Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znani politycy i profesorowie o rozwoju technologicznym w Małopolsce

Redakcja

Prof. Kazimierz Furtak,  rektor Politechniki Krakowskiej:

– Jesteśmy świadkami i uczestnikami przemian w podejściu do rozwoju cywilizacyjnego i technologicznego w Polsce. Można śmiało powiedzieć, że okres zmiany świadomości i mentalności mamy za sobą. Coraz odważniej patrzymy do przodu i chcemy działać na poziomie krajów najbardziej rozwiniętych gospodarczo i technicznie.

Tak jak w przeszłości mieliśmy między innymi „epokę” węgla i stali, tak teraz przyszedł czas na naukę, innowacyjność, nowe technologie. Wszystko to jest wplecione w nieuchronny proces globalizacji – czy nam się ona podoba czy nie. Aby w międzynarodowym podziale zadań, ale także profitów, brać udział, musimy działać w sposób nowoczesny, na wysokim światowym poziomie. Realizowana przez KPT inicjatywa pod nazwą „Perspektywa Technologiczna Kraków – Małopolska 2020” spełnia te kryteria. Dużą zaletą „Perspektywy” jest wykorzystywanie potencjału krakowskiego środowiska akademickiego. Drugim ogromnym atutem jest uniwersalność tego projektu, ale jednocześnie skierowanie go na potrzeby Krakowa i Małopolski. Stwarza to nie tylko możliwości zaangażowania środowiska naukowego Krakowa, lecz i w pewnej perspektywie czasowej daje również szanse na rozwój regionu i jego mieszkańców.

Wybrana lista 10 technologii zawiera tematykę bliską Politechnice. Mam na myśli budownictwo samowystarczalne energetycznie, czyste technologie energetyczne, inżynierię materiałową i nanotechnologie, systemy inteligentne czy uniwersalny dostęp do informacji. Oczywiście, w tych tematach możemy współuczestniczyć.

Stanisław Kracik, wojewoda małopolski:

– Kraków jest dumny ze swojej kadry naukowej. I ta duma jest uzasadniona. Coraz więcej inwestujemy w nowoczesną bazę laboratoryjną, powstają tak ważne inicjatywy, jak kolejne klastry czy Małopolski Park Technologii Informacyjnych. Już dziś w jednym z krakowskich laboratoriów prowadzone są skuteczne badania nad hodowlą skóry z zaledwie kilku komórek ludzkiej tkanki.

Dokonanie wyboru w wyniku projektu foresight dziesięciu technologii przyszłości to dla Małopolski decyzja niezwykłej wagi. Determinuje ona bowiem kierunek badań w tych dziedzinach, a nawet rozpoczęcie procedur wdrożeniowych. Projekt badawczy „Perspektywa Technologiczna Kraków–Małopolska 2020” odpowie nam na pytanie: na co postawić w najbliższych latach, jakie wysokie technologie warto rozwijać. Musimy bardzo uważnie spojrzeć w przyszłość. Choć to wydaje się bardzo trudne, musimy tę przyszłość już teraz wnikliwie przeanalizować. Nasze wskazania będą bowiem podstawą do większego zaangażowania naukowców w rozwój wybranych dziedzin, co z kolei zrodzi zainteresowanie biznesu, wsparcie administracji i samorządów.

To są decyzje ważne nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla naszych dzieci. Nie czekamy biernie na rozwój wypadków. Jesteśmy aktywnymi twórcami przyszłości. Sami projektujemy naszą Małopolskę jako region nowoczesny, gdzie powstają nowe miejsca pracy w dziedzinach, które zmieniają naszą rzeczywistość.

Marek Nawara, marszałek Województwa Małopolskiego:

– Jako władze regionu zabiegamy o to, aby Małopolska w ciągu najbliższej dekady stała się Europejskim Regionem Wiedzy i Innowacji. Chcemy zbliżyć się pod względem rozwoju do takich regionów jak Rhone–Alpes we Francji, Lombardia we Włoszech, niemiecka Frankonia czy Bawaria, Oresund na granicy Danii i Szwecji. Dlatego bardzo zaangażowaliśmy się we wspieranie współpracy administracji, sektora badawczego i biznesu. Na badania i rozwój w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013 władze województwa przeznaczyły 182 mln euro. Zaangażowaliśmy się we wspieranie takich przedsięwzięć m.in. jak stworzenie Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej, budowa Węzła Wiedzy i Innowacji – Zrównoważona Energia, tworzenie w Małopolsce silnego ośrodka biotechnologicznego.

Budując silną pozycję Małopolski w Europie musimy dobrze wykorzystać potencjał, który stanowi 13 tys. naukowców i nauczycieli akademickich, ponad 220 tys. studentów kształcących się w 34 szkołach wyższych w regionie, nasze ośrodki badawcze i parki technologiczne.

