laureaci otrzymali dyplomy i pamiątkowe statuetki. W ten sam sposób uhonorowane zostały osoby i zespoły wyróżnione nominacjami do nagrody, a było ich w tym roku łącznie 10.
   Na liście wyróżnionych znaleźli się: Zofia Mentelska (kierownik artystyczny Zespołu "Hajduki"), Jerzy Wróblewski (dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau), Irena Droździk (przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Kęt), Emil Bytom (kierownik artystyczny Zespołu "Kęty-Cepelia"), Weronika Włodarczyk (prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej w Olkuszu Oddział w Brzeszczach), Chór "Canticum Novum" przy parafii Matki Bożej Bolesnej w Brzeszczach-Jawiszowicach oraz Orkiestra Dęta KWK "Brzeszcze".
(BK)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski