Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znów można składać wnioski o dofinansowanie z programu „Stop smog”. Nabór potrwa do końca lipca

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Osoby o niskich dochodach, które chcą wymienić swojego starego "kopciucha", mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu "Stop smog"
Osoby o niskich dochodach, które chcą wymienić swojego starego "kopciucha", mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu "Stop smog" Joanna Urbaniec
19 lipca 2022 r. został wznowiony nabór wniosków do programu „Stop smog”, w ramach którego osoby zagrożone ubóstwem energetycznym mogą ubiegać się o dofinansowanie do wymiany pieców, termomodernizacji domu, wymiany okien, drzwi itp. Wnioski można składać do końca lipca.

„Stop smog” to rządowy program, który ma na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń oraz poprawę jakości powietrza i efektywności energetycznej budynków poprzez realizację przedsięwzięć niskoemisyjnych w budynkach jednorodzinnych. Jest on skierowany do mieszkańców zagrożonych tzw. ubóstwem energetycznym, czyli takich, których dochody są na tyle niskie, że gospodarstwo domowe ma trudności w zaspokojeniu podstawowych potrzeb związanych z energią cieplną i elektryczną w budynku.

Program obejmuje:

  • wymianę lub likwidację urządzeń albo systemów grzewczych niespełniających standardów niskoemisyjnych na nowoczesne, spełniające obecne wymogi;
  • termomodernizacja;
  • podłączenie do sieci ciepłowniczej, gazowej lub elektroenergetycznej;
  • instalacja odnawialnych źródeł energii.

Jakie dofinansowanie można otrzymać w ramach programu? Jego wysokość wynosi do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 52 966,10 zł dla jednego domu jednorodzinnego, a w przypadku budynku mieszkalnego o dwóch lokalach – dla jednego lokalu.

Z programu mogą skorzystać osoby o następujących dochodach miesięcznych:

  • w gospodarstwie jednoosobowym – do 2 342,27 zł netto (co stanowi 175 proc. kwoty najniższej emerytury);
  • w gospodarstwie wieloosobowym – do 1673,05 zł netto na jednego członka gospodarstwa domowego (co stanowi 125 proc. kwoty najniższej emerytury).

Osoba chcąca uzyskać dofinansowanie w ramach programu „Stop smog” musi być właścicielem lub współwłaścicielem budynku będącego przedmiotem inwestycji, faktycznie w nim zamieszkiwać i złożyć do gminy stosowny wniosek o zawarcie umowy na realizację inwestycji. Ponadto wnioskodawca musi wykonać audyt energetyczny lub sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej budynku przed realizacją inwestycji. Co istotne – w budynku tym nie może być zarejestrowana i prowadzona działalność gospodarcza.

Krakowianie mogą składać wnioski (wraz z wymaganymi załącznikami) w punktach obsługi mieszkańców Urzędu Miasta Krakowa, przesyłać je pocztą tradycyjną na adres Wydziału ds. Jakości Powietrza (Rynek Podgórski 2, 30-533 Kraków) albo w wersji elektronicznej – poprzez platformę ePUAP lub mailem na adres [email protected] (oczywiście opatrzone podpisem kwalifikowanym).

Szczegółowe informacje dotyczące zasad udzielania dofinansowania można uzyskać osobiście w Krakowskim Centrum Doradztwa Energetycznego Wydziału ds. Jakości Powietrza UMK (Rynek Podgórski 1, pokój 8, w godz. 7.40–15.30) lub telefonicznie pod numerem infolinii: 12 616-88-48.

Przypomnijmy, gmina Kraków zawarła porozumienie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na współfinansowanie przedsięwzięć niskoemisyjnych w ramach programu „Stop smog”. Na jego realizację w latach 2022–2024 zostanie przeznaczona kwota 50 mln zł, z czego dofinansowanie z NFOŚiGW wynosi 34,5 mln zł (69 proc.). Jak podaje krakowski magistrat, to pierwsze tak duże bezzwrotne dofinansowanie na przedsięwzięcia z zakresu poprawy jakości powietrza, pozyskane przez miasto w ostatnich latach.

Wznowienie naboru wniosków do programu „Stop smog” trwa od 19 do 31 lipca, a realizacja dofinansowanych inwestycji będzie możliwa w czasie obowiązywania porozumienia miasta z NFOŚiGW, czyli w latach 2022–2024.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski