Znowu oddychamy pyłem

SYP
Od listopada, tylko przez trzy dni w powietrzu nad Olkuszem ilość pyłów zawieszonych mieściła się w granicach normy. Przez pozostałe dni była przekroczona. I to znacznie.

Wyniki pomiarów olkuskiej stacji monitoringu wskazują na znaczne przekroczenia norm zanieczyszczeń. Fot. JACEK SYPIEŃ

POWIAT OLKUSKI. Alarmująco rośnie ilość zanieczyszczeń w powietrzu, którym oddychamy.

W poniedziałek 14 listopada w powietrzu nad Olkuszem było 158 jednostek pyłu zawieszonego. Norma wynosi 50. Jeszcze gorzej wyglądała sytuacja w grudniu minionego roku, kiedy przez niemal cały miesiąc były przekroczone normy pyłu zawieszonego w powietrzu, a rekordowe zanieczyszczenie dobowe wyniosło 211 jednostek, czyli czterokrotnie więcej, niż dopuszczalna norma. Niestety sytuacja się pogarsza z roku na rok.

Dla porównania w grudniu 2009 roku, przekroczone zanieczyszczenia pyłem wystąpiły przez 18 dni. Maksymalne stężenie wynosiło wtedy 117 jednostek. Co ciekawe, o ile latem stan zanieczyszczeń powietrza mieści się w granicach normy, o tyle od jesieni do wiosny normy są znacznie przekroczone. Gdyby winę za stan powietrza ponosił jedynie przemysł, czy ruch samochodowy - stopień zanieczyszczenia byłby taki sam przez cały rok.

Największe przekroczenia norm zanieczyszczenia pyłem mają miejsce w okresie jesienno zimowym i są efektem tzw. niskiej emisji, czyli ogrzewania domów kotłami węglowymi. Sprzyja temu położenie Olkusza w dolinie. W efekcie nad miastem wisi chmura dymu. Inna sprawa, że wielu mieszkańców spala w piecach centralnego ogrzewania nie tylko węgiel, ale także śmieci i odpady z plastiku. Przy spalaniu takich śmieci do powietrza dostają się bardzo szkodliwe dla organizmu dioksyny i furany, chlorowodór, cyjanowodór i metale ciężkie. Choć straż miejska ma prawo sprawdzić, czy w piecu nie są spalane śmieci, najczęściej tacy truciciele pozostają bezkarni.

Ostatnio burmistrz Olkusza Dariusz Rzepka wystosował do mieszkańców apel, w którym przypomina o zakazie spalania odpadów w piecach. - Zgodnie z przepisami palenie odpadów zagrożone jest karą grzywny lub aresztu. Wszystkie przypadki palenia odpadów w piecach należy zgłaszać Straży Miejskiej w Olkuszu tel. 32 6260138 - apeluje burmistrz Rzepka.

O tym, jakie są stężenia zanieczyszczeń w powietrzu nad Olkuszem możemy się przekonać z danych zamieszczanych na stronie "Małopolskiego Monitoringu Powietrza", gdzie publikowane są na bieżąco dane z 10 stacji, jakie składają się na system automatycznego monitoringu stanu zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce. Trzy takie stacje są w Krakowie, a po jednej w Skawinie, Tarnowie, Nowym Sączu, Zakopanem, Trzebini, Szymbarku i Olkuszu. Olkuska stacja jest zlokalizowana obok stawu Tomsi i Domu Kultury.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie