MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znikają polskie godła z orłem z urzędów pocztowych w Nowej Hucie. O co chodzi?

Joanna Urbaniec, Piotr Rąpalski
Z urzędów pocztowych znikają polskie godła
Z urzędów pocztowych znikają polskie godła Joanna Urbaniec
Na urzędach pocztowych w Nowej Hucie mieszkańcy zauważają brak istotnego elementu. Zostaje po nim tylko czystszy, bo zasłonięty przez lata kawałek tynku. Chodzi o Polskie Godła, czerwone tablice z białym orłem w koronie. Mieszkańcy podpytują w okienkach pocztowych co się dzieje i jak piszą okazuje się, że to skutek wprowadzenia przepisów o Parku Kulturowym Nowa Huta. Ale czy miał on dotyczyć symbolu narodowego, czy walki ze szpetnymi reklamami. Czy to nie przesada?

Znikające godło w Nowej Hucie

"Wyjaśniło się czemu nie ma godła na FUP na Osiedlu Uroczym i na Osiedlu Kolorowym. Poinformowano mnie na poczcie, że jakiś czas temu zgodnie zarządzeniem o usuwaniu reklam, napisów i różnych tablic na te mniejsze placówki pocztowe przyjechała "ekipa" i pościągała te godła... Co z nimi zrobiła nie wiadomo - pracownicy poczty nie wiedzą. Widać "główna" poczta na Willowym UP 28 postarała się przywrócić godła u siebie a na FUPach nie. Myślę że nie ma powodów aby tablice nie wróciły na mieście gdzie były od lat." - pisze jeden z internautów.

Zapytaliśmy urzędników miejskich czy wydawali jakiś nakaz ściągnięcia polskiego godła w związku z zapisami o parku kulturowym. Nic jednak o takie decyzji nie wiedzą. Zatem pytamy Pocztę Polską o ustosunkowanie się do sprawy.

- Na terenie Miasta Krakowa oraz w Nowej Huty demontowana jest część elementów wizualizacji w związku z tzw. uchwałą krajobrazową obowiązującą w Krakowie (w tym też z przepisów dot. Nowej Huty jako Parku Kulturowego). Po otrzymaniu stosownej informacji z Urzędu Miasta część z nich (zgodne z akceptacją UMK) będzie przywrócona - odpowiada biuro prasowe
Poczty Polskiej S.A. - Jeżeli będzie pozytywna akceptacja UMK w zakresie elementów wizualizacji (w tym również umieszczenia Godła) oraz zgoda właściciela nieruchomości (mogą być różne wymiary elementów wizualizacji, co wpływa na estetykę elewacji), ze strony Poczty Polskiej nie będzie przeciwwskazań w kwestii przywrócenia Godła w ramach danej placówki pocztowej - dodaje.

Poczta Polska odpowiada

W odpowiedzi Poczta Polska zapewnia, że demontaż elementów wizualizacji nie ma żadnego wpływu na sytuację Poczty Polskiej. Wynika jedynie z dostosowania się do obowiązującego prawa miejscowego w tym przypadku tzw. uchwały krajobrazowej obowiązującej w Krakowie i Parku Kulturowego na terenie Nowej Huty.

"Poczta Polska dostosowuje się do ustaleń przepisów prawa miejscowego również w zakresie elementów wizualizacji. Po przeprocesowaniu wniosków oraz pozytywnej akceptacji UMK dopuszczalne elementy wizualizacji zostaną przywrócone, w zakresie w jakim są dozwolone w uchwale.

Na chwilę obecną Region Sieci w Krakowie nie planuje likwidacji lub zawieszenia działalności placówek własnych tj. w Urzędach Pocztowych oraz Filiach Urzędów Pocztowych na terenie miasta Krakowa. Zawieszenie lub likwidacja placówki pocztowej własnej może nastąpić jednak w sytuacji niezależnej od nas np. wypowiedzenie umowy najmu lokalu.

Co natomiast dotyczy funkcjonowania Agencji Pocztowych (umowa agencyjna zawarta z podmiotem zewnętrznym), w sytuacji zakończenia umowy i braku zainteresowania jej kontynuowaniem ze strony agenta, możliwe jest zawieszenie funkcjonowania placówki agencyjnej w danej lokalizacji. W ostatnim okresie w Krakowie sytuacja taka dotyczy Agencji Pocztowej na ul. Wadowskiej 44 (działalność zostaje zakończona z dniem 31.05.2024 r.). Podobnie jednak jak w przypadku placówek własnych w pierwszej kolejności staramy się znaleźć innego kontrahenta i kontynuować działalność w tej lub najbliższej okolicy."

Park Kulturowy Nowa Huta

Nowohuckie instytucje, lokalni przedsiębiorcy oraz właściciele budynków mieli od końca 2019 r. czas na dostosowanie się do zasad wprowadzonych w związku z utworzeniem parku kulturowego na terenie Nowej Huty. Termin ten minął 29 maja 2021 roku.

Przypomnijmy, przepisy zostały wprowadzone uchwałą nr XXIX/757/19 z dnia 20 listopada 2019 r. w sprawie utworzenia parku kulturowego w Nowej Hucie. Obowiązują one od 29 listopada 2020 r. Od 29 maja 2021 roku straż miejska ma możliwość pełnego egzekwowania prawidłowego stosowania przepisów w związku z uchwałą.

Warto jednak zaznaczyć, że w pierwszym okresie, po zakończeniu okresu dostosowawczego, działania straży miejskiej ukierunkowane były przede wszystkim na informowanie i edukację oraz na zmianę myślenia o reklamowaniu swoich usług.

Miasto Kraków również stawia na edukację. Prowadzi stronę internetową parkikulturowe.krakow.pl, na której w przystępny sposób wyjaśnia reguły obowiązujące na obszarach objętych ochroną oraz publikuje katalogi „dobrych praktyk”. Prowadzi także bieżące działania informacyjne w social mediach, za pośrednictwem profilu „Parki kulturowe w Krakowie” w serwisie społecznościowym Facebook, jak również specjalną infolinię, działającą w godzinach funkcjonowania Urzędu Miasta Krakowa, pod numerem telefonu 12 616 15 99.

Rada Miasta Krakowa objęła ten cenny obszar zasadami parku kulturowego, aby chronić dziedzictwo oraz krajobraz kulturowy Nowej Huty, zachować jej unikatowy układ urbanistyczny czy historyczną linię zabudowy. Zastosowane przepisy mają przeciwdziałać dominacji działalności handlowej, reklamowej i usługowej, ingerującej w zabytkową przestrzeń i zakłócającej jej estetykę oraz ograniczać komercyjne zagospodarowywanie przestrzeni, jako dobra wspólnego lokalnych mieszkańców.

Nowa Huta wyraźnie pięknieje. Wielu właścicieli nowohuckich firm dokonało już koniecznych zmian. Dołączyły do nich także placówki samorządowe i instytucje. Również wiele szkół, przedszkoli i instytucji kulturalnych już uporządkowało swoje otoczenie – z ogrodzeń zniknęły wypłowiałe banery, niezgodne z przepisami reklamy czy nieestetyczne ogłoszenia. Część przedsiębiorców zmieniła wygląd swoich witryn, korzystając z ogłoszonego przez miasto, a realizowanego przez organizacje pozarządowe programu „Szyldy w Nowej Hucie”, wspierającego lokalnych przedsiębiorców w zakresie projektowania i realizacji estetycznych i przede wszystkim zgodnych z przepisami, tablic reklamowych. Zachęcamy przedsiębiorców do skorzystania z możliwości jakie niesie projekt, również w ramach tegorocznej edycji programu „Szyldy w Nowej Hucie”.

Szef MON: Bezpieczeństwo jest najważniejszym zadaniem rządu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Znikają polskie godła z orłem z urzędów pocztowych w Nowej Hucie. O co chodzi? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski