Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znany reżyser Marcin Koszałka nakręci film bądź ich cykl o Twierdzy Kraków? Miastu pomysł się podoba. W forty inwestuje miliony

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Fort Kościuszko
Fort Kościuszko Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Twierdza Kraków znalazła się w centrum zainteresowania znanego reżysera Marcina Koszałki. Jest znany m.in. z filmu, dla którego inspiracją była postać seryjnego mordercy Karola Kota. Jak mówią nam urzędnicy i radni, jest pomysł, by zrealizować projekt filmowy, dotyczący m.in. fortów. Są oczkiem w głowie miasta. Co roku gmina inwestuje w ich remonty miliony złotych. W tym roku w jednym z fortów, "Łapiance", zacznie działać Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego. Film lub ich cykl może pomóc w promocji Twierdzy Kraków.

Twierdza Kraków wejdzie na ekrany? Znalazła się w centrum uwagi znanego reżysera

- Twierdza jest ważnym elementem dziedzictwa kulturowego naszego miasta, który gmina ceni, pielęgnuje i promuje. Przedstawione przez pana Marcinę Koszałkę propozycje, o niezaprzeczalnej wartości artystycznej, wpisują się w politykę Krakowa - przekonują nas w krakowskim magistracie.

Informację o tym, że Twierdza Kraków znalazła się w centrum zainteresowania Marcina Koszałki, krakowskiego operatora i reżysera filmowego, potwierdziliśmy też w Radzie Miasta Krakowa. Szczegóły nie są jednak znane. Nie wiadomo na razie, czy powstałby cykl filmów o twierdzy, a może jeden, a także gdzie miałaby być emisja. Kontaktowaliśmy się w tej sprawie z reżyserem, jednak nie odebrał telefonu.

Marcin Koszałka jest autorem zdjęć filmowych do wielu znaczących dzieł współczesnej polskiej kinematografii. To także dwukrotny laureat nagrody za zdjęcia na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Brązowej Żaby na Camerimage. Jest również członkiem Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej, a także reżyserem filmów dokumentalnych i fabularnych, do których sam pisze scenariusze.

Znany jest jego film "Czerwony pająk". Do jego nakręcenia inspiracją była postać Karola Kota, seryjnego mordercy, nazywanego "Wampirem z Krakowa". W latach 60. minionego wieku wywołał w mieście psychozę strachu. Został oskarżony o zamordowanie 2 osób, 10 prób zabójstwa, jak również 4 podpalenia. Ostatecznie Karol Kot został skazany na karę śmierci poprzez powieszenie.

Na Twierdzę Kraków miasto wydaje miliony złotych

Wróćmy jednak do tematu Twierdzy Kraków. Miasto co roku inwestuje w nią duże pieniądze. Jak informują urzędnicy, tylko w latach 2018-2022 gmina wydała na remonty fortów ponad 72 mln złotych.

W 2022 r. zakończyła się m.in. rewitalizacja Fortu 52 "Borek" (kosztowała ponad 24 mln zł). Cel inwestycji był taki, aby przygotować obiekt do prowadzenia w nim działalności kulturalnej. Ostatecznie do fortu wprowadziły się dwie miejskie instytucje: Centrum Kultury Podgórza i Biblioteka Polskiej Piosenki.

- Ponadto część obiektu pełni funkcje ścieżki historyczno-edukacyjnej - dodają w Zarządzie Budynków Komunalnych, który opiekuje się Fortem 52 "Borek". - Cenny zabytek cieszy się dużą popularnością szczególnie wśród lokalnej społeczności - przekonują nas magistraccy urzędnicy.

Z kolei w tym roku w Forcie 52a "Łapianka" ("Jugowice") w końcu zacznie działać Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego: 15 lat po tym, gdy zaczęto czynić przymiarki do jego stworzenia. Na uruchomienie Centrum potrzeba 250 tys. złotych (to m.in. koszty, związane z przygotowaniem wystaw o harcerstwie).

Dużo więcej kosztował remont fortu i budowa nowych pomieszczeń, w których mają się odbywać wystawy i konferencje (powstały obok istniejącego budynku koszar). Koszt inwestycji to ok. 31 mln zł.

- Fort "Jugowice" należał do najbardziej zniszczonych obiektów Twierdzy Kraków - mówią magistraccy urzędnicy. - Na jego terenie przez wiele lat działały zakłady produkcyjne win owocowych. W tym czasie fort poddany został znacznym przekształceniom, zniszczeniu, jak również degradacji - poinformowała nas Emilia Król z biura prasowego krakowskiego magistratu.

Koszt inwestycji byłby mniejszy, gdyby ograniczono się do samego remontu fortu.

Ale jest zbyt mały, by można tam było uruchomić nowe muzeum. - Posiada stosunkowo niewielką powierzchnię, wynoszącą niewiele ponad 600 m2, w skład której wchodzą jedynie cztery większe sale, a na pozostałą powierzchnię składają się niewielkie pomieszczenia oraz ciągi komunikacyjne. Ta przestrzeń byłaby niewystarczająca dla funkcjonowania nowego muzeum - przekonuje nas Emilia Król.

Nowe pomieszczenia to ponad 3 tys. m2 powierzchni użytkowej, zlokalizowanej na dwóch kondygnacjach. Składają się z przeszklonego od góry hallu, który stanowi łącznik między nowymi pomieszczeniami a istniejącym zabytkowym budynkiem koszar. W nowej części obiektu znajdują się m.in. pomieszczenia, przeznaczone na stałą i czasową ekspozycję muzealną, sale konferencyjne itp.

Urzędnicy wyliczają, że koszty budowy pomieszczeń wyniosły 70 proc. wartości całej inwestycji, czyli około 22 mln zł. Otwarcie Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego planowane jest na wrzesień 2023 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Znany reżyser Marcin Koszałka nakręci film bądź ich cykl o Twierdzy Kraków? Miastu pomysł się podoba. W forty inwestuje miliony - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski