Znowu odrobili straty

Jerzy Filipiuk
Piłka ręczna. W rewanżowym meczu eliminacyjnym o awans do mistrzostw świata 2015 nasza drużyna pokonała w Magdeburgu Niemców i zagra w Katarze.

Niemcy 28 (14)
Polska 29 (10)

Niemcy: Bitter, Heinevetter – Gensheimer 7, Glan­dorf 7, Kraus 4, Weinhold 3, Groetzki 2, Faeth 2, Pe-ke­ler 2, Kneule 1, Danner, Wiencek.

Polska: Szmal, Wyszomirski – Bielecki 7, M. Jurec­ki 5, Chrapkowski 4, B. Jurecki 4, Daszek 3, K. Lijewski 3, Syprzak 1, Gliński 1, Wiśniewski 1, Grabarczyk, Orze­chowski, Szyba.

Tydzień wcześniej „biało-czerwoni” w Trójmieście wygrali z Niemcami 25:24, choć przegrywali już 5:10. Przedwczoraj rywale także odskoczyli im na 5 bramek (było już 7:12), a mimo to ponownie odrobili straty. W rewanżu w naszej ekipie wystąpił już nieobecny w Ergo Arenie Krzysztof Lijewski (uraz), zabrakło natomiast Bartło­mieja Jaszki i Mariusza Jurkiewicza (kontuzje).

Początkowo gra była wyrównana, potem przewagę uzyskali Niemcy. Po zmianie stron Polacy zaczęli odrabiać straty, obejmując nawet prowadzenie 21:20. W 56 minucie przegrywali 25:26, ale od tego momentu jednobramkowa porażka zapewniała im awans. W 57 minucie karę o­­t­rzymał Piotr Grabarczyk, a wynik podwyższył Steffen Faeth, jednak dwa celne rzuty Karola Bieleckiego doprowadziły do remisu. Potem gole zdobyli jeszcze Bartosz Jurecki i Piotr Chrapkow­s­ki, tymczasem gospodarze zrewanżowali się jedną bramką.

Bohaterem meczu okazał się imponujący skutecznością Bielecki. Znakomicie w drugiej połowie bronił Piotr Wyszomirski. W bramce gospodarzy dobrze spisywał się Silvio Heienvetter.

– Ten sukces jest bardzo ważny dla polskiej piłki ręcznej. W 2016 roku mistrzostwa Europy odbędą się w waszym kraju i ważne, że młodzi zawodnicy, którzy są teraz w kadrze, będą mieli okazję ograć się na wielkim turnieju w Katarze. Bielecki to niesamowity człowiek. Pokazał, że jest jednym z najlepszych na świecie na swej pozycji – wyznał trener Polaków Michael Biegler.

– Moja drużyna zagrała brawurowo. Polacy mieli jednak Karola Bieleckiego, który pokazał się z fenomenalnej strony. Rzucał bramki z niczego. Jestem zawiedziony – powiedział trener Niemców Martin Heuberger.

„To prawdziwy dramat, katastrofa niemieckiej piłki ręcznej. Nie ma nas na mapie światowego handballu” – napisał „Bild”.