Popieramy tak innowacyjne przedsięwzięcia jak program badawczy „Perspektywa Technologiczna Kraków–Małopolska 2020”. Pozwoli on ustalić dziesięć priorytetowych technologii przyszłości, które mogą wywrzeć najkorzystniejszy wpływ na rozwój regionu. Takie przedsięwzięcie znakomicie wpisuje się w – przygotowaną przez samorząd regionu wraz z naszymi partnerami – Strategię Rozwoju Małopolski na lata 2011–2020. Warto wspierać wspólny wysiłek naukowców i ekspertów, którzy nakreślą scenariusz rozwoju potencjału Małopolski, wskażą, które technologie i jakie konkretne przedsięwzięcie mogą stać się marką naszego regionu w ciągu najbliższej dekady. Chcemy być współtwórcami takiego scenariusza.

Prof. Roman Niestrój, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie:

– Projekt Krakowskiego Parku Technologicznego „Pespektywa technologiczna – Małopolska 2020” jest cenną inicjatywą dla regionu i cieszę się, że przedstawiciele UEK wzięli udział w niemalże wszystkich jego etapach.

Wybór optymalnych kierunków badań dla Małopolski na najbliższe dwadzieścia lat – z uwzględnieniem uwarunkowań gospodarczych, społecznych, demograficznych i potencjału naukowego regionu – to sprawa kluczowa. Wypracowane scenariusze rozwoju wskazanych przez ekspertów technologii mają szansę stać się użyteczną wskazówką dla podejmowanych decyzji.

Warto podkreślić rolę Krakowskiego Parku Technologicznego jako instytucji kształtującej Małopolskę, a także integrującej sferę nauki, przedsiębiorstw i administracji.

Dla naszej uczelni szczególnie cenne są doświadczenia wyniesione przez młodą kadrę naukową, która współtworzyła wyniki projektu. Pracownicy Wydziału Zarządzania, Wydziału Ekonomii i Wydziału Towaroznawstwa organizowali prace ekspertów zaangażowanych do projektu, analizowali ich odpowiedzi i z uzyskanych danych budowali scenariusze rozwoju technologii. Jestem zadowolony z efektów współpracy ekonomistów, specjalistów nauk o zarządzaniu i ekspertów technologicznych.

Deklaruję wolę współdziałania UEK w kolejnych projektach i zespołach badawczych kształtujących rozwój Małopolski.

Marek Sowa, członek zarządu Województwa Małopolskiego:

– Projekt „Perspektywa Technologiczna Kraków Małopolska 2020” to ogromna szansa dla naszego regionu, stawiająca jednocześnie ogromne wyzwanie przed wszystkimi zaangażowanymi w jego realizację. Jako przedstawicielowi administracji samorządowej jest mi szczególnie bliskie budowanie nie tylko wizerunku, ale i rzeczywistej gospodarki województwa opartej na nowatorskich technologiach przyszłości. Realizacja projektu „Perspektywa Technologiczna Kraków Małopolska 2020” stwarza właśnie taką szansę.

Wzrost znaczenia powiązań sfery badawczo–rozwojowej i gospodarczej regionu, wyodrębnienie i sklasyfikowanie dziesięciu kluczowych technologii oraz wytypowanie priorytetowych kierunków badań naukowych i prac rozwojowych, to działania pozwalające na wzmocnienie i ustabilizowanie pozycji Małopolski wśród europejskich regionów wiedzy. Województwo Małopolskie ma szanse stać się tym samym regionem faktycznie opartym na innowacjach, świadomie kreującym swoją przyszłość technologiczną i gospodarczą. Taki obraz regionu, to z kolei świadectwo czołowej roli Małopolski w działaniach na rzecz rozwoju innowacyjnej gospodarki w perspektywie ogólnopolskiej i europejskiej.

Ufam, że osiągnięcie zakładanych celów projektu, w ujęciu globalnym, przyczyni się do oparcia gospodarki regionu na mocnych i perspektywicznych filarach, co powinno mieć bezpośrednie przełożenie na stabilny rynek pracy, rozwój społeczno–gospodarczy regionu oraz pomyślność jego mieszkańców.

Prof. Antoni Tajduś, rektor Akademii Górniczo–Hutniczej:

– Rezultaty projektu „Perspektywa Technologiczna Kraków Małopolska 2020”, w którego realizację byłem wraz z grupą współpracowników zaangażowany, traktuję jako bardzo ważne narzędzie wspierające podejmowanie przez administrację samorządową, biznes oraz uczelnie wyższe i jednostki badawcze decyzji o wyborze strategicznych kierunków rozwoju gospodarczego Małopolski. Poprawne określenie tych kierunków w oparciu o rzeczywiste zasoby intelektualne i materialne regionu, a następnie rozumne wspieranie ich rozwoju, to jeden z krytycznych warunków przyszłego sukcesu. W dzisiejszej gospodarce kluczem jest magiczne słowo innowacyjność.

Truizmem jest stwierdzenie, że bez zaangażowania naukowców dysponujących nowoczesną infrastrukturą badawczą bardzo trudno stworzyć innowacyjne produkty, a bez dobrze wykształconych inżynierów nie da się takich produktów wytwarzać. Rezultaty projektu pomogą uczelniom wyższym w planowaniu rozwoju kierunków i programów studiów, kierunków badań oraz infrastruktury badawczej. Cieszę się, że projekt potwierdził siłę AGH w wielu obszarach, w tym m.in. zrównoważonych źródeł energii i jej racjonalnego wykorzystania, technologii informacyjnych, systemów inteligentnych, innowacyjnych materiałów i nanotechnologii. Potwierdził również, co może dla wielu stanowić zaskoczenie, wielki potencjał AGH w dziedzinach związanych z obszarem life science. Innowacyjne materiały dla potrzeb implantów i protetyki, zaawansowana aparatura medyczna, diagnostyka medyczna na odległość czy nanotechnologie dla zastosowań medycznych są tutaj dobrym przykładem.

**Prof. Piotr Tworzewski,

prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego
ds. rozwoju:**

– Projekt „Perspektywa Technologiczna Kraków Małopolska 2020” jest niezwykle ważny dla całej Małopolski. Uniwersytet Jagielloński uczestniczył we wszystkich jego elementach od momentu powstania pierwszych pomysłów w tym zakresie. Nie zapominajmy jednak, że jesteśmy na początku ważnej drogi. Wybrano dziesięć obszarów w zakresie wysokich technologii, dla których zostaną opracowane teraz strategie rozwoju oraz „mapy drogowe” stanowiące dla nich opis przyszłości. Dalsze losy rezultatów projektu zależeć będą od dobrej współpracy władz Małopolski z uczelniami wyższymi i biznesem. Wspólny wybór przez te grupy dziesięciu obszarów technologicznych to ważny kamień milowy, pozwalający na koncentrację dalszych działań oraz środków dla dobra regionu.

Uniwersytet Jagielloński będzie miał tutaj do wykonania szczególnie ważne zadania – praktycznie we wszystkich wyodrębnionych obszarach. Wpłynie to bez wątpienia na kierunki rozwoju UJ, jak również na rozwój współpracy naukowo–badawczej z naszymi uczelniami technicznymi. Sądzę, że jesteśmy skazani na sukces, ale to dopiero początek tej drogi.

Andrzej Zdebski, prezydent Izby Przemysłowo–Handlowej w Krakowie:

– Foresight to sposób na spojrzenie w przyszłość, ale spojrzenie takie, które równocześnie jest metodą wpływania na ten „przyszły obraz”. I nie ma dla przedsiębiorcy rzeczy cenniejszej niż świadomość, czego za lat kilka, czy nawet kilkanaście, będzie oczekiwał od niego rynek i jakie będzie miał w ręku technologie.

Kraków, czy choćby Małopolska, nie są w stanie nawiązać równorzędnego dyskursu o 56 wskazanych przez Rand Corporation technologiach przyszłości, ale zgodzić nam się wypada z ekspertami, że warto było przyjrzeć się wybranej dwudziestce, po to, by ostatecznie wskazać dziesięć kierunków, na które musimy zwrócić szczególną uwagę.

Sam problem nie jest dla nas czymś nowym, bo już w marcu ubiegłego roku w strategii działania Izby na lata 2009–13 przyjęliśmy jako zadanie pierwszoplanowe radykalną modernizację zrzeszonych firm z myślą o najszerszej współpracy z European Enterprise Network czy Krajową Siecią Innowacji, zbudowaną przez PARP.

Oczywiście przychylamy się do wyboru, jakiego dokonali uczeni, ale moim zdaniem, u nas wyjątkowe szanse rysują się przed medycyną i przemysłem farmaceutycznym. Mamy świetny Uniwersytet Medyczny, mamy znakomitą bazę szpitalną, a Małopolska ma sieć wspaniałych uzdrowisk. Na liście technologii przyszłości są właśnie te, związane z medycyną, w tym np. nowe technologie leczenia chorób onkologicznych, a wśród firm związanych z Izbą jest np. Aspel, firma ważna dla kardiologii, Pliwa, której przedstawiać nie trzeba, czy Comarch, który wśród swoich informatycznych technologii nie zaniedbuje i tych związanych z medycyną...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski